Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Spreman konkurs, Damjanović do februara * Spreman konkurs, Damjanović do februara * Razgovarali o povjerenju i podjeli po dubini * Vlada čeka 13 godina da naplati 90.000 eura * Sekulić će biti u problemu kad krene istraga o „Možuri” * Na poklon dobio poslovni prostor * Petar Božović 33. laureat „Dobričinog prstena”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milojko Spajić, ministar finansija:
Mi nijesmo Vlada kontinuiteta i takav ne smije biti budžet. Formalnim davanjem budžeta u skupštinsku proceduru opravdavali bismo bahato trošenje, razna nepočinstva za koja nema opravdanja, i ono što ne umijemo da objasnimo.

Vic Dana :)

Srele se dvije prijateljice. Kaže jedna: - Joj, draga, što si se ugojila! Odgovara druga: - Ma nisam, još sam i smršala. Nisi me vidjela prije mjesec dana. Bila sam kao što si ti sada!


U Podgorici, glavnom gradu Crne Gore, održane su masovne radničke demonstracije na kojima su radnici tražili veća radnička prava i više posla. Nakon višečasovnih protesta došlo je do nereda u kojima su, u sukobima sa policijom, povrijeđena oba radnika!


Sjede Mujo i Haso u kafiću.
Pita Mujo Hasa:
- Čujem da si dobio trojke? Čestitam!
- Aha, žena mi je dok je bila trudna čitala „Tri musketira”.
Mujo pokupi stvari i krenu prema vratima. Zaustavi ga Haso i pita:
- Šta je bilo?
- Žurim kući, moja je trudna, a čita „Alibabu i 40 razbojnika” - reče Mujo.


Zaboravio Mujo papagaja u frižideru.
Nakon nekoliko sati otvori frižider i kaže:
„Ma koga to moje oči vide?”
„Pingvina, idiote maloumni!!!”


Najlakši način da ti ime dospije u novine je da ih čitaš dok prelaziš ulicu.


Kaže žena mužu:
- Auuu, što danas fino mirišeš! Šta si to stavio?
A ovaj će njoj:
- Čiste čarape!


Imali Fata i Mujo mačku. Fata ju je prilično voljela, ali Mujo je mrzio. Odluči Mujo da je se nekako otarasi. Skont'o da je odnese i ostavi negdje u naselju. To sledeći dan, kad nije bilo Fate i učini. Vrati se kući, kad tek što je uš'o na vrata, ugleda mačku na trosjedu.
Odluči on da je sledeći dan odnese na drugi kraj grada. To i učini. Vrati se kući, kad ista slika kao od prethodnog dana, mačka na trosjedu.
Otiđe on narednog dana u šumu kraj grada i ostavi tamo mačku. Kad se vraćao, izgubi se. Međutim, imao je mobilni te nazva Fatu. Ona se javi, a on je pita:
- Je li mačka kod kuće?
- Je?
- Daj mi je malo...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-12-16 LIČNA I KOLEKTIVNA DRAMA 20. VIJEKA U DNEVNICIMA DOBRICE ĆOSIĆA 3
MR ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ Strah od književne smrti Ćosić često ističe da „njegove knjige više nikom nisu potrebne“, kako „neće biti zanimljive savremenicima“, već će jedino biti uzete u razmatranje kod preostalih Srba koji se sa arheološkim pobudama budu zanimali za srpsku istoriju 20. vijeka
Dan - novi portal
-Piše: MR ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ

„Ja sam čovek i pisac prošlosti“, bilježi u knjizi „U tuđem veku“ (Ćosić 2011b: 22). Kaže, „Govorim o prošlosti – možda ću osvojiti neki trenutak budućnosti. Taj motiv može još uvek da održi moj nagon pisanja,“ pravdajući ovim rečenicama, na određen način, svoju potrebu da piše dnevnik. Izgleda da Ćosić koristi dnevnik kako bi se sa dnevnikom i obračunao, o čemu će, u nastavku, biti više riječi.

