Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Šućko Baković je nakon prijave porodice utvrdio da su zaposleni u Specijalnoj bolnici za psihijatriju u Kotoru u dva navrata zlostavljali, udarali i ponižavali jednog pacijenta u periodu od februara do marta ove godine i da ta ustanova ništa nije preduzela da spriječi kršenje njegovih prava. Ombudsman je o slučaju obavijestio i Vrhovno državno tužilaštvo. U mišljenju ombudsmana, koje je potpisala njegova zamjenica Zdenka Perović, ističe se da se zlostavljanje dogodilo u periodu od 14.2. do 16.3.2018. godine, čime se po drugi put u kratkom periodu ponovilo nehumano ponašanje zaposlenih prema pacijentima u toj bolnici. Prethodno je medicinski tehničar u januaru dobio otkaz nakon što je utvrđeno da je zlostavljao pacijenta.
– Otac i djed su došli da obiđu pomenutog pacijenta, kojeg su zatekli na krevetu u hodniku, sa pojasevima za vezivanje koji su bili pričvršćeni za krevet, a službenik obezbjeđenja im je kazao da ga je on fizički napao, nakon čega su ga fiksirali za krevet. Oni su tada primijetili tragove krvi na njegovoj trenerci i izraženo crvenilo na sljepoočnici, zbog čega su se odmah obratili dežurnom ljekaru i tražili da izuzme video-snimke. Prvo zlostavljanje pacijenta dogodilo se 27.2.2018. godine u trpezariji, na način što ga je službenik obezbjeđenja, čiji identitet nije utvrđen, u prisustvu medicinskog tehničara ošamario najmanje tri puta u namjeri da ga kazni za njegov prethodni napad na drugog pacijenta, iako u tom trenutku pacijent nije pružao bilo kakav otpor. Zlostavljanje nije evidentirano niti prijavljeno, iako je zabilježeno na snimku koji je bolnica dostavila.
Drugo zlostavljanje pacijenta dogodilo se 4.3.2018. godine u hodniku, na način što je službenik obezbjeđenja, u prisustvu medicinskog tehničara, drugog pripadnika službenika obezbjeđenja i drugih pacijenata, pacijenta koji ga je napao, nakon što ga je savladao, a dok se nalazio u ležećem položaju, udario najmanje šest puta pesnicom u predjelu stomaka, u namjeri da ga kazni zato što ga je pacijent fizički napao. Službenik je odmah zatim pristupio vezivanju pacijenta za krevet – fiksaciji, da bi mu, dok su pacijenta medicinski tehničar i drugi službenik obezbjeđenja držali u položaju za vezivanje, zadao još tri udarca pesnicom u predjelu glave. Konačno, nakon što su mu fiksirali noge za krevet, službenik je nastavio pesnicama da udara pacijenta i to: prvo jednim udaracem u predjelu glave, da bi ga zatim uhvatio za gornji dio tijela, povukao sa kreveta i u položaju u kojem su mu tijelo i ruke bili van kreveta, a noge vezane za krevet, zadao mu još tri udarca, od kojih dva pesnicom i jedan nogom u predjelu rebara. Drugi službenik obezbjeđenja, kao ni medicinski tehničar, nijesu spriječili službenika u zlostavljanju pacijenta, iako je bilo očigledno da službenik istrajava u namjeri da pacijenta udarcima kazni za napad na njega – ističe ombudsman.
Iz Institucije ombudsmana navode da su opisanim postupanjima službenika obezbjeđenja sadržani svi elementi nečovječnog postupanja: učešće službenog lica, namjera kažnjavanja, bespomoćnost žrtve, kao i nanošenje bola.
– Patnja i bol koje je trpio pacijent prilikom zlostavljanja, s obzirom na intenzitet, predstavljaju nečovječno postupanje. Imajući u vidu jurisprudenciju Evropskog suda za ljudska prava, nisu prerasle u mučenje. Ovo postupanje je istovremeno i ponižavajuće, jer je kod pacijenta izazvalo strah, duševni bol i osjećaj niže vrijednosti, navodi se u odluci ombudsmana.
