Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Umalo tuča, skrajnuti Kašćelan i Martinović * Za „prljavštine” o Milu nudio 20 kg heroina * Aco prodao Šarićeve dugove * Svetove sestre grade zgradu * Pudždemon u vlasti ako pobijedi na izborima * Nastavićemo sa izradom projektila * Iza kulisa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-10-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDRA VUKOVIĆ, POSLANIK DPS-a:
Možemo stvoriti društvo u kome lapsus neće biti vijest dana. A ko u usmenom obraćanju javnosti nije napravio grešku nije živio.

Vic Dana :)

Sa 2 godine, uspjeh je da su ti pelene suve.
Sa 10 godina, uspjeh je da imaš prijatelje svojih godina.
Sa 18 godina, uspjeh je da imaš vozačku dozvolu.
Sa 20 godina, uspjeh je da imaš žensku i dobar seks.
Sa 30 godina, uspjeh je da imaš puno para.
Sa 50 godina, uspjeh je da imaš puno para.
Sa 60 godina, uspjeh je da imaš žensku i dobar seks.
Sa 70 godina, uspjeh je da imaš vozačku dozvolu.
Sa 75 godina, uspjeh je da imaš prijatelje svojih godina.
Sa 80 godina, uspjeh je da su ti pelene suve.

Bili Crnogorac i Bosanac u Njemačkoj. Krenuli njih dvojica na željezničku stanicu, kad vidješe da je voz krenuo, počnu trčati da ga sustignu. Crnogorac, kako je lijen, potrči malo i odustane, a Bosanac se zatrči, stigne voz, uđe u njega, mahne rukom i ode. Crnogorac se počne valjati od smijeha, kad ga jedan Švabo pita: Što se ti smiješ, kad nisi stigao na voz, a prijatelj ti ode? Crnogorac: Kako se neću smijati čovječe, pa ovaj je pošao da me isprati.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-10-28 VOJISLAV BUDO GLEDIĆ: OSNIVAČI MODERNE NAUKE (7) Pokoravanje inkviziciji i doživotni zatvor U feljtonu je dat odlomak iz opširnog rukopisa Gledićeve knjige „Vasiona kroz vjekove”, koja je u pripremi za štampu
Dan - novi portal
-Pri­re­dio: Mi­la­din VELj­KO­VIĆ