Dana 15.2.2001. kaže, „Pročitao sam ‘Bajku’. Prvi put u svom književnom zanatu pročitao sam svoju knjigu. Tu knjigu ja nisam napisao. Taj Dobrica Ćosić koji je napisao ‘Bajku’ više ne postoji“ (Ćosić 2011b: 131). Naziva sebe i „bivšim piscem“, razočaran što redovi romana ne zauzimaju mjesto redova dnevnika. Priređivač njegovih djela Ana Ćosić Vukić ističe da pisac nije sasvim iznevjerio romansijera pišući u kratkoj književnoj formi o svojim prijateljima, dakle u knjizi „Prijatelji moga veka“, jer se „romaneskni književni postupak razotkriva u doživljaju da su tekstovi o njegovim prijateljima koliko samostalni psihološki portreti, toliko i povesti o međuljudskim odnosima čije su sadržaje i sudbinu određivala burna istorijska zbivanja na jugoslovenskom prostoru (...)“ (Ćosić 2011a: 423). To takođe može poslužiti i kao jedan od argumenata koji bi mogao ići u prilog tezi da se, na izvjestan način, i dnevnik „U tuđem veku“ može čitati i kao roman.

Dobrica Ćosić često ističe da „njegove knjige više nikom nisu potrebne“, kako „neće biti zanimljive savremenicima“, već će jedino biti uzete u razmatranje kod preostalih Srba koji se sa arheološkim pobudama budu zanimali za srpsku istoriju 20. vijeka. Naglašava da će njegove zapise čitati možda jedino istoričari, s obzirom na to da se prije svega bavi srpskom, odnosno jugoslovenskom istorijom 20. vijeka u širokom balkanskom i evropskom kontekstu. Njegov strah od književne smrti nadvisio je onaj od biološke. U tom kontekstu, slične okolnosti počinje da primjećuje i revnosno bilježi kada je u pitanju književna sudbina njegovih prijatelja, recimo Oskara Daviča, za koga u „Prijateljima moga veka“ kaže: „Srpskoj književnosti ostavio je čitav metar svojih knjiga, za koje znaju jedino njegovi obrazovani savremenici; samo dve-tri pesničke zbirke i roman ‘Pesmu’ čitaju retki poštovaoci njegovog izuzetnog pesničkog dara. I njegova ličnost, i ideje koje je zastupao, i tolike knjige koje je napisao, sve je to prošlost koja brzo tone u arheološke ostatke jednog veka koji je olujno prohujao (...)“ (Ćosić 2011a: 159)

Dakle, Ćosić je konstantno zapitan nad sudbinom sopstvenog djela, a ta zapitanost, odlika velikih pisaca, crpila je svoje korijene i snagu iz primjera u okruženju.

Još jedna bitna stvar kada je u pitanju relacija književnost – politika, jeste sagledavanje „štete“ koju je politika pričinila književnosti, odnosno piscu Ćosiću, a koje je, čini se, više nego dovoljno bio svjestan, a na šta ga je sam dnevnik sve vrijeme podsjećao. Analizirajući relaciju pisac-vlast, odnosno da li su pisci na vlasti više dobili ili izgubili, Aleksandar Jerkov na primjeru Ćosića kaže sljedeće:

„Jako je to teško proceniti. Neki su neverovatno mnogo dobili, jer biti uz vlast i na vlasti uvek znači biti u polju privilegija i društveno povlašćenih statusa. Ne može se reći da, na primer, Dobrica Ćosić nije dobio time što je kao vrlo mlad čovek, tridesetogodišnjak, svoje prve knjige uneo u lektiru i što je narednih pola veka svaki čovek koji čita na srpskom jeziku morao čitati Dobricu Ćosića. To je jedan dobitak i pitanje je da li bi Ćosić ikada stekao književni status (ali i naišao na isti otpor) da nije bio na vlasti i uz vlast. Veliko pitanje je da li bi njegovo književno delo imalo isti status da toga nije bilo. Nije reč samo o njemu, spomenuo sam ga bez negativne predrasude, kao primer za ono što se u velikoj meri odnosi i na druge takve autore u oba režima. I u monarhiji i u titoističkoj republici neki su bili, da tako kažemo, državno podržani ili postavljeni u horizontu obavezne lektire“ (Jerkov 2015: 112–113).

I iz navedenog primjera, interesantno je posmatrati na koji način se pisac može promatrati u odgovarajućem društveno-političkom poretku, odnosno u kontekstu istorijskih prilika.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"