-Priredio: Miladin VELjKOVIĆ
Za Galileja, svemir je bio jedna „veličanstvena knjiga koja je napisana jezikom matematike, a njeni znaci su trouglovi, krugovi i druge geometrijske figure bez kojih ljudi ne mogu da shvate nijednu njenu riječ”. Na platonovski način, Galilej je pokušao da shvati matematičke principe koji vladaju prirodom i pripisao matematici apsolutan prioritet. Kao i Kopernik i Kepler, vjerovao je da matematika izražava harmoniju i ljepotu onoga što je stvorio Bog.
Insistirajući na tome da se do fizičke istine dolazi putem posmatranja, eksperimentisanja i razuma, Galilej je oštro kritikovao oslanjanje na autoritet. Sholastički mislioci smatrali su Aristotela vrhovnim autoritetom u pitanjima koja se odnose na prirodu, a univerzitetsko obrazovanje se zasnivalo na proučavanju i komentarisanju njegovih djela. Ovi doktrinarni aristotelovci ljutili su Galileja, koji se protivio što oni istinu traže, ne tako što otvaraju oči prema njoj i novom znanju, već se slijepo oslanjaju na antičke tekstove. Godine 1590, on je napisao: „Malo je onih koji pokušavaju da otkriju da li je istina ono što kaže Aristotel; za njih je dovoljno da imaju da citiraju što više Aristotelovih tekstova da bi se o njima mislilo da su još obrazovaniji.” U svom djelu Dijalog koji se odnosi na dva glavna sistema svijeta – Ptolemejev i Kopernikov (1632), Galilej je podržao Kopernikov stav i kritikovao prihvatanje Aristotelovog učenja bez provjere.
Galilejeva podrška Koperniku izazvala je veoma oštru reakciju zvaničnih predstavnika crkve i teologije, odnosno učenih filozofa, kao i sveštenstva, koji su se plašili da je taj razmetljivi naučnik ugrožavao sliku svijeta, koja je imala podršku uvaženih antičkih autora, Svetog pisma i sholastičke tradicije. Galilej je proklamovao istinu o fundamentalnoj strukturi prirode koja se nije zasnivala na svjedočenju Svetog pisma, već mu je, u stvari, protivrječila – i rušila zvaničnu teološku interpretaciju. U stvari, Galilej je štitio novu nauku od svake teološke kontrole. Već zastrašeni prijetnjama protestanata, katolički zvaničnici su strahovali od ideja koje bi mogle da potkopaju njihovo tradicionalno uvjerenje i autoritet.
Godine 1616, indeksna kongregacija, organ crkve za cenzuru, osudila je učenje kopernikanizma. Kardinal Belarmin, koji je predvodio inkviziciju, naredio je Galileju da prestane da brani novu astronomiju. Kada je Galilej objavio svoje djelo Dijalog koji se odnosi na dva glavna sistema svijeta, njegovi neprijatelji su uspjeli da zaustave dalje štampanje. Godine 1633, star i onemoćao, naučnik je pozvan u Rim. Pošto mu je inkvizicija sudila i na kraju ga osudila, bilo mu je naređeno da se odrekne Kopernikove teorije. Ne želeći da naškodi sebi i siguran da će istina na kraju pobijediti, Galilej se pokorio inkviziciji. Na koljenima je izgovorio riječi koje je zahtijevala inkvizicija: „Iskrena srca i iskrene vjere ja se odričem, proklinjem i prezirem napred rečene greške i jeresi (da je Sunce centar svijeta i nepokretno, i da Zemlja nije centar svijeta) i uopšte svaku drugu grešku... koja je u suprotnosti sa Svetom crkvom i kunem se da ubuduće nikada neću reći niti tvrditi, usmeno ili u pisanom obliku, ništa što bi moglo da pruži priliku za slične sumnje u odnosu na mene.”
Galilej je osuđen na doživotni zatvor – uglavnom kućni pritvor u njegovoj vili u blizini Firence. Dijalog je bio zabranjen, a starom i gotovo slijepom naučniku bilo je onemogućeno da piše o kopernikanizmu. Tek 1835. godine crkva je skinula zabranu sa kopernikanizma. Neposredni učinak toga što je inkvizicija osudila Galileja bio je da se naučna aktivnost u katoličkim zemljama uguši: „Poslije osude Galileja, knjige koje su bile u prethodnici nove nauke – tj. one koje su zastupale mehaničku filozofiju i heliocentričnost – morale su se štampati tamo gdje inkvizicija nije imala vlast. U praksi to je značilo u protestantskoj Evropi.”
Galilejeve konstrukcije sve boljih i kvalitetnijih durbina, pri čemu i su neki modeli imali uvećanje i preko 30 puta, izazvalo je veliko interesovanje čitave kulturne javnosti u Evropi. Galilej je čak, organizovao i proizvodnju svojih instrumenata od kojih je neke poklanjao uvaženim suverenima, a mnoge prodavao i tako sticao određenu materijalnu korist. Mnogi posmarači su uočavali razne pojave na nebu što je bogatilo znanje u oblasti praktične astronomije. Pojedinci su čak, počeli i da osporavaju Galilejev primat u nekim njegovim otkrićima, kao što su, na primjer, bile pjege na Suncu ili postojanje satelita oko Jupitera. U tom pogledu možemo pomenuti samo najznačajnije istraživače iz tog vremena. Najprije Simona Marijusa (1570–1624), koji je, takođe, među prvima posmatrao Jupiterove mjesece i pomno bilježio njihove položaje i pojave koje uzrokuju. Prvi je zapazio postojanje čuvene Andromedine magline (sada poznate kao Velike galaksije u sazvježđu Andromeda), kao i pojavu Merkurovih faza (mijena). Zatim i pažljive posmatrače Kristofa Šajnera (1575–1650) i Johana Fabricijusa (1587–1615), koji vrše posmatranje pjega na Suncu u isto vrijeme kada je to radio Galilej, odnosno počevši od 1611. godine. I ovi posmatrači su, slično Galileju, na osnovu pomjeranja pjega tokom vremena, mogli da određuju brzinu okretanja Sunca oko sopstvene ose.
(NASTAVIĆE SE)