-Piše: Borivoje ĆETKOVIĆ
Predvođen Karađorđem srpski narod je ispisao najslavnije i najkrvavije stranice svoje istorije koje su bile prekretnica – poslije vjekovnog robovanja stvoreni su čvrsti temelji za vaskrs, podizanje srpske države. O veličini i značaju Srpskog ustanka koji je potresao porobljene narode Balkana i zadivio Evropu pisali su mnogi istoričari, pisci, publicisti, političari. Pisalo se ,međutim, pristrasno , neistiito,” – gnusni zločini su prećutani, a prošlost se revidirala i podešavala prema sadašnjosti. Dakako, subjektivni razlozi i dinastička borba Obrenovića i Karađorđevića, pored nedovoljnog poznavanja građe naročito one iz stranih izvora, doprinijeli su nekritičkom, pa i pristrasnom pisanju djela o ustanku i njegovom voždu.
Stranci nemaju opterećenja (ideoloških i drugih) koja imaju domaći autori.
U istorijskoj nauci i publicistici, koja se bavi proučavanjem Prvog srpskog ustanka navode se mišljenja i dvojice stranaca: mađarskog državnika i političara V. Kalaja i njemačkog istoričara L. Rankea.
Kalaj, koji nije bio poznat kao prijatelj Srba, u predgovoru svoje istorije srpskog naroda zapisao je:
Minu doba svjetlosti, nestade srpske države, pa se činjaše da je srpski narod konačno izbrisan iz reda ostalih naroda. Kad, ali u najnovije doba privlači na se pažnju našu takav pojav, kome ravnoga ne može pokazati istorija svijeta.( Pod. B. Ć.) Budi se jedan narod i uzdiže se do narodne samosvijesti posle vjekovnog robovanja... Godinama produžuje vitešku borbu protivu mnogo nadmoćnije sile... I taj prosti svijet biva toliko sposoban, da opet stvori sebi samostalnu državu...
I Lepold Ranke, njemački istoričar i univerzitetski profesor u Berlinu, napisao je istoriju Srpskog ustanka poznatu pod imenom „Srpska revolucija (1829)” u kojoj s divljenjem govori o herojskoj borbi srpskih ustanika. Knjigu je preveo poznati srpski naučnik i državnik Stojan Novaković, ali je sa objavljivanjem prevoda morao čekati od 1864. do 1892. godine – srpskoj cenzuri nije se dopalo Rankeovo pisanje o Milošu. A, njegova deviza je bila: „Piši onako kako je bilo.”
Kult Karađorđa
Dr Jefto Milović, vrstan poznavalac Njegoševa djela i života, kao i vremena u kome je živio, u knjizi Petar Drugi Petrović Njegoš u svom vremenu ( CANU i Univerzitetska riječ, 1984) piše da je kult Karađorđa postojao poslije 1804. ne samo u Srbiji nego i u Crnoj Gori. Četrdesetih godina 19. stoljeća stvorena je prava legenda oko njegove ličnosti. Litografija njegovog portreta sa četiri stiha štampana je u Češkoj u toku 1843. u velikom broju primjeraka. Ona je rasturana po Srbiji i svim slovenskim zemljama koje su se nalazile pod turskom i austrijskom vlašću. Prodavana je i u Beču. Za vrijeme svoga boravka u austrijskoj prestonici u januaru i februaru 1844. Njegoš je nabavio Karađorđev portret... Kada je knjiga Ogledalo srpsko štampana u Beogradu početkom 1846, njoj je priložen Karađorđev portret – zapisao je dr Milović. Njegoš je, veli autor ove izuzetno značajne knjige, neizmjerno cijenio Karađorđa kao glavnog vođu Prvog srpskog ustanka iz 1804, kao oslobodioca Srbije i kao ‘najizrazitijeg predstavnika ratoborne struje protiv Turaka.’ I dalje:veličao ga je u svojim pjesmama”, a “ posvetio mu je i najbolje svoje djelo Gorski vijenac.
tvoja gorda mišca pomračuje...
