Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Blizanci zajedno otišli u smrt * Srbi u Crnoj Gori nijesu dijaspora * Spise o zločinu poslali nakon 19 godina * Radnika zatrpale mermerne ploče * Zećani se ispromašivali * Blizanci zajedno otišli u smrt * Pogrešna poruka u pogrešno vrijeme
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-08-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Koprivica, političar i profesor Filozofskog fakult:
- Ako se dolazak Matije Bećkovića tretira kao udar na državu, onda su vjerovatno neki udareni u glavu.

Vic Dana :)

Svakog puta kada bi muž i žena vodili ljubav, ona bi ostala u drugom stanju. Jednom prilikom kaže ona mužu da kupi kondom. Muž ode do trafike i pita prodavačicu:
●Imate li kondome?
●Imamo u svim bojama i jedan sa Mikijem Mausom.
●Dajte mi crni.
Dok su muž i žena vodili ljubav, kondom pukne. Posle devet mjeseci, rodi se crno dijete. Kada je odraslo, pitalo je tatu:
●Tata, zašto su svi bijeli, a samo sam ja crn?
●Ćuti, sine, mogao si da budeš Miki Maus.

Zaustavi policijska patrola pijanog vozača.
●Kolega, daj balon - kaže policajac.
●Burazeru, nemoj molim te balon, sipaj mi u čašu - kaže pijani vozač.
Ode zrno pijeska u pustinju i kaže:
●U, čovječe... Je l‘ to neki miting?!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-08-25 PETAR ROMANOV: NA ZLATNOM TREMU RUSKE IMPERIJE (9) Biron i njegova braća Poslije iznenadne smrti Petra Velikog nastupilo je vrijeme borbe za vlast u Rusiji i period prevrata, jer čuveni car nije uspio da za života odredi naslednika. Voljom gardijskih bajoneta, a uz veliku pomoć stranaca plemića iz visokih krugova, smjenjivane su neodgovorne i neiskusne carice. Veoma pažljivo i uz dosta novih istorijskih činjenica, Petar Romanov je u knjizi „Rusija i Zapad” osvijetlio tu epohu
Dan - novi portal
-Preveo sa ruskog: VOJIN PERUNIČIĆ

