Predsjednik Albanske alternative (AA) i funkcioner koalicije „Albanci odlučno” Nik Đeljošaj saopštio je za „Dan” da albanski politički subjekti koji participiraju u vlasti ne zahtijevaju promjenu državnih simbola i da njihova koalicija neće podržati inicijativu Bošnjačke stranke da se islamski simboli ugrade u državne simbole Crne Gore.
Đeljošaj je rekao da su protiv i inicijative da se djela Njegoša i Danila Kiša eliminišu iz obrazovnog programa u Crnoj Gori.
– Albanci nemaju zahtjeve za promjenu zastave, jer se zvanična zastava Crne Gore poštuje od Albanaca. Ona je izraz većinske Crne Gore i mi to poštujemo. Albanci u Crnoj Gori – i bilo gdje da žive – imaju svoju nacionalnu zastavu i takođe državnu u Crnoj Gori. Mislim da zahtjev Bošnjačke stranke nije dobar prema Crnoj Gori. Albanci ne razumiju i ne podržavaju vezivanje vjere sa nacijom i zastavom – poručio je Đeljošaj.
On je ocijenio da su djelovanje SPC u Crnoj Gori i zahtjev Boščnjake stranke slični.
– Kao što mislimo da treba ukloniti crkvu sa Rumije, principjelno smo i protiv inicijative BS za mijenjanje zastave i drugih zahtjeva u vezi sa Njegošem i Kišom. Spremni smo da učestvujemo u razgovorima o svim otvorenim pitanjima, kao što smo dali doprinos da Crna Gora bude samostalna i članica NATO-a. Doprinos daljem demokratkom putu Crne Gore biće neupitan kada su u pitanju Albanci – naveo je Đeljošaj.
Albansku koaliciju u parlamentu predstavlja Genci Nimanbegu, a taj savez čine Forca, AA I DUA.
Bošnjačka stranka, članica crnogorske vladajuće koalicije, zvanično će u okviru rada skupštinskog privremenog odbora za izborne i druge reforme predložiti da se na crnogorskoj državnoj zastavi pored krsta nađe i polumjesec. To su i zvanično najavili.
Zahtjev BS-a da se promijeni izgled crnogorske zastave nije nov. Čelnik Bošnjačke stranke Rafet Husović je još 2013.godine kazao da monarhistička i jednovjerska obilježja na crnogorskim simbolima nijesu primjerena građanskom i multivjerskom karakteru države i da ih zato treba mijenjati. On je tada saopštio da Bošnjaci smatraju da se u tim obilježjima moraju prepoznati svi narodi i vjere koje su gradile multietničku Crnu Goru.
Skupština Crne Gore trebalo bi da do kraja oktobra formira parlamentarni odbor koji će se baviti izmjenama izbornog zakonodavstva, ali je ostavljena mogućnost da se pomenu i druga pitanja. Najavljeno je da će u radu tog odbora učestvovati i predstavnici nevladinih organizacija, akademske zajednice i svi koji mogu doprinijeti inoviranju zakonodavstva i postizanju što boljeg izbornog ambijenta, mada tek ostaje da se precizira spisak. Dogovoreno je da operativno tijelo završi predlog odluke koja bi se našla na skupštinskom zasjedanju.
Prethodno je kolegijum definisao tekst odluke koju će parlament usvojiti na sjednici koja je zakazana za 30.oktobar.
M.V.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.