Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
NATO ne smije dozvoliti da Milo ukrade izbore * Pare dobijate nakon glasanja * Opozicioni blok će imati ubjedljivu većinu * Glasali i poslovno nesposobni * NATO ne smije dozvoliti da Milo ukrade izbore * Djevojčica Aja preživjela bombe * Rusofobična histerija Borisa Džonsona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-10-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Anela Čekić, gradonačelnica Gusinja i nosilac li:
Porodicama osuđenika obećati oslobođenje, a preko načelnika CB Plav jednom glasaču vratiti pištolj.

Vic Dana :)

Dođe Mujo pijan kući i odjednom se čuje – tras! Pita Fata:
- Mujo, što je to palo?
- Kaput, odgovara Mujo.
- Kako se kaput toliko čuje?
- Bio sam ja u njemu!

Što kaže plavuša kad joj se ispriča vic o plavuši?
- Auuu glupače!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2016-10-12 PREDAVANJEM MILANA IVANOVIĆA OTVORENA NOVA TRIBINA „BIOS TEORETIKOS” U KNJIŽARI MATICE SRPSKE U PODGORICI
Milan Ivanović Jezik po mjeri politike, a ne lingvistike Jezička politika Crne Gore je protivrječna, jer u Ustavu je službeni jezik crnogorski, a jezici u službenoj upotrebi srpski, itd. čime je uspostavljena neka razlika između njih. A kada je trebalo zaštititi regionalne i manjinske jezike, kada je Crna Gora potpisala i ratifikovala Evropsku povelju, kao manjinske je navela samo romski i albanski, ali nije srpski i hrvatski da ne bi morala da organizuje nastavu na njima...
Dan - novi portal
mladi profesor srpskog jezika Milan Ivanović svojim predavanjem „Jezička politika Evropske unije - Razapetost između patriotizma i globalizma” u knjižari Matice srpske - Društva članova u Crnoj Gori, otvorio je novu tribinu „Bios teoretikos” (Teorijski život). Cilj novoustanovljene tribine je upoznavanje šire javnosti sa još neafirmisanim mladim teoretičarima različitih vokacija: književnost, jezik, filozofija, psihologija, matematika, fizika, umjetnosti... Tribina ima interaktivni karakter, pa je pored izlaganja Ivanovića, čija je tema uveliko bila usmjerena na praksu koju Evropska unija sprovodi kada je u pitanju korišćenje i imenovanje jezika u službenoj upotrebi predviđen i razgovor. To je naravno navelo na analogije kada je u pitanju korišćenje i imenovanje jezika u Crnoj Gori, i ujedno impliciralo moguća rješenja imenovanja jezika kojim se govori u regionu, a koji bi trebalo da delegiramo EU, prilikom eventualnog ulaska u tu zajednicu.
Kako ističe Ivanović, načelo EU je da se ne smije dozvoliti bilo kakva diskriminacija, pa tako i jezička. Ipak, praksa je malo drugačija što prikazuje učestalost upotrebe nekih jezika u odnosu na druge ne samo kada je u pitanju komunikacija, već i upotreba u institucijama EU ili pak kada je u pitanju izdavanje – pisanje zvaničnih dokumenata. Sada, primat ima engleski jezik, za njim slijede francuski i njemački, a potom italijanski i španski, pa svi ostali su „jednaki, odnosno nejednaki”, kaže Ivanović. Čak ni činjenica da je Velika Britanija izašla iz EU, siguran je on, neće mnogo promijeniti učestalost upotrebe engleskog jezika. Poredak je uslovljen ekonomskim faktorima, jer je engleski danas jezik globalne komunikacije na globalnom finansijskom tržištu. No, separatistički pokreti u nekim državama u prvi plan izbacuju i upotrebu takozvanih malih jezika. Mladi profesor je kao moguće rješenje koje ćemo delegirati prilikom ulaska u EU za mogući naziv jezika kojim govorimo navesti četvoroimenu formulu, ili trojnu – srpski-bosanski-crnogorski. Ovo iz razloga jer je Hrvatska delegirala hrvatski jezik, kao strogo odijeljen od srpskog. Takođe, u odnosu na to kako se pitanje naziva jezika riješi tokom pristupnih pregovora EU, na taj način će biti riješeno i pitanje imenovanja jezika kojim se govori u Crnoj Gori, navodi Ivanović. Po njemu, trojna formula naziva jezika po njemu je bolja od četvoroimene kad se već ne možemo usaglasiti oko jednog imena jezika.
Na to je reagovala lingvistkinja prof. dr Jelica Stojanović koja je pitala zašto je potrebno i kakav je interes da se govornicima srpskog jezika nameće troimeni naziv jezika, kada će imati jednako mjesto na „jezičkoj skali” EU, išli za jednoimenim ili troimenim nazivom jezika. Odnosno, zašto je i kome potrebna takva „verifikacija” naziva jezika kojim govorimo, jer se i na svjetskim katedrama, izuzev Sorbone i Graca, još izučava srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski jezik. Njena koleginica, lingvistkinja prof. dr Draga Bojović, takođe se osvrnula na imenovanje jezika, posebno u Crnoj Gori, podsjećajući na složenost situacije kada je u pitanju status srpskog jezika. No, dr Bojović je istakla i činjenicu da se i crnogorski jezik našao u „šizofrenoj situaciji”, samom činjenicom da postoje dvije takve katedre, jedna u Nikšiću, a druga na Cetinju. Posebnu pažnju treba obratiti na činjenicu da se izvan svih naučnih regula i kriterijuma službeni jezik uveo i u obrazovni sistem, dodaje dr Bojović.
- Jezička politika Crne Gore je u tom smislu protivrječna jer je ona kada je donosila Ustav navela da je službeni jezik crnogorski, a jezici u službenoj upotrebi srpski, itd. čime je uspostavila neku razliku između njih. A, kada je trebalo zaštititi regionalne i manjinske jezike, kada je Crna Gora potpisala i ratifikovala Evropsku povelju, kao manjinske je navela samo romski i albanski. Time je priznala da su ona četiri jezika ista, iako je to u Ustavu drugačije, kao i u nastavi. Zašto bi joj problem bio da je kao manjinske registrovala srpski i hrvatski? Zato što bi morala da organizuje nastavu na njima, a ona to izgleda neće, pogotovo kada je u pitanju ovaj prvi – rekao je, između ostalog, Ivanović, odgovarajući dijelom na ova pitanja i dodajući da su očigledno na djelu dvostruki aršini.
U diskusiji su učestvovali i književnik Perivoje Popović, kritičar Milorad Durutović, kao i studenti koji su slušali ovo predavanje.
Tribina „Bios teoretikos” trebalo bi da bude priređivana dva puta mjesečno.Ž.J.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"