Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Spreman konkurs, Damjanović do februara * Spreman konkurs, Damjanović do februara * Razgovarali o povjerenju i podjeli po dubini * Vlada čeka 13 godina da naplati 90.000 eura * Sekulić će biti u problemu kad krene istraga o „Možuri” * Na poklon dobio poslovni prostor * Petar Božović 33. laureat „Dobričinog prstena”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milojko Spajić, ministar finansija:
Mi nijesmo Vlada kontinuiteta i takav ne smije biti budžet. Formalnim davanjem budžeta u skupštinsku proceduru opravdavali bismo bahato trošenje, razna nepočinstva za koja nema opravdanja, i ono što ne umijemo da objasnimo.

Vic Dana :)

Srele se dvije prijateljice. Kaže jedna: - Joj, draga, što si se ugojila! Odgovara druga: - Ma nisam, još sam i smršala. Nisi me vidjela prije mjesec dana. Bila sam kao što si ti sada!


U Podgorici, glavnom gradu Crne Gore, održane su masovne radničke demonstracije na kojima su radnici tražili veća radnička prava i više posla. Nakon višečasovnih protesta došlo je do nereda u kojima su, u sukobima sa policijom, povrijeđena oba radnika!


Sjede Mujo i Haso u kafiću.
Pita Mujo Hasa:
- Čujem da si dobio trojke? Čestitam!
- Aha, žena mi je dok je bila trudna čitala „Tri musketira”.
Mujo pokupi stvari i krenu prema vratima. Zaustavi ga Haso i pita:
- Šta je bilo?
- Žurim kući, moja je trudna, a čita „Alibabu i 40 razbojnika” - reče Mujo.


Zaboravio Mujo papagaja u frižideru.
Nakon nekoliko sati otvori frižider i kaže:
„Ma koga to moje oči vide?”
„Pingvina, idiote maloumni!!!”


Najlakši način da ti ime dospije u novine je da ih čitaš dok prelaziš ulicu.


Kaže žena mužu:
- Auuu, što danas fino mirišeš! Šta si to stavio?
A ovaj će njoj:
- Čiste čarape!


Imali Fata i Mujo mačku. Fata ju je prilično voljela, ali Mujo je mrzio. Odluči Mujo da je se nekako otarasi. Skont'o da je odnese i ostavi negdje u naselju. To sledeći dan, kad nije bilo Fate i učini. Vrati se kući, kad tek što je uš'o na vrata, ugleda mačku na trosjedu.
Odluči on da je sledeći dan odnese na drugi kraj grada. To i učini. Vrati se kući, kad ista slika kao od prethodnog dana, mačka na trosjedu.
Otiđe on narednog dana u šumu kraj grada i ostavi tamo mačku. Kad se vraćao, izgubi se. Međutim, imao je mobilni te nazva Fatu. Ona se javi, a on je pita:
- Je li mačka kod kuće?
- Je?
- Daj mi je malo...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-12-18 JEVREM OBRENOVIĆ – „ČOVJEK KOJI JE EVROPU DOVEO U SRBIJU” 10
Anka Obrenović za klavirom Osnivanje biblioteke i učenog društva Feljton smo priredili prema knjizi dr Nebojše Jovanovića „Dvor gospodara Jevrema Obrenovića 1816–1842”, koju je izdala beogradska „Laguna”, 2020. godine
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

U vrijeme preseljenja Jevrema i njegove porodice u Beograd, beogradska varoš je brojala oko deset hiljada stanovnika, u najvećem broju Srba, Turaka i Jevreja. Pored čak 11 džamija, u samoj varoši nalazila se samo jedna pravoslavna crkva i jedna sefardska (jevrejska sinagoga). Cijela varoš bila je opasana visokim zidom („šancem”), s četiri velike kapije koje su čuvali vojnici. Dok su Srbi najčešće koristili Varoš kapiju, Turci su za glavni ulaz u varoš smatrali Stambol kapiju, od koje je put išao pravom linijom prema gradu, odnosno tvrđavi u kojoj se nalazio garnizon turske vojske i u kojoj je stolovao beogradski vezir. Upravo na tom putu, koji je vodio od Stambol kapije do ulaza u tvrđavu, nalazila se kuća u koju se 1831. godine uselio Jevrem Obrenović sa svojom porodicom.