Enciklopedijski rječnik Brokhauzena i Efrona, za razliku od Kostomarova, polazi od opreznije formulacije:
„Bironi (zapravo Bireni) nijesu bili bogati, ali, očigledno, vode korijene od stare kurlandske plemićke loze. Oni se pominju još u XVI vijeku. U Kurlandiji on nikad nije osjećao naklonost, zato što je bio na vojvodinoj strani protiv plemstva. Na osnovu toga što je jedan od predstavnika ovog roda upravljao konjušnicama kurlandskog vojvode, ne treba izvoditi zaključak da je budući regent ruske imperije bio loših korijena. Kurlandski izvori tvrde da je taj upravitelj konjušnica bio blizak prijatelj vojvodi i spasio mu je život u jednoj borbenoj akciji.”
Dakle, Biron, kako se ispostavlja, nije bio „konjušar“, već je, prije svega, pripadao starom plemićkom rodu. I nijesu svi od toga roda probisvijeti i lažovi. Poslednju činjenicu potvrđuju i biografije dvojice braće miljenika. Njih je pravedno i potrebno rehabilitovati. Oni se nikada nijesu miješali u politiku, naprotiv, koliko su god mogli i bili sposobni, služili su časno i pošteno Rusiji.
Starijeg brata Karla primio je Petar Veliki na službu kod sebe i on ga je pohvaljivao i unaprijedio u čin oficira jer je više puta pokazao hrabrost na ratištima. Jednom su ga Šveđani zarobili i on je uspio da im pobjegne. Lično feldmaršal Minjih, glavni protivnik Birona, ovako ga je okarakterisao: „Marljiv i tačan u službi, hrabar i hladnokrvan u izvršenju borbenih zadataka“. Sasvim dobro mišljenje za oficira koji učestvuje u ratnim okršajima. Najstariji Biron je završio svoju karijeru na dužnosti general-gubernatora Moskve, a onda je zajedno sa bratom, miljenikom carice Ane, apsolutno nezasluženo, podvrgnut hapšenju i progonstvu.
Najmlađi brat Gustav je takođe bio u ruskoj vojnoj službi. Stigao je do zvanja general-anšefa, a uz to je u njegovom ličnom kartonu bilo dosta priznatih zasluga. Gustav je, na primjer, pokazao herojstvo za vrijeme rata sa Turcima tokom juriša na tvrđavu Očakov. Oženio se sa Aleksandrom, kćerkom Menšikova, kad se ona vratila iz progonstva. Kad mu je žena umrla, kako pričaju, umalo nije poludio od tuge. Nimalo se nije miješao u politiku, a ipak je stradao zbog brata i takođe doživo progonstvo. Minjihov ađutant Manštejn, koji je neograničeno mrzio Birona, krajnje objektivno priznaje da je Gustav „sasvim pošten čovjek, mada je neobrazovan“. I ovo mišljenje je više simpatično, nego negativno.
A sada o čuvenom miljeniku carice Ernestu Johanu. Njegova biografija, iskreno rečeno, nije besprekorna. Jedini je on od braće bio poslat na Kenišbergski univerzitet da stekne dobro obrazovanje, ali nije opravdao očekivanja; više je vremena provodio na studentskim zabavama i u pijančenju, a manje se bavio naukom. Postoje dokazi da je Biron za vrijeme studija pozivan na odgovornost za ubistvo koje je izvršio u pijanom stanju. Taj grozni incident, zbog nečega, nije ostavio ozbiljnije posledice na Birona.
Kasnije je Biron pokušao da se zaposli u Rusiji, ali je doživio neuspjeh. Konačno, zahvaljujući protekciji ruskog diplomatskog pretstavnika u Kurlandiji Petra Bestuževa, Biron je dobio skroman poslić na dvoru Ane Ivanovne u Mitavi. Od toga je i počeo njegov uzlet.
Ako govorimo o zvaničnim dužnostima i titulama Birona, sve do hapšenja, njegova karijera se razvijala ovako. U početku, odmah po dolasku zaštitnice na ruski presto, dobio je mjesto višeg dvorskog činovnika (jednostavno samo obaveza na dvoru). Te iste 1730.godine, Biron je dobio titulu grofa Svete Rimske imperije, a kroz sedam godina, uz aktivno učešće Peterburga, bio je proglašen za vojvodu Kurlandije, što se može ocijeniti kao veliki uspjeh ruske diplomatije. Tome je stremio i Petar Veliki, jer je Rusija smatrala korisnim da na tom mjetu ima svog čovjeka.
A Biron nije nikad doveo Ruse u nepriliku. O tome piše u Enciklopedijskom rječniku od Brokhauzena i Efrona ovako: „...Kurlandski vojvoda... je bio uvijek vjeran interesima Rusije i nije dozvoljavao sebi da ga podmite poklonima ni pruski kralj, ni pruski imperator“.
Na kraju, dok je umirala, Ana Ivanovna je na molbu, ne toliko stranaca, koliko ruskih velmoža i bez obzira na gromoglasne, mada, kako se može pretpostaviti, ne baš iskrene primjedbe Birona, naimenovala miljenika regentom uz maloljetnog imperatora Ivana Antonoviča.
Od svih gore navedenih dužnosti (naravno, ne računajući poslednje, položaj regenta, na kojem je Biron bio veoma kratko vrijeme), „prijatelju-vladarki“ nijesu dali zvanično nikakvo drugo državničko ovlašćenje. Zato je sam položaj miljenika izazvao pojavljivanje najnevjerovatnijih pretpostavki, najčešće ničim nepotvrđenih.
Dakle, pouzdano odrediti stepen uticaja Birona na najvažnije događaje ruske istorije za vrijeme vladavine carice Ane praktično nije moguće, iako je jasno da su njegove neformalne preporuke i predlozi imali veliki značaj za caricu.NASTAVIĆE SE

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"