Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Spreman konkurs, Damjanović do februara * Spreman konkurs, Damjanović do februara * Razgovarali o povjerenju i podjeli po dubini * Vlada čeka 13 godina da naplati 90.000 eura * Sekulić će biti u problemu kad krene istraga o „Možuri” * Na poklon dobio poslovni prostor * Petar Božović 33. laureat „Dobričinog prstena”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milojko Spajić, ministar finansija:
Mi nijesmo Vlada kontinuiteta i takav ne smije biti budžet. Formalnim davanjem budžeta u skupštinsku proceduru opravdavali bismo bahato trošenje, razna nepočinstva za koja nema opravdanja, i ono što ne umijemo da objasnimo.

Vic Dana :)

Srele se dvije prijateljice. Kaže jedna: - Joj, draga, što si se ugojila! Odgovara druga: - Ma nisam, još sam i smršala. Nisi me vidjela prije mjesec dana. Bila sam kao što si ti sada!


U Podgorici, glavnom gradu Crne Gore, održane su masovne radničke demonstracije na kojima su radnici tražili veća radnička prava i više posla. Nakon višečasovnih protesta došlo je do nereda u kojima su, u sukobima sa policijom, povrijeđena oba radnika!


Sjede Mujo i Haso u kafiću.
Pita Mujo Hasa:
- Čujem da si dobio trojke? Čestitam!
- Aha, žena mi je dok je bila trudna čitala „Tri musketira”.
Mujo pokupi stvari i krenu prema vratima. Zaustavi ga Haso i pita:
- Šta je bilo?
- Žurim kući, moja je trudna, a čita „Alibabu i 40 razbojnika” - reče Mujo.


Zaboravio Mujo papagaja u frižideru.
Nakon nekoliko sati otvori frižider i kaže:
„Ma koga to moje oči vide?”
„Pingvina, idiote maloumni!!!”


Najlakši način da ti ime dospije u novine je da ih čitaš dok prelaziš ulicu.


Kaže žena mužu:
- Auuu, što danas fino mirišeš! Šta si to stavio?
A ovaj će njoj:
- Čiste čarape!


Imali Fata i Mujo mačku. Fata ju je prilično voljela, ali Mujo je mrzio. Odluči Mujo da je se nekako otarasi. Skont'o da je odnese i ostavi negdje u naselju. To sledeći dan, kad nije bilo Fate i učini. Vrati se kući, kad tek što je uš'o na vrata, ugleda mačku na trosjedu.
Odluči on da je sledeći dan odnese na drugi kraj grada. To i učini. Vrati se kući, kad ista slika kao od prethodnog dana, mačka na trosjedu.
Otiđe on narednog dana u šumu kraj grada i ostavi tamo mačku. Kad se vraćao, izgubi se. Međutim, imao je mobilni te nazva Fatu. Ona se javi, a on je pita:
- Je li mačka kod kuće?
- Je?
- Daj mi je malo...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-12-15 JEVREM OBRENOVIĆ – „ČOVJEK KOJI JE EVROPU DOVEO U SRBIJU” 7
Georgije Magarašević Jevremova ljubav prema knjigama Feljton smo priredili prema knjizi dr Nebojše Jovanovića „Dvor gospodara Jevrema Obrenovića 1816–1842”, koju je izdala beogradska „Laguna”, 2020. godine
Dan - novi portal
–U Jevremovom dvoru uslijedio je doručak, prelistavanje novina i opušten razgovor. Domaćin je redovno dobijao Osterreichischer Beobachter i Allgemeine Zeitung, koje mu je prevodio njegov sekretar Aleksa Popovski. Georgije Magarašević ga je posavjetovao da naruči „koje ruske novine, s kojima bi se i sam zanimati mogao”. Jevrem je odgovorio da inače veoma rado i mnogo čita i sam kad mu prilike i vrijeme dozvole. Za knjige „Kasija i carica” i „Traverzirani Oktavijan” rekao je kako ih je već po nekoliko puta pročitao. Za štošta, što nije uspio da najbolje razumije ili shvati, nije se ustručavao da pita svakog ko je učeniji od njega. Jednostavno, pitao bi: „Kako sve to treba razumjeti...?” Čitao je Velimira i Bosiljku, Ljubomira u Elisimiju, Usamljenog junošu, Adelaidu i mnošto drugih, tada popularnih knjiga. Magarašević je primijetio da se Jevrem „knjigama ovoga reda zanima rado”, dodajući „da se ljubav čitanjem i u nižoj klasi naroda podhranjuje, naročito opisanijem ljubavnih stvari i bivšim u tim čudnovatim priključenijima”. Jevrem je govorio i kako ne krije zadovoljstvo kad vidi kakvog trgovca, zanatliju ili neke, ne mnogo mlade ljude koji ga iznenade jer su iste knjige „s ushićenjem čitali ili drugima, koji čitati ne znaju, pripovijedali...” Oko jedanaest sati gosti su pozvani u trpezariju na ručak. Na vratima trpezarije stajala su dvojica slugu sa lavorima (umivaonicima) i peškirima u ruci. Gosti i svi koji su krenuli u trpezariju, prije nego što su sjeli, umili su se i obrisali ruke. Za stolom su se pomolili Bogu. Domaćin je s punom čašicom svima nazdravio i svi su tada poskidali svoje fesove i napili u domaćinovo zdravlje. Za predjelo je poslužen sir sa crnim i bijelim lukom i rakija. Ručak se sastojao od čorbe, goveđeg mesa s kupusom i jagnjećeg pečenja. Jela nijesu sklanjana, već su postavljana jedno uz drugo do kraja ručka. Na kraju su pili smederevsko vino. Poslije blagodarenja Bogu, svi su poustajali i redom ponovo oprali ruke i isprali usta. Potom su se premjestili u divananu i pili kafu. Večera je, kaže Magarašević, bila „oko smiraja sunca”, poslije koje su proveli još sat-dva u razgovoru. Na Magaraševićevo pitanje o dnevnom ceremonijalu, domaćin mu je odgovorio da otprilike tako protiče svaki miran dan u njegovom konaku.