„Ova mišca jednijem udarom
prestol sruši a tartar uzdrma.”( stih.224, 228- 232, 235—236)
I kad Njegoš veliča Karađorđa u Posveti prahu oca Srbije, on spominje “mišce”:
“Faraona istočnoga pred Đorđem se mrznu sile,
Đorđem su se srpske mišce sa viteštvom opojile”, zaključuje svoju analizu dr Milović.
Ratničke sposobnosti
Karađorđe je bio veliki ratnik, neustrašivi i genijalni vojskovođa. Svojim ustanicima ulivao je povjerenje , a Turcima strah. Milenko Vukićević u svom dvotomnom djelu posvećenom Karađorđu ( IRO Sloboda Beograd, 1986.) detaljno je opisao Voždove komandne sposobnosti i hrabrost u toku bitke na Mišaru, gdje su Turci pretrpjeli težak poraz kakav nijesu doživjeli od početka ustanka.
„Toga dana”, navodi Vukićević, „njegova hrabrost bila je neodoljiva. Njome je zapojio svoju vojsku. Njegovo tamno lice u bitki postojalo je svetlo; njegov inače tanak glas grmeo je kao orkan;njegov visoki stas, malo povijen, u strahovitoj bitki ispravljao se, a iz njegovih svetlih očiju sipale su munje koje spaljuju neprijatelja. U ovoj borbi na Mišaru povijenim stasom i tamnim licem svojim oličavao je ceo srpski narod, koji je povijen vjekovima snosio ropstvo i poniženje, a ispravivši se s ozarenim i svetlim licem, u trenutku najstrašnije borbe, predstavljao Srbina osvetnika, koji se, ispravljen, ponosit, ozaren nadom na svetlu budućnost, bori kao lav i sveti za sva zla i muke, vekovima podnošene.”( Pod. B. Ć.)
Brojni su dokumenti prikupljeni u zemlji i u inostranstvu u kojima domaće i strane ličnosti govore o Karađorđevoj ulozi u istorijskim zbivanjima u 19. vijeku. Počnimo sa Bonapartom – ono što je rekao o Karađorđu nezaobilazno je. Naime, kada je posle bitke kod Asperna ( 21. i 22. maj 1809) Bonaparta zapitao svoje maršale da mu kažu koga smatraju najvećim živim vojskovođom, rekli su da je to on. Odgovorio im je:
„Lako je meni biti sa našom iskusnom vojskom i ogromnim sredstvima, ali daleko na jugu, na Balkanu, postoji jedan vojskovođa, iznikao iz prostog seljačkog naroda, i koji je, okupivši oko sebe svoje čobane, uspeo bez oružja i samo trešnjevim topovima, da potrese temelje svemoćnog Osmanlijskog carstva, i da tako oslobodi svoj porobljeni narod tuđeg jarma. To je Crni Đorđe – njemu pripada slava najvećeg vojskovođe.”
I Mihail Kutuzov, čuveni ruski ratni komandant ( u toku Prvog srpskog ustanka održavao je veze sa Karađorđem) govorio je sa divljenjem o srpskom voždu.(Nastaviće se)
Srbin oca svog ubija!
„...Srbin oca svog ubija! Đorđe sv`jetlo Sunce pade,
na mrtvoga divotnika krvnik Miloš nogom stade.
Srbin tako oca smaknu što mu lance porazbio...”
(Navedeni redovi su iz popune Milana Rešetara, profesora Bečkog i Zagrebačkog univerziteta, poznatog komentatora Gorskog vijenca, koji je bio mišljenja da se ispuštena mjesta iz Posvete, odnose na kneza Miloša. Prazna mjesta popunio je u prozi u prvom svom izdanju Vijenca (1890), a J. Bersa, smatra da je dr Miraš Kićović, prof. Beogradskog univerziteta, sačinio stihove. Popunu je Rešetar objavio i u Bosanskoj vili 1914)