- Piše: Borivoje ĆETKOVIĆ
Dr Grgur Jakšić u djelu Evropa i vaskrs Srbije (Beograd, 1933) piše o Karađorđevom kategoričkom odbijanju ponuđenih privilegija pa i one da postane nasledni knez Srbije. Za razliku od Miloša, kome je vrijeme bilo naklonjeno, vožd je na umu imao samo zajedničku borbu protiv Turaka i oslobođenje svih porobljenih hrišćana.
Kada je ruski carski izaslanik Pauluči zapitao ustaničke starješine kakve privilegije bi željeli da im da carski dvor, Karađorđe ga je prekinuo ovim riječima: „Moja je jedina želja da svoju domovinu vidim oslobođenu svakog straha da će ponovo pasti pod turski jaram; tada ću se odreći svega i vratiti se svome plugu”.
Ovo mišljenje nije dijelio dr Slobodan Jovanović: Karađorđe bi, „da nije bio ubijen, kao i Miloš Obrenović, uzeo titulu kneza”.
„Pravistelstvjušči sovet”, čitamo u Jovanovićevim Političkim i pravnim spisima, zamišljen isprva kao skup nahijskih izaslanika koji će ograničavati Karađorđa, postao je sada Karađorđeva kancelarija; njegovi članovi, postavljeni od Karađorđa umjesto da budu izabrani od nahija, nisu bili ništa drugo nego „popečitelji”, t.j. ministri „vrhovnog vožda”. Istina, vrhovna politička vlast pripadala je formalno Savetu; Karađorđe je bio samo njegov predsjednik, ali da se nije desila katastrofa od 1813, Karađorđe bi se jamačno izdvojio iz Saveta i uzeo titulu kneza.
Da je Karađorđe od narodnih starješina tražio bespogovornu poslušnost u to ne treba sumnjati – uspjesi ustanika nije su se mogli ostvariti bez jedinstvene komande, pa i bez diktature nad neposlušnim i svojeglavim nahijskim glavarima. Suprotstavljajući se samovolji neposlušnih vojvoda, borio se da bude vrhovni vožd ustanika, a ne „vrhovni knez”, za šta se borio Miloš Obrenović. Stalo mu je, dakle, da ima svu vlast pa i političku, koja bi bila u funkciji jačanja njega kao „vrhovnog vožda” ustanika i da stane na put separatističkim težnjama pojedinih narodnih starješina u zapadnoj i u istočnoj Srbiji koji nijesu priznavali njegovu političku vlast.
Nijesam sklon mišljenju da bi Karađorđe od „vrhovnog vožda” postao „vrhovni knez Srbije” – vatrena želja da oslobodi Srbiju i srpstvo i ostale hrišćane turskog ropstva nadvladala je u njemu potrebu da i nakon oslobođenja gospodari u srpskom narodu. Da mu je toliko bilo stalo do moći i bogatstva, mogao je i on, poput Miloša, da prihvati turske ponude i pođe putem kompromisa. No, i da je Karađorđe uzeo titulu kneza, u šta nam je teško povjerovati, to ne bi bio knez – turski pandur, neograničeni gospodar, vrhovni sudija u zemlji u kojoj se niko ne osjeća sigurnim, pa ni njegove pristalice.
(Nastaviće se)
Karađorđeva smrt
Kada je došao u Srbiju sa svojim pisarom Naumom javio se svom kumu Vujici Vulićeviću, tadašnjem knezu Smederevske nahije. Bio je smješten u jednoj kolibi u Radovanjskom lugu. Upoznao je kuma sa svojim namjerama da ponovo podigne ustanak. Kuma Vujicu poslao je Milošu Obrenoviću da ga upozna sa njegovim planovima. Miloš nije časio: u dogovoru sa beogradskim vezirom Marašlijom učinio je sve „da se glava Karađorđeva sad donese u Beograd”.
Mučki, kukavički, Karađorđe je ubijen 25. jula 1817. na spavanju, pred zoru u Radovanjskom lugu, a sa njim i njegov pisar Naum. („Tamo gdje je bilo klanje/Srbi zovu Radovanje” – pjesnik Pajić)
Ubice su odsjekle glave i Vujica ih je uputio Milošu. A Miloš odmah naredio da se obje oderu i ispune pamukom i odnesu Marašliji. Već pripremljenog tatarina Marašlija šalje u Carigrad da sultanu ponese na poklon glavu oslobodioca Srbije.
Vratimo se Karađorđu i njegovom strahu da će Srbija biti ponovo porobljena.
Njegov strah bio je opravdan – Srbija je ponovo pala pod Turke.
„Povratak turske vlasti 1813, smatra akademik Vasa Čubrilović, i kompromisno rješenje odnosa sa Turskom između Miloša Obrenovića i Marašli Ali paše sporazumom na Moravi za vrijeme Drugog ustanka 1815. bacilo je Srbiju za pedeset godina unatrag u svemu pa i u njenom državnom razvitku”.
Čubrilovićevu ocjenu o „bacanju Srbije unatrag za 50 godina” neki političari i istoričari osporavaju. Ne može se, međutim, osporavati činjenično stanje da su Turci konačno napustili Srbiju 24. aprila 1867. godine po sultanovom fermanu koji je knez Mihailo pročitao na Kalemegdanu 6. aprila ove godine.
Srbi su prije Grka poveli borbu protiv Turaka, ali su se mnogo kasnije od njih oslobodili otomanskog iga. Jer, grčki hrabri ustanici nijesu u svojim redovima, u svojoj Heteriji imali Miloše Obrenoviće – kompromisere, sporazumaše, profitere, pojedince spremne da zbog svojih interesa služe tuđinu.