Aprila 1829. godine započelo se konačno i sa izgradnjom nove šabačke crkve. Radovi su povjereni jednom od najpoznatijih neimara tzv. balkanskog razdoblja Janji Mihailoviću, koji je imao veliku zidarsku tajfu (družinu zanatlija) od tridesetak ljudi. Još je Joakim Vujić u jesen 1826. godine zabilježio da gospodar Jevrem ima namjeru da na proljeće 1827. gradi novu crkvu. Povedeni ovim podatkom, mnogi su početak izgradnje šabačke crkve stavljali u 1827. godinu. Takođe, zapisano je obećanje Koste Dimovića, iz aprila 1833. godine, Jevremu Obrenoviću da će valjevsku crkvu načiniti „boljom i tvrđom” od šabačke, pa je taj podatak opredijelio neke istraživače na zaključak da je Dimović graditelj i šabačke crkve. Međutim, iz pisma Petra Lazarevića knezu Milošu u Požarevac, 12. aprila 1829. godine, vidi se da je tada tek prikupljen kamen za gradnju i da taj posao obavlja majstor Janja. „Sposoban” kamen on je tražio u blizini Beograda i našao ga je u Višnjici, u ostacima neke „stare crkvine” i starog groblja, odakle je natovareno čak 1.500 volovskih kola kamena i upućeno u Šabac. Radovi su prvih godina dobro odmicali jer su, pored ostalog, 1833. godine služili za ugled valjevskoj crkvi, ali su odmah poslije toga (a možda i ranije), iz nepoznatih razloga, bili prekinuti čak do 1851. godine. Konačan završetak izgradnje preuzeo je ne sebe hadži Nikola Živković, koji je posao priveo kraju 1858. godine.

Iste godine kada je započeta gradnja šabačke crkve (1829), a Jevrem opet sasvim ozbiljno obolio, došao je da ga liječi dr Jovan Stejić, mladić iz Arada, u Banatu, čije je školovanje u Beču Jevrem pomogao svojim novcem. Stejić je ostao kao kućni ljekar svog dobrotvora sve do juna 1832. godine, kada je, zbog sukoba s knezom Milošem, prešao u Zemun i odatle, samo po potrebi, dolazio u Jevremov dom. Dok je trajao oporavak u sigurnim rukama ljekara Stejića, na dužnosti nahijskog starješine Jevrema je zamjenjivao Pavle Radomirović, dotadašnji knez mačvanske knežine. Radomirović je sjedio u Jevremovoj kancelariji, vršio redovnu prepisku s knezom Milošem i potpisivao se kao oborknez Šabačke nahije.[...]

Priredio:

MILADIN VELjKOVIĆ

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"