Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Spreman konkurs, Damjanović do februara * Spreman konkurs, Damjanović do februara * Razgovarali o povjerenju i podjeli po dubini * Vlada čeka 13 godina da naplati 90.000 eura * Sekulić će biti u problemu kad krene istraga o „Možuri” * Na poklon dobio poslovni prostor * Petar Božović 33. laureat „Dobričinog prstena”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milojko Spajić, ministar finansija:
Mi nijesmo Vlada kontinuiteta i takav ne smije biti budžet. Formalnim davanjem budžeta u skupštinsku proceduru opravdavali bismo bahato trošenje, razna nepočinstva za koja nema opravdanja, i ono što ne umijemo da objasnimo.

Vic Dana :)

Srele se dvije prijateljice. Kaže jedna: - Joj, draga, što si se ugojila! Odgovara druga: - Ma nisam, još sam i smršala. Nisi me vidjela prije mjesec dana. Bila sam kao što si ti sada!


U Podgorici, glavnom gradu Crne Gore, održane su masovne radničke demonstracije na kojima su radnici tražili veća radnička prava i više posla. Nakon višečasovnih protesta došlo je do nereda u kojima su, u sukobima sa policijom, povrijeđena oba radnika!


Sjede Mujo i Haso u kafiću.
Pita Mujo Hasa:
- Čujem da si dobio trojke? Čestitam!
- Aha, žena mi je dok je bila trudna čitala „Tri musketira”.
Mujo pokupi stvari i krenu prema vratima. Zaustavi ga Haso i pita:
- Šta je bilo?
- Žurim kući, moja je trudna, a čita „Alibabu i 40 razbojnika” - reče Mujo.


Zaboravio Mujo papagaja u frižideru.
Nakon nekoliko sati otvori frižider i kaže:
„Ma koga to moje oči vide?”
„Pingvina, idiote maloumni!!!”


Najlakši način da ti ime dospije u novine je da ih čitaš dok prelaziš ulicu.


Kaže žena mužu:
- Auuu, što danas fino mirišeš! Šta si to stavio?
A ovaj će njoj:
- Čiste čarape!


Imali Fata i Mujo mačku. Fata ju je prilično voljela, ali Mujo je mrzio. Odluči Mujo da je se nekako otarasi. Skont'o da je odnese i ostavi negdje u naselju. To sledeći dan, kad nije bilo Fate i učini. Vrati se kući, kad tek što je uš'o na vrata, ugleda mačku na trosjedu.
Odluči on da je sledeći dan odnese na drugi kraj grada. To i učini. Vrati se kući, kad ista slika kao od prethodnog dana, mačka na trosjedu.
Otiđe on narednog dana u šumu kraj grada i ostavi tamo mačku. Kad se vraćao, izgubi se. Međutim, imao je mobilni te nazva Fatu. Ona se javi, a on je pita:
- Je li mačka kod kuće?
- Je?
- Daj mi je malo...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-12-15 LIČNA I KOLEKTIVNA DRAMA 20. VIJEKA U DNEVNICIMA DOBRICE ĆOSIĆA 2
Tito i Vili Brant Svjedok tragedija srpskog naroda „I sada, na početku kalendarskog vremena koje počinje sa tri nule, ostajem veran zanatu: pisac sam, i to želim da ostanem dok god mislim“ – Ćosić, „U tuđem veku”
Dan - novi portal
Međutim, vraćajući se na pitanje vremena i prava na žrtvovanje aktuelnom trenutku, treba biti oprezan i uočiti da Ćosić filozofski markira i one teme koje izviru iz sadašnjosti, a bez kojih književnost ne vrijedi, a koje mahom referišu na političko, dakle, ne politikantsko. „Samo s velikim ljudskim sadržinama našeg doba i opštečovječanskim idejama književnost može da pretraje sva svoja nevremena; samo svojom slobodom i istinama čije granice određuju dar, razum i savest, književnost može danas nešto da znači ljudima“ (Ćosić 2009: 94).

