Sjednica skupštinskog Administrativnog odbora, na čijem je dnevnom redu pokretanje postupka za imenovanje predsjednika Državne izborne komisije (DIK), biće održana u četvrtak, 23. januara. Sadašnji predsjednik DIK-a
Đorđije Vukčević juče je napunio 67 godina, čime ispunjava uslov za starosnu penziju. Sazivanje sjednice odbora, odlukom predsjednika tog tijela
Luiđa Škrelje (DPS), i pokretanje postupka za imenovanje čelnika DIK-a, pokazuje da koalicija na vlasti neće produžavati manadat Vukčeviću i da se njegovo upravljanje komisijom bliži kraju.
Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) pozali su Škrelju da neodložno, na osnovu člana 62 stav četiri Poslovnika, sazove sjednicu Odbora radi raspisivanja konkursa za predsjednika DIK-a.
– Vukčević je, po sopstvenom kazivanju, Skupštinu još u oktobru 2019. godine obavijestio o činjenici da 17. januara puni 67 godina. Osim toga, ova činjenica je bila poznata poslanicima i prilikom predlaganja Vukčevića za predsjednika DIK-a u Administrativnom odboru. Kako puna tri mjeseca Administrativni odbor nije uradio ništa u vezi sa ovim pitanjem, krajnje je vrijeme da se konačno raspiše konkurs jer danas aktuelnom predsjedniku DIK-a po sili zakona mandat mora prestati – kazali su iz CGO.
Smatraju da procedura izbora predsjednika DIK-a iziskuje određeni protok vremena (trajanje konkursa, predlog i imenovanje).
– Na osnovu toga možemo konstatovati da je Administrativni odbor već u kašnjenju sa raspisivanjem konkursa, što vodi situaciji da institucija koja je nadležna za sprovođenje izbora u izbornoj godini određeni vremenski period nema predsjednika. Zabrinjavaju javna objašnjenja Vukčevića da na funkciji predsjednika može ostati do daljnjeg. Ovo tim prije što smo relativno skoro imali istovjetnu situaciju sa Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda, kojeg takođe bira Skupština, a u kojem slučaju odlazeći zaštitnik,
Šućko Baković, nije na funkciji čekao izbor novog nego je shodno zakonu otišao kad je stekao uslov za starosnu penziju – naveli su iz CGO.
Kažu da konfuziji u kojoj se javnost našla, doprinose upravo najodgovorniji akteri sprovođenja izbornog procesa, što potvrđuje i dijametralno suprotan stav Škrelje – koji je najavio raspisivanje konkursa, ali i predvidio trajanje postupka izbora novog predsjednika DIK-a što je nemoguće.
Podsjetimo, Vukčević je ranije kazao da mu mandat ističe za više od tri godine, i da DIK može da radi u punom mandatu.
M.V.
boks:
Moguće nove kazne
Za sjednicu Administrativnog odbora predviđena je i tačka dnevnog reda najavljena kao „primjena člana 56a Poslovnika Skupštine Crne Gore u vezi neopravdanog odsustva poslanika sa sjednica Skupštine Crne Gore i njenih radnih tijela”. Članom 56a Poslovnika Skupštine predviđeno je da poslaniku koji neopravdano odsustvuje sa jedne sjednice parlamenta ili odbora u toku mjeseca plata bude umanjena za 40 odsto. Poslanicima koji tokom mjeseca neopravdano odsustvuju sa dvije ili više sjednica Skupštine ili odbora mjesečna zarada se umanjuje za 50 odsto.
Klubovi da reaguju Iz CGO navode da će proizvod neodgovornog ponašanja nadležnih subjekata biti v.d. stanje u DIK-u nekoliko mjeseci prije izbora.
– CGO poziva i poslaničke klubove i poslanike da reaguju i da u okviru svojih nadležnosti zaštite zakonitost i legimitet procesa, a što uključuje hitno raspisivanje konkursa od Administrativnog odbora kako bi se se umanjile štetne posledice u izbornoj godini – rekli su iz CGO.