Edukacija poljoprivrednih proizvođača u seoskim gazdinistvima o negativnim efektima spaljivanja poljoprivrednog otpada po zdravlje stanovništva i kvalitet prinosa, opšti je cilj projekta, koji traje pet mjeseci i koji sprovodi nevladina organizacija Ronilački klub „Tim ajkula”. Prema riječima koordinatorke mr
Danijele Veličković, sve se radi sa ciljem sprečevanja dalje degradacije zemljišta, vazduha i vode i upoznavanja poljoprivrednika o štetnom dejstvu spaljenog otpada na prinos i zdravlje čovjeka. Ciljna grupa su poljoprivrednici iz mjesnih zajenica koja su karakteristična po poljoprivrednoj proizvodnji, ali i istovremeno se na njihovom imanju primjećuje iz godine u godine značajno paljenje otpada.
– Želimo da zaustavimo dalju degradaciju životne sredine i edukujemo poljoprivredne proizvođače o negativnom uticaja paljenja otpada na godišnji prinos i zdravlje stanovništva i podignemo nivo informisanosti o štetnosti paljenja žetvenih ostataka na viši nivo. Takođe, cilj nam je da upoznamo poljoprivrednike sa pozitivnim primjerima korišćenja žetvenih ostataka (sakupljanje, baliranje i dalje korišćenje kako u stočarstvu i proizvodnji energije tako i u druge svrhe) i iznađemo mogućnost efikasnijeg sitnjenja žetvenih ostataka radi lakšeg zaoravanja na parceliv (kvalitetnija i odgovarajuća mehanizacija). Na kraju, da povežemo poljoprivrednika sa potencijalnim kupcima žetvenih ostataka – kaže Veličković.
Ona dodaje da poljoprivredno spaljivanje predstavlja upotrebu vatre za smanjenje ili odlaganje vegetativnog otpada iz poljoprivrednih aktivnosti.
– Neke uobičajene prakse koje uključuju sagorjevanje na terenu su spaljivanje velike površine ostataka usjeva nakon žetve, smanjivanje viška biljnih materijala, kontrolu bolesti usjeva, korova ili štetočina ili održavanje prinosa usjeva; odlaganje gomile poljoprivrednih ostataka, kao što su grane iz voćnjaka ili sijeno; i čišćenje vegetacije iz kanala za navodnjavanje i kanala. Iako zdravstvene posljedice po ljude od sagorevanja poljoprivrednih ostataka nijesu u potpunosti istražene, neosporna je činjenica da relativno kratka izloženost može izazvati i velike opasnosti po zdravlje. Mnoge komponente poljoprivrednog dima uzrokuju zdravstveni problem zbog sagorevanja ostataka žitarica – ističe Veličković.
Projekat ima edukativni karakter u cilju upoznavanja preduzetnika/poljoprivrednika o negativnim posljedicama paljenja poljoprivrednog otpada.
M.N.
Radionice u četiri mjesne zajednice– Edukativne radionice će se održati u četiri bjelopoljske mjesne zajednice: Oluja, Potkrajci, Lozna Luka, Bistrica, koje su izrazito poljoprivredni rejoni. U neposrednoj blizini se nalaze četiri farme i seoska domaćinstva koja obrađuju njive intezivno svake godine i njihovi kapaciteti se proširuju. Plodna Limska dolina pruža izuzetne uslove za uzgoj raznih vrsta poljoprivrednih kultura. Međutim, nedostaje ekološka stručnost i edukacija poljoprivrednika sa različitih aspekta, a posebeno obuka pravilne upotrebe ambalaže poljoprivrednih sredstava za zaštitu bilja i odnosa prema poljoprivrednom otpadu – kazala je Veličković, dodajući na kraju da će biti izrađen promotivni materijal, brošure i flajera.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.