Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Spreman konkurs, Damjanović do februara * Spreman konkurs, Damjanović do februara * Razgovarali o povjerenju i podjeli po dubini * Vlada čeka 13 godina da naplati 90.000 eura * Sekulić će biti u problemu kad krene istraga o „Možuri” * Na poklon dobio poslovni prostor * Petar Božović 33. laureat „Dobričinog prstena”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milojko Spajić, ministar finansija:
Mi nijesmo Vlada kontinuiteta i takav ne smije biti budžet. Formalnim davanjem budžeta u skupštinsku proceduru opravdavali bismo bahato trošenje, razna nepočinstva za koja nema opravdanja, i ono što ne umijemo da objasnimo.

Vic Dana :)

Srele se dvije prijateljice. Kaže jedna: - Joj, draga, što si se ugojila! Odgovara druga: - Ma nisam, još sam i smršala. Nisi me vidjela prije mjesec dana. Bila sam kao što si ti sada!


U Podgorici, glavnom gradu Crne Gore, održane su masovne radničke demonstracije na kojima su radnici tražili veća radnička prava i više posla. Nakon višečasovnih protesta došlo je do nereda u kojima su, u sukobima sa policijom, povrijeđena oba radnika!


Sjede Mujo i Haso u kafiću.
Pita Mujo Hasa:
- Čujem da si dobio trojke? Čestitam!
- Aha, žena mi je dok je bila trudna čitala „Tri musketira”.
Mujo pokupi stvari i krenu prema vratima. Zaustavi ga Haso i pita:
- Šta je bilo?
- Žurim kući, moja je trudna, a čita „Alibabu i 40 razbojnika” - reče Mujo.


Zaboravio Mujo papagaja u frižideru.
Nakon nekoliko sati otvori frižider i kaže:
„Ma koga to moje oči vide?”
„Pingvina, idiote maloumni!!!”


Najlakši način da ti ime dospije u novine je da ih čitaš dok prelaziš ulicu.


Kaže žena mužu:
- Auuu, što danas fino mirišeš! Šta si to stavio?
A ovaj će njoj:
- Čiste čarape!


Imali Fata i Mujo mačku. Fata ju je prilično voljela, ali Mujo je mrzio. Odluči Mujo da je se nekako otarasi. Skont'o da je odnese i ostavi negdje u naselju. To sledeći dan, kad nije bilo Fate i učini. Vrati se kući, kad tek što je uš'o na vrata, ugleda mačku na trosjedu.
Odluči on da je sledeći dan odnese na drugi kraj grada. To i učini. Vrati se kući, kad ista slika kao od prethodnog dana, mačka na trosjedu.
Otiđe on narednog dana u šumu kraj grada i ostavi tamo mačku. Kad se vraćao, izgubi se. Međutim, imao je mobilni te nazva Fatu. Ona se javi, a on je pita:
- Je li mačka kod kuće?
- Je?
- Daj mi je malo...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-12-17 LIČNA I KOLEKTIVNA DRAMA 20. VIJEKA U DNEVNICIMA DOBRICE ĆOSIĆA 4
MR ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ Izumiranje epistolarne književnosti „Ne vjerujem da bi Žid pisao dnevnik na kompjuteru. Mogao bi da ga popravlja i u tom popravljanju uvek se udaljava od primarnog motiva, pretvarajući rukopis u simulaciju ili artificijelnost“ – Ćosić
Dan - novi portal
-Piše: MR ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ

Analizirajući Krležinu ulogu u kontekstu istorijskih prilika, u jednom zapisu Dobrica Ćosić primjećuje da je njegova sudbina suprotna Krležinoj. Kaže „ja sam za života podvrgnut tolikim poricanjima, da bi, po nekoj dijalektici, posle moje smrti moje književno delo trebalo da podnese izvesnu rehabilitaciju, jedno ozbiljno čitanje i prevrednovanje“. Takođe, smatra „ako se istoričari književnosti budu bavili mojim delom i idejama koje sam zastupao, moraće da polemišu sa ‘opštim mišljenjem’ od polovine šezdesetih godina 20. veka, sa lažima mojih ideoloških neprijatelja i službenika inostranih kancelarija“. (Ćosić 2015: 16)

Prethodno spomenusmo kako Ćosićev unutrašnji sukob romanopisca i hroničara, odnosno svjedoka jednog vremena i epohe, dakle sukob istinskog pisca i čovjeka koji ima potrebu da vodi dnevnik radi, kako sam kaže, navike da se druži sa hartijom, igra važnu ulogu u tumačenju smisla vođenja i postojanja samog dnevnika. Uprkos tome što Ćosić uviđa da „onaj ko piše dnevnik ima mnogo lakši posao da po sveskama pokupi sebe i sklopi u knjigu“ (kako ističe u „Piščevim zapisima”), istovremeno postaje i svjestan drame dnevničke književnosti.

