-Piše: Borivoje ĆETKOVIĆ
Miloš Obrenović je rođen 1780. godine u selu Dobrnji, u Užičkoj nahiji. U mladosti teško je živio – bio je čobanin kod imućnijih seljaka. Brat po majci Milan (njegovo prezime Miloš će preuzeti), koji je trgovao svinjama, pomagao ga je materijalno – uzeo ga kod njega pa su zajedno učestvovali u dizanju ustanka 1804. god. Brat je ubrzo postao vojvoda, a to zvanje će ubrzo dobiti i Miloš. Kada su ustanici osvajali Užice 1807. god. Karađorđe mu je lično dao vojvodsku diplomu. Borio se pod komandom kneza Sima Markovića, a posle sloma ustanka ostao je u zemlji, što je, nema sumnje, povećalo njegov ugled – izabran je za vođu Drugog srpskog ustanka.
U dinastičkim borbama u Srbiji Vuk je (morao je) naginjao mnogo više Milošu Obrenoviću nego Karađorđu. Kažem: morao je – Miloš mu je dao i godišnju penziju. Ali Vuk nije mogao da otrpi – progovorio je bez dlake na jeziku o pašinskoj vladavini kneza Miloša.
U pismu „premilostivom gospodaru”, (pisano u Zemunu, 12. aprila 1832, a poslano tek 13. avgusta), Vuk , između ostalog, kaže:
„Danas u Srbiji praviteljstva, u pravom smislu te reči, nema nikakoga, nego ste celo praviteljstvo vi sami:kad ste vi u Kragujevcu, i praviteljstvo je u Kragujevcu;kad ste vi u Požarevcu, i ono je u Požarevcu; kad ste vi u Topčideru, i ono je u Topčideru; kad ste vi na putu, i ono je na putu; a da vi sutra, sačuvaj bože, umrete ( koje jdnom mora biti), umrlo bi i praviteljstvo, pa onda: koji bi bio jači, onaj i stariji. Upravo sad da Vam kažem: ja sam, dok sam bio tamo, kad ste se god V. Sv. razboleli mro od straha da ne umrete, jer znam šta bi onda moglo biti i od Vaše familije i od Vaših prijatelja i privrženika.”
U jednom spisu pronađenom u njegovoj zaostavštini tek 1900. godine Vuk govori o svojoj obavezi prema potomstvu da u „opisivanju slavnih dela Miloša Obrenovića” mora nešto reći i o „njegovom moralnom karakteru” i njegovim „rđavim delima”. A rekao je dosta, mada je ukratko „pretstavio portret Miloševa života u vlasti i gospodarstvu”. Naveo je „pet glavnih svojstava njegovi: I Sprdnja, II Samoljublje i prezrenije sviju drugih ljudi, III Samovoljno vladanje i upravljanje zemljom, IV Nepostojanstvo i laž, V Domaći život”.
Milošev domaći život je posebna priča. Osim žene Ljubice imao je još mnogo žena – milosnica. Jednu od tih njegovih žena koje je držao kod sebe, Petriju Sarajevku Ljubica je pištoljem ubila. U tom njegovom haremu bilo je i pokrštenih Turkinja. Milivoje Blaznavac bio je vanbračni sin Miloša Obrenovića. Po svom ponašanju, nošnji, odnosu prema drugima vrhovni knez Srbije je ličio na turske paše. Bio je nenadmašen u ličnom bogaćenju, a imao je i sposobnost podmićivanja drugih da su mu na tome zavidjeli i sami Turci. Bio je puki siromah, a postao je jedan od najbogatijih ljudi na Balkanu. Pominje se podatak da je Miloš 1839, kada je došao u sukob sa ustavobraniteljima i morao poći u izgnanstvo, ponio sa sobom pet miliona zlatnih forinti, a pride imao je imanja u Vlaškoj koja su predstavljala veliko bogatstvo. On je, slobodno možemo reći, prototip kasnijih srpskih političara, (i ne samo srpskih) , koji su se trgovinom enormno obogatili a potomstvu ostavili u nasljeđe korupciju kao neizlečivu endemsku bolest.
(Nastaviće se)
Despot i tiranin
Pogubio je mnoge zaslužne ljude iz ustanka. Nije mali broj ustanika koje je batinao, zlostavljao i omalovažavao. Bio je produžena ruka Marašlije i drugih vezira – sve je radio samovoljno i u dosluhu sa njima. Vješt i veoma lukav političar znao je da u vrijeme tursko- ruskih sukoba sačuva prijateljske odnose i sa sultanom i sa ruskim carem. Vodio je , dakle, dvostruku politiku, politiku sjedenja na dvije stolice. I ova njegova dvolična, krajnje pragmatična politika, čiji je cilj bio da učvrsti svoj položaj naslednog kneza baštiniće srpski političari u drugoj polovini 19. vijeka, pa sve do današnjih dana.
Vođa Drugog srpskog ustanka ima na duši mnoge zločine – od svih najteži je smaknuće Karađorđa. Grozno ubistvo vožda Karađorđa bolno je odjeknulo ne samo u srpstvu, nego i u slovenstvu, u Evropi.