- Priredio: Miladin VELjKOVIĆ
Njutn je rođen prije vremena (bio je nedonošče) iste godine kada je umro slavni italijanski naučnik Galileo Galilej, odnosno 1642. po starom kalendaru. Njutn je došao na svijet tri mjeseca poslije smrti svoga oca, lokalnog farmera, koji je imao poljoprivredni posjed u Vulstorpu, okrug Linkolnšir, u Engleskoj. Kasnije se njegova majka preudala za jednog pastora u susjednom selu, a svoga sina jedinca je ostavila na čuvanje Njutnovoj baki, koja je imala veliki uticaj na budućeg znamenitog i svestranog naučnika. Poslije nekoliko godina njegova majka se vratila, nakon smrti drugog muža, dovodeći sa sobom troje djece iz tog braka. Mali Isak je školu pohađao najprije u susjednom selu, a potom i u najbližem gradu Grantamu, iz kog se vratio u rodno selo kako bi se bavio poljoprivrednim poslom. Međutum, samo je dvije godine proveo na svom imanju baveći se poljoprivredom, da bi kao devetnaestogodišnjak otišao na studije u Triniti koledž na Kembridžu (1661). Na tom starom i poznatom univerzitetu Njutn je proveo punih 35 godina, prešavši uobičajeni put akademske nastavničke karijere. Bio je izuzetno bistar i marljiv student, sa dugačkom i razbarušenom kosom, nemaran u odijevanju, ishrani i upražnjavanju uobičajenih studenstkih, mladićkih zabava.
Kao student, Njutn se isključivo bavio izučavanjem matematike i tadašnjih prirodnih nauka, dok prema lijepoj književnosti (posebno poeziji) nije pokazivao neko veće interesovanje. Na Njutna je veliki uticaj izvršio njegov profesor, imenjak Isak Barou, koji mu je predavao matematiku i optiku. U vrijeme kada je Njutn bio u punom zamahu izučavanja nauke na kembridžskom univerzitetu u Engleskoj je izbila velika epidemija kuge (1665. g.), koja je uzrokovala prekid nastave. Stoga se Njutn vratio u svoje rodno selo Vulstorp (koje se nalazi udaljeno oko 150 kilometara sjeverno od Londona) i u njemu intenzivno nastavio da se bavi naukom, koju je na univerzitetu počeo uveliko i samostalno da savlađuje. To je, inače, bio najkretivniji period u životu tog genijalnog naučnika kada je, u principu, riješio ključne probleme koji su predstavljali vjekovnu tajnu svih prethodnih generacija. Mladalačkim zanosom i nevjerovatnom pronicljivošću uspio je da načini mnogobrojna epohalna otkrića u optici, mehanici i matematici. Najvažnije je, svakako, njegovo otkriće Zakona opšte gravitacije, kojeg je, međutim, objavio tek dvije decenije kasnije kada je bio profesor na Kembridžu.
Nakon dvogodišnjeg „odsustvovanja” u svom rodnom selu, Njutn se vratio u Kembridž i nastavio veoma temeljita i svestrana naučna istraživanja, kao i uspješnu univerzitetsku nastavničku karijeru. Inače, za člana nastavničkog kolegijuma je izabran kao mladi čovjek sa svega 24 godine (1666. sa stepenom bakalaura), da bi ubrzo potom zauzeo i posebnu katedru. Zahvaljujući profesoru Barou, koji se, kada je Njutnu bilo 26 godina, dobrovoljno povukao sa svoga mjesta profesora kako bi ga ustupio svom genijalnom učeniku i nasledniku. Poslije toga je Njutnova nastavnička karijera trajala nekoliko decenija, sve dok nije napustio Kembridž (1696) i za stalno se preselio u prestonicu – London. Formalno je podnio ostavku na mjesto profesora na Kembridžu 1701. godine, kada je definitivno napustio čuvenu Lukasovu katedru.
Njutn je počeo svoj naučni istraživački rad na području optike, i to iz praktičnog razloga svojeručne izrade malog astronomskog durbina. Pokušavajući da otkloni određene nedostatke sočiva, načinio je novu konstrukciju teleskopa. Naime, umjesto ranije Galilejeve (i Keplerove) konstrukcije, u kojoj je kao objektiv korišćeno sočivo, Njutn je došao na genijalnu zamisao da u tu svrhu upotrijebi izdubljeno ogledalo. Svojeručno je izbrusio i izglancao nekoliko staklenih sočiva, kao i izdubljenih ogledala. Tada je načinio još jedno veliko otkriće u optici: pomoću trostrane staklene prizme je razložio bijelu Sunčevu svjetlost u spektralni niz duginih boja. Time je, zapravo, zasnovao spektralnu analizu, koja se kasnije pokazala od ogromnog značaja u nauci, posebno astronomiji (astrofizici). U isto to vrijeme, kao veoma agilni i talentovani student, počeo je da rješava ključna pitanja iz domena metalurgije i tehnike brušenja i glačanja. Već kao mladić je, dakle, postigao izuzetno značajne rezultate na polju praktične optike, koji su tokom kasnijih vjekova služili kao izvanredna osnova za pravljenje sve većih, boljih i kvalitetnijih astronomskih instrumenata.
Iako je svoje prve genijalne rezultate u mehanici postigao još kao student u svom rodnom Vulstorpu, Njutn se mehanikom posebno intenzivno bavio oko 1679. godine. Tada se strastveno posvetio radu na izgradnji ove osnovne egzaktne prirodne nauke i rješavanju ključnog astronomskog problema toga vremena: otkrivanju mehanizma kretanja nebeskih tijela. Ideju za otkriće svog čuvenog zakona sveopšte gravitacije, na koju je došao u Vulstorpu posmatrajući pad jedne jabuke u svom vrtu, razradio je osamdesetih godina 17. vijeka u Kembridžu. Kao studenta ga je nedovoljno poznavanje podatka o udaljenosti Mjeseca od Zemlje spriječilo da objelodani taj svoj genijalni doprinos nauci. Tek kasnije, kada je utvrđena tačna mjera Zemljinog poluprečnika, a time i pouzdanija vrijednost udaljenosti Mjeseca od matične planete, Njutn je mogao da ustanovi valjanost svog izvanrednog otkrića što ga je načinio kada je prinudno bio odsutan sa fakulteta zbog epidemije kuge. Novootkrivenim zakonom gravitacije je najprije objasnio zašto Mjesec kruži oko Zemlje, a zatim je pokazao da se tim zakonom mogu protumačiti i sva ostala nebeska kretanja, kao i sve pojave vezane za Zemljinu težu.
(Nastaviće se)