Bez obzira na spoljašnji ambijent, porodica je sa manje-više istim običajima i navikama i u Beogradu nastavila otmen i udoban život. I nova kuća je gospodski i ukusno, „po evropski”, bila namještena i otvorena svakom. Vratili su se i Tiroli i nastavili da vaspitavaju djecu. Svi gosti su primani s mnogo predusretljivosti i ljubaznosti. Anka je svirala gostima na klaviru i pokušavala da se ogleda i u književnosti. Ona je i zaista, kao prva žena u Srbiji, ušla u pionire srpske književnosti sa svega trinaest godina – jednim književnim ogledom i prevodom sa njemačkog čak četrnaest priča, objavljenih u Davidovićevom „Zabavniku”. Potpisivala se do 1838. godine samo sa A.E.O. a poslije punim imenom i prezimenom. U zagrebačkoj „Danici” preštampavali su njene prevode i nazivali je Ilirkom iz Srbije. Vrlo mlada postala je „ličnost (...) poznata širom jugoslovenskih zemalja”, intelektualka „koja je imala prestiž mladosti, ljepote, imena i bogatstva”. Otac joj je proširivao kućnu biblioteku, postao pretplatnik mnogih izdanja, Vukovih djela, Dositejevih „Sovjeta zdravog razuma”, izdatih u Kragujevcu 1833. godine, i drugih. Povećavao je i kolekciju slika i pomagao slikare za vrijeme njihovog školovanja u Beču i Minhenu. Pokazivao je sve veću naklonost prema ljudima od pera i knjige, uvažavao ih, ljubazno dočekivao, gostio i činio poklone u novcu i inače. Zbog toga ga je uvažavao i Vuk Karadžić, koji je i sam, vrlo često, bio potpomagan Jevremovim novcem i različitim poklonima.

Jevrem je u Beogradu, već s proljeća 1832. godine, svoje ime upisao u početak rada jedne nove, važne kulturne ustanove. Prema jednoj bilješci stoji da je na dan 15. februara (27. februara po novom kalendaru) 1832. godine osnovana Narodna biblioteka u Beogradu (...) od više staratelja, a vrhovni pokrovitelj i priložnik bio joj je gospodar Jevrem. Ovaj korak bio je omogućen osnivanjem prve štamparije (Državne štamparije) u Beogradu, prethodne, 1831. godine. Najveću ulogu u osnivanju štamparije imao je Jevremov vršnjak, rodom iz Zemuna, Gligorije Vozarević, koji je, po nagovoru Vuka Karadžića, došao iz Beča 1827. godine i otvorio knjigovezačko-knjižarsku radnju u blizini Saborne crkve. Potom je otvorio i „dućan”, odnosno čitaonicu u kojoj se okupljala prva srpska intelektualna elita. Iz takve kulturne sredine, po osnivanju štamparije, prirodno se probudila potreba za osnivanjem zvanične biblioteke. Jevremova novčana pomoć i pozamašni dio knjiga iz njegove privatne biblioteke načinili su presudan korak. Svojim pokroviteljstvom, kao vladarev brat, uredio je da se biblioteka osnuje kao poludržavna ustanova, čiji je čin osvećenja izvršio beogradski protoprezviter Milosav Popović. Iste godine (1832), u „Srpskom rodoljubu”, u Budimu, Jovan Sterija Popović mu je, u znak zahvalnosti pjevao: „Što mudri ljube, ti to ceniš,/Svojima težiš presladit nauku...”

Prvih dana 1833. godine u kuću Jevrema Obrenovića prvi put je pokrenuta ideja i da se ustanovi prvo književno učeno društvo u Srbiji. Ideju je dao Dimitrije Tirol i odmah je sastavio i „naročita pravila”, koja je predao štampariji na umnožavanje. Potom je zahtjev predao Pridvornoj cenzuri na pregled i odobrenje, ali je odgovor bio negativan „zbog malog u otečestvu našem čisla onakovi osoba, koji bi umnim svojim proizvodima u pomoć mu bili...” Poslije devet godina zahtijevanja, pri kojima je Jevremov uticaj ispao presudan, ipak je 1841. godine ustanovljeno Srpsko učeno društvo, pod prvobitnim imenom Društvo srbske slovesnosti, sa ciljem da raspravlja o nauci na srpskom jeziku i obrazuje i usavršava srpski narodni jezik.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"