„Iščitavajući ‘Piščeve zapise’, uviđam da je drama dnevničke književnosti ili piščevih zapisa u relativnosti stvarnosti koju preživljava, i žive svesti o prolaznosti onog što se čini značajnim piscu dnevnika i zapisa. To što je značajno, za sutra je prolazno, kao što je prolazan čitav njegov život; ali on tu prolaznost shvata tek kada pročita stari rukopis. Dnevnička književnost izumire istovremeno sa epistolarnom: gasi im se motivacija, jer one su prevashodno emocijom ili sujetom nahranjene. Ne vjerujem da bi Žid pisao dnevnik na kompjuteru. Mogao bi da ga popravlja i u tom popravljanju uvek se udaljava od primarnog motiva, pretvarajući rukopis u simulaciju ili artificijelnost“ (Ćosić 2011b: 28). U „Piščevim zapisima“ upozorava da se i prema najpedantnije vođenim dnevnicima treba odnositi sa sumnjom, te da je pisati memoare danas „zaista dokaz lošeg ukusa“ (Kovijanić 2010: 111).

Kada su u pitanju društvena proizvodnja književnosti i njene društvene implikacije, za punoću njihovog sagledavanja na nacionalnom i svjetskom nivou, svakako su nezaobilazni Ćosićevi zapisi kojima ne samo što ukazuje na određene aktivne činioce, već i vizionarski tumači probleme vezane za sociologiju literature ili uže za relaciju pisac–djelo–čitalac.

Katkad nalik Reju Bredberiju i njegovim pogledima na knjigu i čitaoca budućnosti, Ćosić komentariše našu realnost. Slojeve zapisa o politici i istorijskim, sudbonosnim temama, uvezuje kratkim zapisima o budućnosti književnosti, pisca, čitaoca, uopšte kulture u eri sve agresivnije globalizacije. Za njega ritualne gužve na sajmu knjiga ne predstavljaju ništa drugo do dokaz da se knjige ne kupuju, već samo gledaju. On se, činjenica je, ne da zavarati prividom tradicije.

„Ponekad mi se javi želja da javno upitam ‘nove’ pisce: na čemu to vi koje, u najboljem slučaju, čita nekoliko stotina ljudi, verujete da imate neku duhovnu podlogu, da ste nekome potrebni, da vas ljudi poštuju i cene? Živite u prividu tradicije da je kultura, umetnost, književnost nešto značajno u životu naroda. Ne uviđate da je veliki državni i ideološki krah na kraju veka u svoje ruševine povukao i čitavu nacionalnu kulturu sa njenim tvorcima i vernicima. A u reformisanoj školi gde će nadvladati ‘univerzalni sadržaj’, iz čitavog 20. veka spominjaće se, ne i čitati, samo nekoliko pisaca. Čitalac će biti jedna od najređih socijalnih pojava. Osobenjak. Biće, prosto, zverka. Gradska lisica, zalutala, gladna, u ciči, zimi. Čitanje će biti najređe zanimanje, porok, anahrona strast“ (Ćosić 2011b: 170–171). Izrečeno nas tjera da se zapitamo da li zaista već živimo u Bredberijevoj distopiji opisanoj u „Farenhajtu 451“? (Bredberi 2015)

Dalje, nastavlja da jedino film može spasiti potpunog urušavanja njegovu ulogu kao pisca, te da je nesreća njegovih romana i u tome što su „formatom starinski, ogromni, glomazni, i samim tim za novi internetski senzibilitet nezanimljiva i dosadna hartija“ (Ćosić 2011b: 171), što je još jedna potvrda omasovljavanja novih, legitimnih, književnih žanrova nalik sve popularnijoj tviteraturi, na primjer.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"