- Priredio: Miladin VELjKOVIĆ
Kepler je veliki doprinos dao i raznim drugim oblastima, a ne samo astronomiji i teoriji kretanja planeta i drugih nebeskih tijela. U matematici je nastavio rad slavnih grčkih klasičnih stvaralaca, prije svega Arhimeda i Apolonija iz Pergama. Njega je mnogo ineresovala problematika geometrijskih tijela, posebno onih pravilnih, koje je još Platon proučavao, a Euklid obradio u svojim Elemenima. Nastojao je da utvrdi zapreminu pojedinih oblih tijela, bačava različitih oblika, ali je za to bilo potrebno da se koriste nove matematičke metode, inače manje egzaktne od onih kojih se pridržavao Euklid. Stoga je Kepler prihvatio naučni postupak slavnog Arhimeda, poznat pod imenu eshaustija (iscrpljivanje). Time je on, u stvari, nastavio rad koji je vodio izgradnji nove naučne oblasti – integralnom računu. Stoga se Kepler s pravom smatra jednim od preteča ove naučne oblasti, koja je kasnije postala jedno od temeljnih područja matematičke analize ili više matematike. On je, dakle, prije Njutna i Lajbnica ukazao na neke osnovne postavke integralnog računa. U optici je prvi pokazao kako se svjetlost ponaša u sfernim sočivima i time udario temelje teorijskim postavkama optike kao jedne od glavnih oblasti fizike.
Filozofska i naučna misao Renea Dekarta (1596–1650) predstavlja prekretnicu u razvoju novovjekovne civilizacije i kulture. Dekart se smatra osnivačem filozofije racionalizma, pri čemu ovaj filozofski pravac predstavlja jedno od najznačajnijih i najuticanijih učenja u novovjekovnoj evropskoj filozofiji. Svojom izvanredno raznovrsnom, širokom i bogatom naučnom i filozofskom djelatnošću, on oličava jednog od najznačajnijih i najmarkantnijih velikana moderne epohe. Njegovo djelo odražava nove duhovne i naučne domete, potrebe, usmjerenja i dostignuća, nastale poslije dugovjekovnog i neprikosnovenog vladanja i dominacije teologije u svim vidovima duhovnog i društvenog života u Evropi. Pored filozofije, ovaj svestrani stvaralac se bavio i mnogim naučnim oblastima, a njegov izvanredno značajan rad na utemeljenju i izgradnji analitičke geometrije, kao posebne matematičke discipline, predstavlja prekretnicu u kasnijem razvoju matematičke analize i drugih oblasti tzv. više matematike.
Kao originalni i veoma pronicljivi, duboki i svestrani mislilac, koji je pripadao novom dobu i duhu, Dekart je nastojao da izgradi i obrazloži savremeno učenje o svijetu i životu, koje će biti zasnovano na jasnim, razgovjetnim i pouzdanim principima i temeljima u skladu sa potrebama i zahtjevima čovjekovog razuma. Otuda je metodologija, od samog početka Dekartovog misaonog rada i svaralaštva, bila u centru svih njegovih velikih filozofskih i naučnih poduhvata koji su ga učinili nadaleko poznatim, priznatim i veoma uticajnim stvaraocem. Smatrao je da se filozofija, kao i svaka nova prirodna nauka, moraju zasnivati na jasnim, prihvatljivim, pouzdanim i nedvosmislenim temeljima. Posebno je ukazivao na praktičnu primjenu teorijskog znanja, što je bilo u skladu sa novim potrebama, stremljenjima i duhom vremena, koje je počelo da se oslobađa krutih i prevaziđenih metoda rada tokom mnogih prethodnih vjekova. Njemu je uvijek uzor bila matematika, posebno geometrija i algebra, pa je čitavu svoju duhovnu, filozofsku i naučnu djelatnost usmjeravao tako da je u njenim osnovama uvijek bila i ostala matematička izvjesnost i evidentnost. Nastojao je da se racionalna naučna praksa proširi i na sva druga područja teorijskog i praktičlnog rada, kao i na sve ostale domene ljudskog znanja i svaralaštva.
U Dekartovo vrijeme matematika je počela da dominira i da predstavlja osnovi naučni metod obrade i povezivanja procesa i tokova u prirodi, što se pokazalo od krucijalnog značaja. Uporedo se razvijaju novi postupci, koji se ispoljavaju na svim područjima istraživačkog i teorijskog naučnog i filozofskog rada. Posmatranja u astronomiji se zasnivaju na širokoj primjeni novooktrivenog durbina, a eksperimentalni rad se koristio u ispitavanjima na polju mehanike, fizike, hemije i drugih oblasti ljudskog znanja. Sve je to trebalo povezati i objediniti efikasnom i skladnom primjenom matematičkih postupaka, što je predstavljalo potpuno novo i dalekosežno pronicanje u suštinu i primjenu nauke. I Dekart pripada toj plejadi velikana naučne i filozofske misli, predstavlja jednu od najznamenitijih figura i ličnosti toga vremena, pri čemu je svoj filozofski sistem izgrađivao upravo na novoutvrđenim i utemeljenim stavovima matematike, mehanike, fizike i astronomije. Jedan je od prvih naučnika koji je ukazao na mogućnost nastanka svijeta (Sunčevog sistema) na prirodan način, na osnovu mehaničkih priridnih zakona.
Isak Njutn je najveći matematičar, fizičar i astronom 17. vijeka i jedan od najznačajnijih istraživača prirode u istoriji. Dao je ogroman doprinos razvoju egzaktnih nauka, posebno matematici, mehanici, optici i astronomiji. Stekao je besmrtnu slavu svojim radom na otkrivanju osnovnih zakona prirode, zbog čega se smatra utemeljivačem klasične fizike. Ovaj znameniti Englez se, u svom naučnom radu, nadovezao na proučavanja svojih prethodnika Kopernika, Keplera, Dekarta, Hajgensa i Galileja. Osim toga, u njegovom djelu je došla do punog izražaja primjena eksperimentalnog postupka i korišćenje empirijskog materijala, kao i njegova adekvatna matematička obrada i interpretacija. (NASTAVIĆE SE)