Na osnovu snimka u koji je ombudsman imao uvid čuju se dijalozi osoblja, na osnovu kojih se može zaključiti da su vođeni između medicinskih tehničara i/ili pripadnika službe obezbjeđenja, a „ukazuju na prisustvo klime fizičkog kažnjavanja pacijenata i nekažnjivosti za takvo postupanje, a u širem smislu i na odsustvo empatije i razumijevanja za mentalno oboljela lica koja borave na ovom odjeljenju, što je nedopustivo i ukazuje na ponižavajuće postupanje prema pacijentima.“
– Dijalog se završava smijehom obje zaposlene osobe u trenutku dok napadnuti pacijent zadaje udarac drugom, vezanom pacijentu. Po svemu sudeći, zaključuje se da se razgovor koji je pratio ovaj dio snimka vodio između medicinskih tehničara koji su ranije neposredno učestvovali u dešavanju, od kojih je jedan zaista otišao i donio kaiševe za fiksaciju, a drugi se kratko obratio fiksiranom pacijentu – podnosiocu pritužbe – objašnjava ombudsman.
Ombudsman je ustanovio da je Specijalna bolnica propustila da preduzme mjere kako se ne bi ponovilo zlostavljanje, kakvo je pretrpio pacijent 2017. od strane medicinskog tehničara, jer je „rizik od toga bio realan, neposredan i predvidljiv“.
– Zaštitnik podsjeća da je u svom mišljenju od 5.12.2017. godine preporučio upravi bolnice da bez odlaganja uspostavi protokol postupanja u slučajevima prijave navoda o mučenju i drugim oblicima zlostavljanja, odnosno svih postupanja/nepostupanja na štetu pacijenata i da ga se u praksi dosledno pridržava. Bolnica nije postupila po preporuci – navodi se u odluci ombudsmana.
Utvrđeno je da je direktor bolnice Dragan Čabarkapa slučaj prijavio policiji tek nakon što je ombudsman pokrenuo postupak.
– Načelnik Sudskog odjeljenja je u svom izjašnjenju naveo da je o događaju upoznao direktora bolnice usmeno, odmah po saznanju za navedeni događaj 5.3.2018. godine, dok direktor bolnice u svom izjašnjenju navodi da ga je o događaju načelnik Sudskog odjeljenja upoznao 7.3.2018. godine, istovremeno kada je zaštitnik pokrenuo postupak. Primjećuje se i da je načelnik Sudskog odjeljenja o događaju obavijestio i zaštitnicu prava pacijenata bolnice, koja je na njegov poziv 6.3.2018. godine boravila na odjeljenju, u vezi sa čim je sačinila izjašnjenje, pa je neprihvatljiv navod direktora u izjašnjenju da o zlostavljanju pacijenta nije ništa znao do poziva iz institucije Zaštitnika, nakon čega je o incidentu i obavijestio Odjeljenje bezbjednosti Kotor – navodi se u odluci.
Čabarkapa juče nije odgovarao na pitanja i pozive upućene iz redakcije „Dana“.
D.B.
Zaštitnik pacijenata nije postupio po zakonu
Zaštitnica prava pacijenata Radmila Perišić nije postupila u skladu sa Zakonom o pravima pacijenata.
– Stiče se utisak da je nekritički prihvatila navode osoblja na Sudskom odjeljenju o tome da je pacijent veliki problem na odjeljenju i da obezbjeđenje pod velikim pritiskom i velikim naporima i profesionalnošću uspijeva da ne dođe do većih posledica ove agresije. Konkretno, nije zatražila snimke kamera sa odjeljenja niti izvode iz evidencija koji bi, eventualno, dokazali ili osporili navode o napadima na pacijenta, u čiju zaštitu je po položaju zaštitnice i bila pozvana da se angažuje, navodi se u odluci.
Ombudsman je uputio niz mjera Specijalnoj bolnici, a ovu odluku je dostavio i Ministarstvu zdravlja i Vrhovnom državnom tužilaštvu Crne Gore.