Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Umotala sam ga u ćebe i gledala kako pluta * Budva na pjenu od izbora * Pažinova sekretarka saslušana zbog milionske štete * Država ratuje sa nama jer nijesmo Sinđa i Paja * Peking spreman za trgovinski rat * Čovjek je zao gospodar * Predsjedniku nema ko da piše
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Sreten Radonjić, direktor Agencije za sprečavanje ko:
Zadovoljstvo mi je što se sudi Demokratskom frontu.

Vic Dana :)

Pita sin tatu:
●Tata, tata, šta je to tranvestit?
●Ne znam, sine, pitaj mamu neka ti on kaže.
Čula plavuša na vijestima savjete ljekara kako se treba ponašati kad su velike vrućine i odlučila da ne ode na posao taj dan. Kad je šef pitao zašto se nije pojavila na radnom mjestu, plavuša mu odgovori:
- Pa, šefe, rekli iz Hitne da se ne izlazi napolje.
Tuku se dva tipa.
Naiđe policajac i kaže:
-Kako se zoveš?
-Zoran Mihajlović!
-A ti?
-Zoran Petrović!
-Kako vas nije sramota braća ste, a tučete se!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton PROF. DR KRINKA VIDAKOVIĆ PETROV: OD BALKANA DO TIHOG OKEANA
Pravila Srpskog sjedinjenog društva „Balkan” Osnivanje prvog srpskog društva Feljton smo uradili po knjizi prof. dr Krinke Vidaković Petrov „Od Balkana do Tihog okeana‘‘, koju je izdao Institut za književnost i umetnost iz Beograda
Dan - novi portal
- PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Najveća koncentracija hercegovačkih iseljenika bila je u Čikagu, gdje je ustanak bio ostavio dubok trag. O tome svjedoče sjećanja jednog starog iseljenika u vezi s osnivanjem prve srpske organizacije u tom gradu – kulturnog kluba „Obilić”:
„U vrijeme Hercegovačkog ustanka, živjela je ovdje grupa Srba, koji brojno nijesu bili jaki. Uglavnom su bili Bokelji i Dubrovčani sa nešto Hercegovaca i Crnogoraca. Radeći vrlo teško, nije im smetalo da prate događaje o ustanicima i nemirima u srpskim krajevima. Kako bi se grupno što češće sastajali i gledali, oni uzmu jednu salu na Displens između Lek i Randolf strita. Sakupljajući se tu, oni 19. septembra 1878. godine osnuju prvo srpsko društvo u Čikagu, i nazovu ga Obilić.”
U San Francisku, gdje je tada živio najveći broj srpskih iseljenika, Hercegovački ustanak je podstakao jednu manju grupu Bokelja da 1880. uspostave srpsku nacionalnu ustanovu, koja će po nekim svojim odlikama,stepenu organizovanosti, rasponu djelovanja, dugovječnosti i uticaju – igrati važnu ulogu u prvoj fazi istorije srpskog iseljeništva u Americi. Bilo je to „Srpsko-crnogorsko literarno i dobrotvorno društvo”. Ono je zamijenilo pređašnja „slovinska” i „slavjanska” društva u San Francisku, ali se, međutim, već na prvom koraku suočilo s nastojanjem da se spriječi nacionalno objedinjavanje srpskog iseljeničkog korpusa:
„Kroz narod se i već i prije govorilo da će se osnovati srpsko društvo, za to su neki neprijatelji srpskog imena već spravljali na put svakom društvenom napretku i da ustanove srpsko društvo s drugim imenom kako bi držali Srbe razdijeljene i uništili pravi srpski dom.
Utemeljivači ovog društva znali su namjere svojih neprijatelja i, na protiv sa odlučenim imenom stali na put svojim protivnicima.
Jednoglasno među utemeljivačima zahtijevalo se da se društvu dade ime samo ‘Srpsko’ jer ova riječ skuplja u sebi Crnogorce, kao god i sve potomke Dušanovih vjernih podanika; ali da su tako odlučili, neprijateljima ćahu dat priliku da ustanove ‘Crnogorsko’ društvo.
Crnogorsko društvo ne biše bili osnovali Crnogorci i da ih je bio dovoljan broj, već biše ga osnovali ondašnji otpadnici, koji ovaj naš milozvučni jezik ni po što srpskim ne nazivahu i kojima je bilo samo do toga da se srpsko ime ne spominje.”
Insistiranje na srpskom imenu naroda i jezika – umjesto „slovinskog”, „slavjanskog” i „ilirskog” – biće zajedničko i svim kasnije uspostavljenim organizacijama (s izuzetkom onog u Nju Orleansu), kao što će im biti zajednički i negativni politički odnos prema Austro-Ugarskoj. Već tada, a pogotovo kasnije, kad je stigao u Ameriku i drugi, najveći talas iseljenika, dolazi do izražaja činjenica da je velika većina srpskih iseljenika u Americi poticala iz srpskih zemalja u Austro-Ugarskoj. Dvojna monarhija je podsticala iseljavanje, jer je na taj način donekle rješavala pitanje siromaštva i nezadovoljstva nižih društvenih slojeva, ali je istovremeno u Americi nastojala da i dalje kontroliše svoje podanike. To je činila indirektno, ucjenjujući ih kontrolom nad rodbinom koja je ostala u starom kraju, a u koji su iseljeni nastojali da se vrate, smatrajući svoj boravak u Americi privremenim. Agenti prekookeanskih brodova vrbovali su ljude da se iseljavaju, a masovni prevoz iseljenika s kraja 19. i početka 20. vijeka postao je unosan posao kao što je bilo i dostavljanje novca rodbini u starom kraju preko privatnih i špekulantskih „banaka”. Austro-Ugarska je vršila kontrolu i direktno preko svojih konzulata u Americi i paradržavnih organizacija. Ovih je u Kaliforniji osnovano nekoliko sedamdesetih i osamdesetih godina 19. vijeka: Austrijsko dobrotvorno društvo u San Hoseu (1878), Austrijsko vojno dobrotvorno društvo San Franciska (1883), Austrijsko dobrotvorno društvo San Franciska (1885), Austrijsko zaštitno društvo San Franciska (1889). Ova društva nastojala su da okupe austrougarske podanike u Americi:Čehe, Poljake, Mađare, Slovake, Hrvate, Slovence, Srbe. Štaviše, mnogi Srbi su se pred američkim imigracionim vlastima izjašnjavali po državljanstvu – kao Austrijanci ili Mađari – a ne po nacionalnosti kao Srbi, te su austrijski konzuli smatrali da imaju pravo da vrše pritisak na njih.
Prvi primjer austrijskog pritiska na srpske iseljenike u San Francisku, koji je ostao dokumentovan u zapisnicima Srpsko-crnogorskog literarnog i dobrotvornog društva, odnosi se na jedan dopis austrijskog konzula iz 1896, poslat društvu povodom proslave pedesetogodišnjice vladavine cara Franje Josifa I: „Konsul je smatrao da su većina naših članova podanici Slavljenika, te radi toga da ovo društvo učestvuje u proslavi. Istina je da Srpsko-crnogorsko literarno i dobrotvorno društvo sačinjavaju 90% sinovi onih srpskih zemalja sa kojima sad vlada njegovo Imperatorsko Veličanstvo car Franjo Josif I, ali društvo smatrajući takovu svečanost stranu, a ne svoju, na pomenuto pismo nije se pažnje obratilo!”
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"