- Piše: Borivoje ĆETKOVIĆ
Istoričari su saglasni: Karađorđe je izraziti tip šumadijskog seljaka, rođen u porodici siromašnih roditelja u selu Viševcu 1762. godine u Šumadiji. On i njegovi ustanici su preci srpskih seljaka koji će u Prvom svjetskom ratu pronijeti slavu Srbije širom svijeta. „Gunj i opanak” oslobodili su Srbiju, priznao je to i Nikola Pašić.
Svojom pojavom, ponašanjem i ličnošću izdvajao se od drugih. U čitavoj Srbiji, zapisao je Sima Milutinović „nije se mogao naći rastom od Karađorđa viši i snagom jači `manj ako to nije bio Zeka Buljubaša golijeh sinova`. Ponikao iz naroda iz njega se nije izdvajao, ni kada je imao najveću moć i slavu. Nosio je obično seljačko odijelo, a voždovsko (dolamu, jelek, koporan, kalpak sa perjanicom i čizme) samo ponekad u vojnim pohodima i na svečanostima. U čuvenoj Mišarskoj bici bio je obučen u običnom seljačkom odijelu – u šancu sa ostalim vojnicima. Zabilježeno je: kada su turski pregovarači, posle pretrpljenog velikog poraza došli u srpski logor i zatražili predaju zarobljenika i tijela poginulih, dočekali su ih srpske vojvode „zlatom i srebrom okićeni”. A kada su Turci zatražili da vide srpskog vožda nijesu vjerovali kada im je Karađorđe, obučen u gunj i košulju odgovorio da je on Crni Đorđe – „nekome i beo, a nekome baš crn”. Odlazeći iz srpskog logora zbunjeni Turci su zamolili vojvode „da pozdrave od njihove strane Beg Đorđija!”
Karađorđe je bio pobožan čovjek – sveštenike i kaluđere je cijenio prema njihovom ugledu u narodu. Cijenio je protu Mateja, a i čuvenog bukovičkog protu Atanasija, koji je na skupštini u Orašcu 1804. godine zakleo ustanike. Poštovao je i održavao vjerske običaje i davao je poklone crkvama. U Topoli je podigao svoju crkvu 1811, i naredio je da se obnove crkve koje su Turci porušili ili pretvorili u džamije.
Humanost prema
zarobljenim Turkinjama
Istoričarima je dobro poznato veliko čovjekoljublje srpskog vožda prema zarobljenim turskim ženama i djeci. Kada je zauzet Beograd Karađorđe je pokazao prema njima krajnju čovječnost. Naredio je da se smjeste u džamije i postavio stražu da ih čuva. Postarao se da uredno dobijaju i hranu. Sličnu pažnju i obazrivost pokazao je prema turskim ženama i djevojkama i prilikom zauzeća Užica 1807. godine, kao i zauzeća Sjenice 1809. godine.
A kada su ustanici zauzeli Beograd Karađorđe je pod prijetnjom smrtne kazne izdao zapovijest da „niko ništa ne dira, niti u šta što je tuđe, niti u tursku imovinu u gradu” , a posebno je naglašavao da se ne bi neko usudio da pljačka. „Dvojica”, zabilježio je Vukićević, „koji su ovu zapovest, više puta ponovljenu, prekoračili, odmah su streljani, raščerečeni i čereci njihova tela obešeni o gradske kapije za ugled drugima.
Razmeštenoj turskoj nejači i ženama po džamijama, Karađorđe je naredio da se daje hrana i drugo, što je potrebno, a i sam im je delio hleb i meso”.
Karađorđe nije bio pohlepan čovjek. Odbio je da primi godišnju platu (24.000 groša) koju mu je Skupština odredila 1811. godine, jer dotad nije primao nikakvu platu u novcu. Vojvodama i starješinama koje su navaljivale na njega da primi platu odgovorio je: „Fala vam braćo, kojekuda, ako Bog da, te saf narod Srbski od Turaka oslobodimo ja ću tim dosta nagrađen biti, pa da idem kući, da i ja moje poslove radim!”
Karađorđe nije bio osvetoljubiv čovjek. Kada su, poznato je, Milenko Stojković i Petar Dobrnjac bili protjerani iz zemlje, Karađorđe je naredio Jovanu Stefanoviću, novom vojvodi Porečja... „nemojte decu ili koga iz kuće njegove uvrediti... a u kuće njine ne dirajte”.
Cijenio učene ljude
Vođa srpskih ustanika bio je nepismen, ali je mnogo uvažavao učene ljude. Sve ljude koji su mu pomagali u organizovanju vlasti, bez obzira da li su Srbijanci ili prečani, okupljao je oko sebe. Istoričari i publicisti navode da su trojica prečana: Dositej, Boža Grujović i Ivan Jugović zauzimali tako visoke položaje i važna mjesta, čije su usluge dobrodošle Karađorđu... Dositeja Obradovića je neobično cijenio i poštovao, i kad je ovaj „voždovim blagovolenijem” osnovao 1808. godine Veliku Školu u Beogradu, Karađorđe je toj školi i njenim nastavnicima poklonio punu pažnju, pružio sva potrebna materijalna sredstva za njeno održavanje i svoga sina Aleksu upisao u nju sa drugim pitomcima. Sa karlovačkim mitropolitom Stevanom Stratimirovićem bio je u stalnoj prepisci.
Učvršćenju centralne vlasti u oslobođenoj zemlji opiru se pojedine vojvode i starješine – sa bogatstvom stekli su i moć u svojim nahijama. Sa samovoljnim vojvodama Karađorđe se obračunavao bez milosti – njihov separatizam vodio je razbijanju ustanika. Strog i prijeke naravi, ali pravičan, nije opraštao rđava djela nikome pa ni svojima najbližima – likvidirao je i svog rođenog brata Marinka.
Istoričari koji vide Karađorđa sa one njegove rđave strane pominju tu njegovu prijeku i svojeglavu narav, njegove diktatorske osobine, ipak, ne mogu poreći činjenicu da je on krupna pitanja spoljne i unutrašnje politike rješavao na skupštinama narodnih starješina i vojvoda.
Za vrijeme ustanka održano je 15 ovakvih skupština, kojima je prisustvovalo od 60 do 80 najviđenijih ljudi iz naroda: knezovi, vojvode, sveštenici i drugi dokazani borci koji su se istakli u toku ustanka.
Za razliku od Karađorđa, Milošu Obrenoviću je jedino bilo stalo da postane potpuni gosopodar nad srpskim narodom... i „nasledni knez u Srbiji” (S. Marković), dok oslobođenje srpskog naroda van Srbije nije više nacionalni cilj kome se teži.
(Nastaviće se)