-Priredio: Miladin VELjKOVIĆ
Veliki Galilejev savremenik i jedan od najznačajnijih naučnika u istoriji je i slavni njemački matematičar i astronom Johan Kepler (1571-1600). Kao dječak je bio upućen u protestantsku seminarsku školu u provincijskom gradu Maulbronu, kao sin nadničara i kasnije plaćenog vojnika. U toj školi je trebao da stekne svešteničko obrazovanje. Sa tri godine je preležao velike boginje, koje su mu oštetile vid i poremetile motoriku ruku. Nakon završetka srednje škole nastavio je studije teologije u Tibingenu, ali se ipak, opredijelio za nastavničku djelatnost. Postao je nastavnik matematike (i drugih predmeta) u protestanskom semjeništu (srednjoj školi) u austrijskom gradu Gracu, a nešto kasnije počeo je i da priprema astronomske i meteorološke almanahe, kao i horoskope. ,,Bog je svim stvorovima podario sredstva za život”, napisao je on. ,,Astronomima je u tu svrhu namijenio astrologiju”. Međutim, Kepler je morao da napusti Grac 1597. godine poslije čega se, na poziv Tiha Bahea, zaputio u Prag i postao asistent tom znamenitom astronomu i astrologu. Poslije Tihove smrti, preuzeo je zvjezdarnicu u Pragu i nastavio rad na proučavanju kretanja planeta i na ispitivanju sastava vasione kao cjeline.
Kepler je bio zadojen klasičnim antičkim obrazovanjem, posebno je cijenio Pitagorinu i Platonovu filozofiju. Smatrao je da je kosmos jedna božanska tvorevina koje je geometrijski osmišljena i usaglašena i, da su planete povezane na osnovu geometrijske harmonije u čijoj osnovi su pravilna geometrijska tijela. Zato je nastojao da problematiku kosmosa poveže i obuhvati jednom harmonijskom cjelinom, u kojoj će simbolika brojeva i proporcija imati dominatnu ulogu. U tom duhu je objavio i svoju prvu naučnu knjigu Mysterium Cosmographicum (Kosmografska misterija) u Tibingenu 1596. godine. Knjiga je, kao što joj, uostalom, i naslov kaže, imala elemente fanastične sadržine, ali se tu nalazilo i mnogo novih i racionalnih misli i ideja. Knjiga je naišla na dobar prijem kod čitalačke publike, što je mladog Keplera podstaklo da se dublje i svestranije posveti pronalaženju tajni svijeta i otkrivanju zakona kojima se vasiona pokorava. Ovim svojim djelom Kepler je postao poznat ne samo u stručnim nego i u širim krugovima, a uspostavio je i veze sa mnogim istaknutim naučnicima svoga vremena, pa i sa slavnim Galilejem, sa kojim se često dopisivao i razmjenjivao mišljenje o mnogim akuelnim naučnim i filozofskim pitanjima.
Kepler se neprekidno suočavao sa mnogobrojnim i raznovrsnim teškoćama, od najranije mladosti, pa do kraja života. Imao je niz porodičnih tragedija, majku veoma goropadnu ženu, oca koji je rano napustio porodicu i, otišao da se bori tokom Tridesetogodišnjeg rata. Iako je zvanično bio carski astronom i astrolog na opservatoriji u Pragu, njegova primanja su bila neredovna i oskudna. Konačno, u poslednje vrijeme su čak, izostala tako da je živio od pozajmica, što ga je primoravalo da traži pravdu i od zvaničnih državnih organa. Dodatna sredstva je dobijao povremeno, sastavljajući horoskope za koje se ipak, pokazalo da su bili dobro sastavljani i često tačno predstkazivali buduće događaje i sudbine poznatim ličnostima. Nije, međutim, mnogo vjerovao u horoskope i astrologiju, iako ja na tom planu imao određenog uspjeha, zbog čega je tu oblast nazivao „bogatom sestrom astronomije”.
Naslijedivši ogoman posmatrački materijal od svog prethodnika na praškoj opservatoriji Tiha Brahea, Kepler je nastojao da odgonetne neobično i vjekovima neobjašnjeno kretanje planeta oko Sunca. Dobro je poznavao sva dotadašnja nastojanja na planu objašnjenja kretanja nebeskih tijela, posebno Ptolomejev i Kopernikov sistem. Uvidio je sve manjkavosti i nedostatke, koji su se ispoljavali kod oba sistema, ali je primat davao Kopenikovom učenju, jer je uvidio njegovu jednostavnost i matematičku povezanost. Najviše pažnje je posvetio proučavanju putanje planete Marsa, za koju je Tiho bio načinio ogoman broj posmatanja. Uvidio je da se nikako nije mogla Marsova putanja prikazati kao kružna linija, kako su je smatrali svi poznavaoci kosmičke problematike. Radeći dugo po tom pitanju, otkrio je tri osnovna zakona kretanja planeta oko Sunca (kao i satelita oko matičnih planeta), pri čemu je pva dva kosmička zakona objavio 1609. u svom djelu Astronomia nova..., a treći zakon u djelu Harmonices mundi 1619. godine. Konačno je ustanovio da putanje planeta (i salelita) nijesu kružne orbite, već zatvorene linije poznate pod imenom elipse.
Kada je ustanovio da su putanje planeta elipsne krive, time je, zapravo, došao do otkrića svoga prvog zakona koji glasi: Putanje planeta su elipse, u čijoj se zajedničkoj žiži nalazi Sunce. U svom drugom zakonu je ustanovio da je brzina okretanja planeta oko Sunca promjenljiva i da je veća kada je planeta bliža Suncu. Time je ustanovio svoj drugi zakon, koji se može kratko formulisati na sljedeći način: Dužine koje povezuju planete sa Suncem (radijus vektori) za iste vremenske intervale opisuju jednake površine. Treći Keplerov zakon objedinjuje sve planete u jednu cjelinu i daje zajedničku vezu, koju je ovaj naučnik formulisao na sledeći način: Kvadrati vremena obilaska planeta oko Sunca odnose se kao treći stepeni (kubovi) velikih poluosa njihovih putanja.
(NASTAVIĆE SE)