Srčanik sa Krnova, šipurak i lincura iz Pive, borovnica sa Žabljaka, narandža, limun, anis i cimet sa crnogorskog primorja, te kleka i glog sa nikšićkog područja neke su od ljekovitih biljaka i voćki koje se koriste u gazdinstvu i destileriji porodice
Turčinović u Nikšiću. Supružnici
Dragan i
Venera udružili su znanje mašinskog inženjera i farmaceuta u proizvodnji ljekovitih likera i rakija koji su već godinama poznati i van granica Crne Gore. Počeli su prije više od decenije kada se Dragan kao mašinski inženjer prijevremeno penzionisao. Po tradcionalnoj recepturi tada napravljene rakije sa srčanikom, klekom i lincurom bile su samo za porodicu i prijatelje.
-Kad su se te rakije pokazale kao izvrsne počeli smo da eksperimentišemo dodavajući anis i neke druge biljke. Radio sam u Željezari gdje sam održavao procesnu i sofisticiranu opremu na hidraulici i pneumatici, pa mi nije problem ono što je možda poljoprivrednim inženjerima i farmaceutima da obezbijedim temperaturu, pritisak, vakum, priča Turčinović za „Dan“.
Sa imanja u Mokroj Njivi, imaju bazu-voćnu rakiju, a bilja i šumskih plodova nikada im nije falilo jer Dragan kaže da je Crna Gora po tom pitanju Bogom data za razne vidove poslova. U recepture uvrstili su i glog i žalfiju iz Podbudoškog predjela, pa je njihova „glogovača“ vrlo brzo postala popularna i na sajmovima osvaja nagrade. Proces razvitka, kaže Turčinović, još uvijek traje, modernizuju opremu, ali i proučavanjem tradicionalnih recepata uvode novine pa danas proizvode 10-12 vrsta ljekovitih rakija i likera. Jedna od novina, koja je prije dvije godine na sajmu u Sarajevu osvojila šampionski pehar, je liker od golijske šumske maline.
- Šesdesetih godina prošlog vijeka Amerikanci su Crnoj Gori, kao tada nerazvijenom području, dali dvije svoje najbolje sorte kupine i maline. Zasadi su napravljeni u Goliji kod Nikšića i onda ih je nekoliko godina održavao neki profesor koji je tu dolazio. Nakon toga one su se same proširile i postale divlje, lovci znaju gdje su ti zasadi, a kapaciteti znaju biti odlični. Profesor Poljoprivredno-tehnološkog fakulteta u Sarajevu
Nermina Spaho, koja učestvuje na međunarodnim sajmovima i ocjenjivač je, oduševila se kad je probala naš liker od golijske šumske maline, ističe Turčinović.
U pripremi je još nekoliko novih proizvoda, poput rakije „biberuše“ koja je, kaže Dragan, spas od virusa.
- Baza joj je rakija od jabuke, a dodajem šipurak, divlju krušku, glog, trnjinu, kleku. Još radim na njoj ali već sada kažu da je fantastična, dobra za ispiranje grla, uz osmijeh kaže naš sagovornik.
B.B.
Žele da budu turistička podrška
Turčinovići odavno i ne broje nagrade na međunarodnim sajmovima, a samo na „Spirit festu“ u Sarajevu 2019. godine njihovi proizvodi osvojili su deset zlatnih i četiri srebrne medalje i pehar. Kako u proizvodnji koriste samo sirovine sa crnogorskog podneblja, koje ili otkupljuju ili sami beru, tako i njihova ambalaža ima posebnu etiketu. Na svakom proizvodu su motivi iz Crne Gore, u zavisnosti odakle dolazi baza za proizvodnju, pa su na flašama likera i rakija ulcinjska stara tvrđava, Alipašini izvori u Plavu, Carev most u Nikšiću, Lukavica sa Malim i Velikim Žurimom, Rijeka Crnojevića, masiv Durmitora...
- Preferiram da naši proizvodi budu podrška turističkoj ponudi, da ono što mi imamo da pokažemo da je to zaista vrijedno. Mi to na sajmovima pokazujemo našim crnogorskim samoniklim plodovima u ljekovitim pićima, a nagradama dokazujemo, istakao je Turčinović.