Relaciju književnost-politika, neumitno determinišu i istorija i ideologija. Obje „izazivaju“ književnost, pa pisac tako konstatuje da „našu (dakle, nacionalnu, prim.aut.) književnost istorija izaziva da izrazi svest o tragičnoj sudbini svoga naroda i ponese pobunu protiv takve sudbine“ (Ćosić 2009: 94). Dobrica Ćosić se svakim svojim djelom potvrdio kao svjedok, rekli bi, niza tragedija koje su zadesile srpski narod i državu tokom proteklog vijeka. Praktično se identifikovao sa vremenom u kom je živio.

Ta činjenica da, kada u analizu uzmemo njegove dnevničke zabilješke, eseje i govore, da pisca uvijek istura ispred politike, označava ujedno i glavni razlog, a to je što mu je, a on je to shvatao, jedino pisac mogao garantovati kakav-takav integritet o kom je tako često i anatomski precizno pisao.

„Nisam želeo da pripadam nijednoj političkoj stranci. Želeo sam da ostanem slobodan, nezavisan pisac. I kad me je Vili Brant pozvao oktobra 1989. u Beč da mi da instrukcije za osnivanje socialdemokratske stranke, završavao sam roman ‘Vernik’ i nisam bio spreman da se odreknem književničkog zanata“ (Ćosić 2009: 164). Prostije rečeno, svoje ideje, percepciju relacije politika- književnost potvrđivao je neprestano i u praksi. Zar i prve rečenice govora prilikom izbora za predsjednika Savezne Republike Jugoslavije 15. juna 1992. godine nijesu bile slične konotacije: „Izuzetno teško stanje u kome se našla naša nova država primoralo vas je da i pisca pozovete na dužnost predsjednika Republike. (...) Kako ne pripadam nijednoj političkoj stranci pretpostavljam da se vaše poverenje i poverenje građana Srbije i Crne Gore, koje mi nalaže najtežu radnu i moralnu dužnost u životu, zasniva na mojim knjigama i mom javnom radu“ (Ćosić 2009: 187). Takođe, prvi dnevnički zapis knjige „U tuđem veku“ sadrži rečenicu: „I sada, na početku kalendarskog vremena koje počinje sa tri nule, ostajem veran zanatu: pisac sam, i to želim da ostanem dok god mislim“ (Ćosić 2011b: 6).

Značajno je primijetiti i na koji način Ćosić u pomenutoj knjizi vidi sebe kao pisca, konstatujući da u njemu pisac postoji „samo u snovima“, a razlog tome pronalazi u prestanku pisanja romana, odnosno „čiljenju nagona romansijera“, preciznije, lišavanja sebe sposobnosti izmišljanja ljudi i njihovih sudbina i predavanju sebe svojim zapisima – fakticitetu srpske stvarnosti, što je posebno obilježje prvog dijela knjige „U tuđem veku“. Ta svakodnevica, fakticitet, realnost, život van literature, uticali su da Ćosić kod jednog dijela javnosti bude viđen kao čovjek koji je „ogrezao“ u politiku. Upravo se na ovom mjestu i ogleda prethodno pominjani odnos. On se dalje pita „da li će za koju godinu pre mene čitavog da umre i pisac koji još živi u snovima, ili me književna podsvest opominje da treba da napustim realnost i vratim se mašti i izmišljanju sveta i ljudskih događanja.“ Više puta spominje kako ga starost sve više udaljava od romana, a da poetski tekst postoji samo u njegovim snovima, ali da je obuzet svakodnevicom i politikom ostao i bez snova. Djeluje da je sam sebe umorio politikom, da je egzistenciju pisca u sebi ugrozio bolnom realnošću. Ipak, 2007. godine objavljuje ‘Vreme vlasti 2’, s kojom završava zamišljeni romansijerski ciklus, potvrđujući da je pisac ipak odnio pobjedu, odnosno „produžio život“. Pauza u kojoj je romansijer Ćosić bio zarobljen od strane hroničara Ćosića trajala je, kao što je poznato, gotovo čitavu deceniju.

Njegovi dnevnički zapisi pomažu u sagledavanju lične percepcije književnosti, njene vrijednosti, ciljeva, smisla, trajanja.

Piše:

MR ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"