U Crnoj Gori su od posledica virusa korona preminule četiri osobe dok je, prema podacima Instituta za javno zdravlje, najveća 14-dnevna stopa obolijevanja u Ulcinju, Nikšiću i na Cetinju. Na kovid odjeljenjima u Crnoj Gori se trenutno liječi 495 osoba, najteže stanje je u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) gdje je smješteno 137 inficiranih, od kojih je 80 kritično. Prema podacima Instituta, u Ulcinju je u poslednjih 14 dana registrovano 2.506 zaraženih na 100 hiljada stanovnika, Nikšiću 1.996, na Cetinju 1.891, Plužinama 1.837, Podgorici 1.474, Baru 1.333. U istom periodu, u Herceg Novom je registrovano 1.258 zaraženih na 100 hiljada stanovnika, Mojkovcu 1.152, Pljevljima 1.140, Budvi 1.002, Kotoru 932. U Tivtu je evidentirano 869 zaraženih, Bijelom Polju 830, Danilovgradu 684, Beranama 676, Tuzima 622, Šavniku 513, Kolašinu 470 i Andrijevici 393.
Ministarka zdravlja
Jelena Borovinić Bojović je kazala da su dosad vakcinisali 4.000 građana i da zdravstveni sistem Crne Gore daje maksimum u borbi protiv kovida. Borovinić Bojović je povodom 100 dana rada Vlade istakla da su nabavka vakcina i sama vakcinacija protiv novog virusa korona jedan od najvećih logističkih, ali i javno-zdravstvenih izazova modernog vremena.
– U prvih stotinu dana Vlade radili smo naporno i bili proaktivni. Pregovore za nabavku vakcine bilateralnim odnosima započeli smo 6. decembra i to direktnim pregovorima Vlade Crne Gore i Vlade Rusije, sa Narodnom Republikom Kinom, sa proizvođačima Moderna, Džonson Džonson, Fajzer i dogovorena je isporuka 50.000 doza vakcine „sputnjik V”, 201.200 kineskih „sinofarm” vakcina, a u toku su intenzivni dogovori za još 200.000 „sputnjik” vakcina – navela je Borovinić Bojović.
Podsjetila je i da su u toku pregovori sa kompanijom Fajzer o nabavci 150 hiljada doza vakcina.
– Izmirili smo sve obaveze prema Kovaks programu kroz koji očekujemo 84 hiljade vakcina Astra Zeneke. U Crnu Goru su stigle ukupno 42 hiljade vakcina, isporučeno je deset hiljada od ugovorenih 50 hiljada doza ruskih „sputnjik V” vakcina. 30 hiljada doza kineske vakcine „sinofarm”, koje su stigle u Crnu Goru, donacija su Narodne Republike Kine – rekla je Borovinić Bojović.
Kazala je da je menadžment Ministarstva zdravlja stalno na prvoj liniji odbrane od virusa korona, ali uspješno rješava i manje vidljive zadatke, kao što su planiranje zdravstvene radne snage, upravljanje raspoloživim resursima, bolničkim krevetima, opremom, ljekovima...
– Koristićemo digitalna rješenja i afirmisati Digitalno zdravlje u cilju efikasnijeg planiranja i kontrole u zdravstvu. Platforma Klinički menadžment samo je jedno od digitalnih rješenja na kojima smo u prvih stotinu dana intenzivno radili. Od sada ćemo imati generisane izvještaje o popunjenosti hospitalnih kovid kapaciteta i broju kreveta, respiratora, kiseoničkih mjesta, ali i menadžementa u dijelu ljudskih resursa, praćenje broja kovid pozitivnog medicinskog i nemedicinskog osoblja – istakla je Borovinić Bojović.
Iz IJZ je saopšteno da je u poslednja 24 sata u Crnoj Gori registrovana 581 zaražena osoba.
– U Crnoj Gori su trenutno aktivna 9.003 slučaja virusa korona što je 1.429 oboljelih na sto hiljada stanovnika. Novooboljeli su iz Podgorice 179, Nikšića 133, Bara 43, Pljevalja 32, Ulcinja 27 Cetinja 25, Kotora 22, Herceg Novog i Bijelog Polja po 21, Budve 16, Berana 15, Rožaja 10, Tuzi 7, Danilovgrada i Mojkovca po 6, Tivta 5, Andrijevice 4, Kolašina 3, Plava i Petnjice po 2, Plužina i Šavnika po jedan. Od početka pandemije umrlo je ukupno 1.117 osoba, a zaraženo 82.610 – naveli su iz Instituta.
Mađarska vlada donirala je crnogorskom zdravstvenom sistemu više od 10.000 PCR testova za dokazivanje prisustva virusa Kovid-19, a donaciju je juče u Institutu za javno zdravlje predao ambasador te zemlje
Jožef Neđeši.
D.B.
Ulcinj: Kasnile mjere, zaraženi šetaju
Srđan Kuzman:
Apelujem na sugrađane da se uzarumimo i ozbiljno shvatimo sa čime se suočavamo. Ključ za rješenje epidemije je poštovanje mjera bez izuzetka. Samo na taj način možemo prevazići situaciju u kojoj se nalazimo. Nema mjesta neodgovornosti jer se plaćaju visoke cijene. Veliku zahvalnost dugujemo medicinskim radnicima koji se lavovski bore.
Viktor Rudović:
Kasnilo se s mjerama. Bolesni idu i po apotekama i po marketima. Trebaće bar još 15 dana da se ovdje kod nas situacija malo stabilizuje. A i građani su krivi jer doskoro niko nije poštovao mjere.
Zoran Ivanković:
Bio sam veoma skeptičan prema priči o koroni i svemu u vezi sa njom, dok i mene nije zadesila. Na svu sreću, relativno lako sam prošao, ali je opšti utisak da je mnogo teža situacija nego što izgleda. Za medicinske radnike nemam dovoljno dobrih riječi da ih nahvalim.
Aslan Zeneli:
Situacija je vrlo loša. A posledica je prije svega nepoštovanja mjera NKT-a od strane građana i lošeg odnosa institucija prema onima koji nijesu poštovali mjere. Kao što vidimo kad su najavili da je kazna za nenošenje maske 100 eura, svi je sada nose. A što nijesu to uradili prije nego što smo došli u ovu situaciju? Smatram da su i mjere bile selektivne.
Almira Lika:
Smatram da su svi nadležni organi, kako na lokalnom, tako i na državnom nivou zakasnili sa preduzetim mjerama. Ulcinj je trebalo mnogo ranije zatvoriti i obustaviti proces nastave, pogotovo od trenutka kada su se zarazili učenici Srednje skole „Bratstvo jedinstvo”. Niko nije mislio na posledice nit
i na zdravstvene radnike koji su danonoćno na prvoj liniji odbrane od virusa.
M.K.