Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tužilaštvo i pravosuđe i dalje pod uticajem politike * Ne glasajte bezbožnu vlast * U Budvi svako ima svoju vlast * Za 182 nastavnika po 250 eura * Nezakonito srušili konak * Rok žurka za pamćenje * Bajden zaprijetio Trampu vojnim pučem
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-06-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Ovo je nezapamćeni zločin vlasti. Počeli su kada su uhapsili vladiku Jonanikija i sveštenike u Nikšiću i nastavljaju taj zločin protiv naroda, protiv Crne Gore i protiv Svetoga Vasilija Ostroškoga.

Vic Dana :)

Ulazi muž u kuću pijan, a žena ga gleda pa kaže: Nemam riječi…
Muž će na to: „Hvala Bogu, i to jednom da se dogodi!”


Došao Mujo kod doktora i kaže:
-Doktore ne mogu da dišem dobro
Doktor: -Sestro donesi instrument
Mujo: - Ja ne mogu da dišem, a tebi je do muzike







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-06-10 ŠTA SMO ZNALI O ITALIJI? 3
Aminatore Fanfani Partnerstvo sa SAD, saradnja sa SSSR Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića „Šta smo znali o Italiji – pogledi iz Beograda na Italiju 1955–1978”, koju je izdao beogradski Institut za noviju istoriju Srbije, 2019. godine
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

I pored velikih unutrašnjih problema, koji su italijansku državu i društvo u hladnoratovskoj epohi povremeno dovodili do ivice kolapsa, Rim poslije Drugog svjetskog rata nije igrao marginalnu ulogu u međunarodnim odnosima. Uočavamo da je Italija bila vanredno zainteresovana za jačanje svog privrednog i političkog prisustva na Mediteranu i Bliskom istoku, dok je istovremeno vodila i aktivnu politiku na istočnoj strani Gvozdene zavjese. S druge strane, Rim je bio lojalan partner Sjedinjenih Država i NATO-a, a intenzivno je učestvovao i u evropskim integracionim procesima. Kada je riječ o zapadnoevropskoj integraciji, Italija je čvrsto podržavala ovu međunarodnu grupaciju, očekujući da će na taj način obezbijediti tržište za svoje proizvode, omogućiti povoljniju nabavku industrijske robe, ali i olakšati odliv viška radne snage iz Italije. U prvoj polovini šezdesetih godina Italija se u okviru svoje evropske strategije zalagala i za ulazak Velike Britanije u Evropsku ekonomsku zajednicu, nastojeći da time parira potencijalnom stvaranju osovine Bon–Pariz. Čvrsta povezanost Italije sa Sjevernoatlantskim paktom bila je, između ostalog, garantovana i američkim raketama „Jupiter” koje su krajem pedesetih godina stacionirane na Apeninskom poluostrvu.

Mediteran i Bliski istok su predstavljali područja od posebnog interesa za Italiju u Hladnom ratu. Privrednom prodoru Italije u ovaj prostor posebno je doprinosio ENI, koji je zemljama regiona koje su posjedovale petrolejske sirovine nudio povoljnije uslove u odnosu na najveće zapadne kompanije. ENI nije bio jedini italijanski gigant sa velikim uticajem na tom prostoru. U Egiptu su, na primjer, pored italijanske petrolejske kompanije bili prisutni i „Fijat” i „Oliveti”. Italijanski interesi na Mediteranu i Bliskom istoku uslovili su da Rim vodi suptilniju politiku prema arapsko-izraelskom konfliktu, pri čemu su bili primjetni proarapski sentimenti. Izraz toga bili su i kontakti sa Palestinskom oslobodilačkom organizacijom (PLO), koji su kulminirali posjetom Jasera Arafata Rimu septembra 1982. godine. Prema Serđu Romanu, proarapska i propalestinska politika predstavljale su konsenzus želja i interesa najširih sektora italijanskog društva: ljevice, koja je arapsko-izraelski konflikt doživljavala kao rat protiv imperijalizma; nacional-populista, koji su sanjali o snažnoj italijanskoj poziciji na Mediteranu; eksponenata biznisa, koji su imali jake interese u arapskom svijetu, i na kraju, Vatikana, koji je zadržao rezerve prema Izraelu.

Važna zona italijanskog uticaja tokom Hladnog rata bio je i prostor istočno od gvozdene zavjese. Iako je Italija bila čvrst stub Sjevernoatlantskog pakta u Mediteranu, ona nije propuštala priliku da komunicira i s drugim blokom, prije svega s njegovom neprikosnovenim predvodnikom – Sovjetskim Savezom. Jačanje takvih kontakata počinje već u prvoj polovini šezdesetih godina. O tome govori Gronkijeva posjeta Moskvi 1960. godine, dok su naredne godine Sovjetski savez posjetili premijer Amintore Fanfani i šef diplomatije Antonio Senji. Značajni kontakti uslijedili su i u drugoj polovini šezdesetih. Aprila 1966. godine Rim je posjetio sovjetski ministar spoljnih poslova Andrej Gromiko, dok je u janauru naredne godine na Apeninskom poluostrvu boravio predsjednik prezidijuma Nikolaj Podgorni. Ove političke kontakte pratilo je i uspostavljanje privrednih veza. Novembra 1957. godine sklopljeni su prvi ugovori ENI-ja sa SSSR-om o kupovini sovjetskih petrolejskih sirovina. Matei nije bio jedini koji je poslovao sa SSSR-om. Ugovori „Fijata” sa Sovjetima iz 1966. godine predviđali su izgradnju fabrike automobila u Stavropolju, namijenjene proizvodnji 600.000 vozila godišnje.

Snažan interes Italijana da šire svoj uticaj na prostoru Mediterana i Istočne Evrope nije zaobišao ni Jugoslaviju.


Nastaviće se


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"