Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektori objavili snimak ubistva * Optužbama na račun opozicije DF uništava sebe * SDP i Demos se vraćaju, SNP i Demokrate neće * Odbio da odgovara na Katnićeva pitanja * Inspektori objavili snimak ubistva * Neki aspekti albanske kulture * Nacionalna anestezija
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
GORAN DANILOVIĆ, ČELNIK UJEDINjENE CRNE GORE :
Želim da preuzmem odgovornost. Povlačim se sa mjesta predsjednika stranke i neću se više baviti tom vrstom javne politike.

Vic Dana :)

Telefon zvoni u noći.
Muž:
– Ako je za mene, kaži da nisam kući.
Žena odgovara na poziv:
- On je kod kuće.
Muž:
– Ma šta ti je?
Žena:
– Za MENE je!


- Zašto plavuša sjedi na listu papira?
- Zato što misli da vozi A4.

Hronologija braka:
Prve tri godine on govori, a ona sluša.
Sledeće tri godine ona govori, a on sluša.
Od sedme godine braka oni govore a komšije slušaju.
Na kraju oni govore, a sudija se krsti.
Kako Mujo zove ananas?
- Mašala šišarka.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-05-29 DR SLOBODAN P. SELINIĆ: SRBIJA I JEZIČKI SUKOB U JUGOSLAVIJI 1967. GODINE
Aleksandar Ranković Pokušaji ostvarivanja ravnopravnosti Feljton smo uradili po Selinićevoj knjizi „Srbija i jezički sukob u Jugoslaviji 1967”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2017. godine
Dan - novi portal
- PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Na „Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika”, sa srpske strane je odgovoreno „Predlogom za razmišljanje” koji je potpisala grupa pisaca, a koji je odbačen na Skupšini Udruženja književnika Srbije 19. marta 1967. Inicijatori predloga su bili srpski intelektualci, uglavnom okupljeni oko „Prosvjete”, među kojima su vodeću ulogu igrali Borislav Mihajlović Mihiz, Antonije Isaković, Zoran Gavrilović, Matija Bećković, Dušan Radović i Brana Crnčević. Vlast je reagovala povlačenjem znaka jednakosti između dva dokumenta, koja je označila za nacionalističku diverziju, javnom kampanjom osude dokumenata i njihovih sastavljača i partijskim kažnjavanjem komunista među potpisnicima. [...]
Do trenutka kada je marta 1967. buknuo sukob oko jezika, jugoslovensko društvo je uspjelo na više nivoa, suštinski ili formalno, da pokaže želju da ravnopravnost jezika bude obezbijeđena. Iako je 73 odsto stanovnika države govorilo srpskohrvatskim jezikom, u Jugoslaviji nije bilo državnog jezika na saveznom nivou, već je odluka o tome prepuštena svakoj republici i pokrajini. Suprotno tvrdnjama hrvatskih lingvista da je u Jugoslaviji vladao unitarizam koji je ugrožavao hrvatski jezik, zapravo se može reći da je federalizam bio maksimalno izražen. Novine, radio i televizija su koristili čak 16 jezika, nastava u školama je vršena na 14 jezika, a na fakultetima na devet. U Saveznoj skupštini su postojale četiri komisije za objavljivanje autentičnih tekstova zakona na jezicima naroda Jugoslavije, pri čemu su bile zasebne srpsko-hrvatska i hrvatsko-srpska komisija. „Službeni list SFRJ” je štampan u četiri izdanja, hrvatski poslanici su nesmetano koristili svoju varijantu jezika, u školama u Srbiji i Hrvatskoj korišćene su obije varijante naziva jezika. Organ SKJ, „Komunist”, izdavan je na srpskohrvatskom, hrvatskosrpskom, slovenačkom i makedonskom, a organ SSRN, „Borba”, na srpskohrvatskom i hrvatskosrpskom jeziku. JRTV nije imala jedinstven program, već je on sklapan uključivanjem iz svih studija, na svim jezicima. Željeznice i PTT su bili decentralizovani i niko im nije propisivao na kom će jeziku komunicirati u svom internom saobraćaju.
Vlast je željela da ode i korak dalje, pa je iz želje da se u praksi oživi načelo ravnopravnosti jezika radila na simultanom prevođenju u organima vlasti i drugim tijelima. […]
U jugoslovenskoj državi je u drugoj polovini šezdesetih godina 20. vijeka bilo više problema koji su otežavali njeno funkcionisanje. Ekonomski problemi nijesu riješeni privrednom reformom 1965, funkcionisanje države su opterećivali sporovi među republikama i između republika i SIV-a, a međunacionalni problemi su sve više izbijali na površinu i ugrožavali temelje države. U tom kontekstu sporovi oko jezika bili su samo jedan međunacionalni sukob više.
Jezičko pitanje je dospjelo u centar pažnje javnosti u vrijeme kada je sukob u političkom vrhu države privremeno okončan smjenom Aleksandra Rankovića, tokom sprovođenja društvenih i ekonomskih reformi i kada je počinjalo ustavno preoblikovanje države. Jezički sukob je eskalirao poslije uklanjanja Rankovića, a prije ustavnih promjena.
U prvoj polovini šezdesetih godina 20. vijeka u državnom vrhu Jugoslavije nije bilo jedinstva. Politička i ekonomska decentralizacija bile su isreplijetane sa jačanjem nacionalizama i republičkih partikularizama. Mada prividno i trenutno poražena na sjednici IK CK SKJ marta 1962, Kardeljeva „podalpska koncepcija društva – malih zajednica”, zasnovana na podršci republičkom etatizmu i konfederalizmu, ostala je prisutna, a desetak godina kasnije konačno je trijumfovala. Ustavom iz 1963. novi koncept države je osnažen pravom naroda na samoopredjeljenje i otcjepljenje. Na Osmom partijskom kongresu 1964. utrt je put ka novoj političkoj orijentaciji zasnovanoj na pretvaranju jugoslovenske federacije u konfederaciju u ime samoupravnog socijalizma. Poslije višegodišnjih sukoba u partijskom vrhu oko koncepcije uređenja i budućnosti države i SKJ, na Brionskom plenumu CK SKJ 1. jula 1966, uklonjen je potpredsjednik republike Aleksandar Ranković sa funkcija i iz političkog života. Time su zagovornici pretvaranja Jugoslavije u konfederaciju, na čelu sa Edvardom Kardeljom i Vladimirom Bakarićem, odnijeli prevagu. Dok je kod Kardelja uveliko prevladala svijest o tome da je Jugoslavija samo tranzitna tvorevina, Ranković je ostao vjeran državnom jedinstvu koje bi obezbjeđivala snažna federalna vlast. Ranković je u partijskoj propagandi poistovjećen sa etatizmom i unitarizmom i pod plaštom borbe protiv tih pojava narednih godina će se odvijati rastakanje države, jačanje republičkih partikularizama i nacionalizama. Protivnicima vlasti, posebno u Srbiji, poslije pada Rankovića lako je prišivana etiketa „rankovićevštine”, unitarizma, hegemonizma i čežnje za politikom „čvrste ruke”, a njegov pad će srpske nacionaliste još više učvrstiti u uvjerenju da su Srbi u potčinjenom položaju u državi.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"