-Vojislav Budo Gledić
Član Kraljevskog društva (engleske akademije nauka) Njutn je postao 1672. godine, zahvaljujući prvenstveno svojim praktičnim radovima iz optike, posebno svojom originalnom konstrukcijom prvog teleskopa, čiji je jedan kvalitetnije izrađeni primjerak poslao Društvu, decembra 1671. godine. Inače, Njutn je prvi svoj teleskop napravio još 1668. godine, ali ga je koristio za svoje lične potrebe posmatranja i proučavanja nebeskih pojava i kretanja nebeskih tijela. Kada je stekao potrebno iskustvo u izradi astronomskih instrumenata, pristupio je izradi teleskopa, koji će imati sve pozitivne karakteristike neophodne za dobijanje čistih, svijetlih i jasnih likova nebeskih tijela. Najvažnije mu je bilo što je svojim reflektorskim durbinom uspio da otkloni tzv. hromatsku aberaciju, koja predstavlja veliki nedostatak sočiva, jer daje slike nebeskih tijela oivičene oreolima duginih boja. Upravo je taj teleskop poklonio Kraljevskom društvu, ali ga je prethodno koristio kao izvanredno astronomsko sredstvo za posmatranja, da bi ubrzo potom njime čari neba lično posmatrao kralj Engleske, kao i mnogi dvorjani.
Njutnov ogroman rad u nauci, što ga je obavio u toku svojih zrelih godina, od sredine šezdesetih do polovine osamdesetih godina 17. vijeka, predstavlja vrhunski uspon razvoja ljudske misli o mehaničkoj suštini prirode. Svu svoju genijalnost, neizmjeran trud i izvanrednu oštroumnost tada je usmjerio kako bi riješio ono što je predstavljalo glavni problem svih duhovnih napora, da se objasni sistem svijeta kojega je postavio slavni poljski naučnik i kanonik, Kopernik. Poslije objavljivanja Kopernikovog heliocentričnog sistema svijeta, narednih nešto manje od 150 godina, najznačajniji i najgenijalniji naučnici su ulagali ogromne napore da se obrazloži, dokaže i dalje usavrši taj sistem kako bi se upotpunila slika kosmosa, po kojoj je Zemlja samo jedna od „običnih” planeta. Njutnu je, upravo, pošlo za rukom da učini tu gigantsku sintezu i tako kruniše sve ono što je rađeno, ne samo od vremena Kopenikove astronomske revolucije, već i od naučnih i filozofskih istraživanja, započetih od mislilaca iz stare Grčke.
Njutn nikako nije žurio sa objavljivanjem svojih izvanrednih naučnih dostignuća. Mnogobrojne radove iz optike je samo djelimično prenosio studentima na predavanjima i objavljivao u nekoliko posebnih rasprava. Svoje glavno djelo Optika, u kome su bili objedinjeni svi njegovi izvanredni rezultati na polju ispitivanja svetlosti, Njutn je objavio tek 1704. godine. To suzdržavanje u objavljivanju je namjerno uradio, jer je bio u sporu sa Hukom oko teorijskih postavki koje su, međutim, bile daleko od njegovih minucioznih dostignuća na eksperimentalnom polju. Slično je bilo i sa objelodanjivanjem njegovih dostignuću na polju mehanike, fizike i astronomije. I njegovo nesumnjivo najvažnije otkriće zakona sveopšte gravitacije, koje predstavlja ključno dostignuće njegovog ogromnog naučnog djela, pojavilo se tek nakon velikog angažovanja jednog Njutnovog prijatelja. Naime, zahvaljujući upornom insistiranju poznatog engleskog naučnika Haleja, koji se bavio problematikom određivanja putanja kometa, Njutn je konačno objavio svoje životno djelo Philosophiae naturalis principia mathematika (Matematički principi filozofije prirode) u Londonu 1687. godine. To djelo se smatra za jedno od najtemeljitijih, najpotpunijih i najvažnijih ostvarenja u istoriji nauke, koje je riješilo niz ključnih problema iz fizike i astronomije tadašnjeg doba. Ono se i danas smatra kao najkonzistentnije i najuticajnije samostalno originalno naučno djelo u istoriji nauke.
Nakon izlaska njegovih Principa, završava se najkreativniji i najplodniji period Njutnovog života. Poslije toga, Njutnovo interesovanje za nauku je donekle opalo, ali je ostao na Kembridžu, kao uvaženi i slavni profesor na Lukasovoj katedri, gdje je predavao matematiku, fiziku i astronomiju. Međutim, pored održavanja redovne nastave, veliki dio vremena je provodio i u stalnim i upornim alhemijskim istraživanjima. Bio je uvjeren da se iz žive, antimona i nekih drugih elemenata može dobiti zlato. Koristio je kembridžsku laboratoriju u kojoj je, kako to bilježe njegovi savremenici, provodio najveći dio vremena. Godinama je svoja alhemijska istraživanja, čak i kada je bio posvećen ogromnom radu na pisanju i oblikovanju svojih Principa, obavljao sa izvanrednom doslednošću i uvjerenošću da će doći do epohalnih otkrića na polju dobijanja plemenitih metala. U tom smislu se može posebno podvući da je Njutn bio jedan od poslednjih najupornijih i najučenijih alhemičara svoga vremena.
Zadnjih decenija života Njutn se bavio, takođe, i problemima teologije, posebno hronologije vezane za nastanak pojedinih jevanđelja. Pri kraju života je čak, napisao i nekoliko radova koje je smatrao svojim naročito vrijednim doprinosom tadašnjim crkvenim pitanjima. Veoma mnogo se bio posvetio rješavanju pojedinih spornih mjesta u Bibliji, tako da je u to vrijeme, iako slavan matematičar, fizičar i astronom, taj svoj rad vrednovao više od svojih genijalnih dostignuća na čisto naučnom polju. Treba napomenuti da se ovaj svestrani stvaralac i djelatnik jedno kraće vrijeme bavio i politikom. Kao predstavnik svog univerziteta je postao član engleskog parlamenta, u kome je proveo dva mandata, zastupajući interese stranke torijevaca. Ipak, kao poslanik se nije naročito isticao, niti je uzimao aktivnog učešća u tekućim aktuelnim društvenim i državnim stvarima. Međutim, angažovao se, zajedno sa rektorom Kembridžskog univerzieta, na zaštiti vjekovnih tradicionalnih prava te visokoškolske ustanove. (NASTAVIĆE SE)