Za Ga­li­le­ja, sve­mir je bio jed­na „ve­li­čan­stve­na knji­ga ko­ja je na­pi­sa­na je­zi­kom ma­te­ma­ti­ke, a nje­ni zna­ci su tro­u­glo­vi, kru­go­vi i dru­ge ge­o­me­trij­ske fi­gu­re bez ko­jih lju­di ne mo­gu da shva­te ni­jed­nu nje­nu ri­ječ”. Na pla­to­nov­ski na­čin, Ga­li­lej je po­ku­šao da shva­ti ma­te­ma­tič­ke prin­ci­pe ko­ji vla­da­ju pri­ro­dom i pri­pi­sao ma­te­ma­ti­ci ap­so­lu­tan pri­o­ri­tet. Kao i Ko­per­nik i Ke­pler, vje­ro­vao je da ma­te­ma­ti­ka iz­ra­ža­va har­mo­ni­ju i lje­po­tu ono­ga što je stvo­rio Bog.
In­si­sti­ra­ju­ći na to­me da se do fi­zič­ke isti­ne do­la­zi pu­tem po­sma­tra­nja, eks­pe­ri­men­ti­sa­nja i ra­zu­ma, Ga­li­lej je oštro kri­ti­ko­vao osla­nja­nje na auto­ri­tet. Sho­la­stič­ki mi­sli­o­ci sma­tra­li su Ari­sto­te­la vr­hov­nim auto­ri­te­tom u pi­ta­nji­ma ko­ja se od­no­se na pri­ro­du, a uni­ver­zi­tet­sko obra­zo­va­nje se za­sni­va­lo na pro­u­ča­va­nju i ko­men­ta­ri­sa­nju nje­go­vih dje­la. Ovi dok­tri­nar­ni ari­sto­te­lov­ci lju­ti­li su Ga­li­le­ja, ko­ji se pro­ti­vio što oni isti­nu tra­že, ne ta­ko što otva­ra­ju oči pre­ma njoj i no­vom zna­nju, već se sli­je­po osla­nja­ju na an­tič­ke tek­sto­ve. Go­di­ne 1590, on je na­pi­sao: „Ma­lo je onih ko­ji po­ku­ša­va­ju da ot­kri­ju da li je isti­na ono što ka­že Ari­sto­tel; za njih je do­volj­no da ima­ju da ci­ti­ra­ju što vi­še Ari­sto­te­lo­vih tek­sto­va da bi se o nji­ma mi­sli­lo da su još obra­zo­va­ni­ji.” U svom dje­lu Di­ja­log ko­ji se od­no­si na dva glav­na si­ste­ma svi­je­ta – Pto­le­me­jev i Ko­per­ni­kov (1632), Ga­li­lej je po­dr­žao Ko­per­ni­kov stav i kri­ti­ko­vao pri­hva­ta­nje Ari­sto­te­lo­vog uče­nja bez pro­vje­re.
Ga­li­le­je­va po­dr­ška Ko­per­ni­ku iza­zva­la je ve­o­ma oštru re­ak­ci­ju zva­nič­nih pred­stav­ni­ka cr­kve i te­o­lo­gi­je, od­no­sno uče­nih fi­lo­zo­fa, kao i sve­šten­stva, ko­ji su se pla­ši­li da je taj raz­me­tlji­vi na­uč­nik ugro­ža­vao sli­ku svi­je­ta, ko­ja je ima­la po­dr­šku uva­že­nih an­tič­kih auto­ra, Sve­tog pi­sma i sho­la­stič­ke tra­di­ci­je. Ga­li­lej je pro­kla­mo­vao isti­nu o fun­da­men­tal­noj struk­tu­ri pri­ro­de ko­ja se ni­je za­sni­va­la na svje­do­če­nju Sve­tog pi­sma, već mu je, u stva­ri, pro­ti­vr­je­či­la – i ru­ši­la zva­nič­nu te­o­lo­šku in­ter­pre­ta­ci­ju. U stva­ri, Ga­li­lej je šti­tio no­vu na­u­ku od sva­ke te­o­lo­ške kon­tro­le. Već za­stra­še­ni pri­jet­nja­ma pro­te­sta­na­ta, ka­to­lič­ki zva­nič­ni­ci su stra­ho­va­li od ide­ja ko­je bi mo­gle da pot­ko­pa­ju nji­ho­vo tra­di­ci­o­nal­no uvje­re­nje i auto­ri­tet.
Go­di­ne 1616, in­dek­sna kon­gre­ga­ci­ja, or­gan cr­kve za cen­zu­ru, osu­di­la je uče­nje ko­per­ni­ka­ni­zma. Kar­di­nal Be­lar­min, ko­ji je pred­vo­dio in­kvi­zi­ci­ju, na­re­dio je Ga­li­le­ju da pre­sta­ne da bra­ni no­vu astro­no­mi­ju. Ka­da je Ga­li­lej ob­ja­vio svo­je dje­lo Di­ja­log ko­ji se od­no­si na dva glav­na si­ste­ma svi­je­ta, nje­go­vi ne­pri­ja­te­lji su uspje­li da za­u­sta­ve da­lje štam­pa­nje. Go­di­ne 1633, star i one­mo­ćao, na­uč­nik je po­zvan u Rim. Po­što mu je in­kvi­zi­ci­ja su­di­la i na kra­ju ga osu­di­la, bi­lo mu je na­re­đe­no da se od­rek­ne Ko­per­ni­ko­ve te­o­ri­je. Ne že­le­ći da na­ško­di se­bi i si­gu­ran da će isti­na na kra­ju po­bi­je­di­ti, Ga­li­lej se po­ko­rio in­kvi­zi­ci­ji. Na ko­lje­ni­ma je iz­go­vo­rio ri­je­či ko­je je zah­ti­je­va­la in­kvi­zi­ci­ja: „Iskre­na sr­ca i is­kre­ne vje­re ja se od­ri­čem, pro­kli­njem i pre­zi­rem na­pred re­če­ne gre­ške i je­re­si (da je Sun­ce cen­tar svi­je­ta i ne­po­kret­no, i da Ze­mlja ni­je cen­tar svi­je­ta) i uop­šte sva­ku dru­gu gre­šku... ko­ja je u su­prot­no­sti sa Sve­tom cr­kvom i ku­nem se da ubu­du­će ni­ka­da ne­ću re­ći ni­ti tvr­di­ti, usme­no ili u pi­sa­nom ob­li­ku, ni­šta što bi mo­glo da pru­ži pri­li­ku za slič­ne sum­nje u od­no­su na me­ne.”
Ga­li­lej je osu­đen na do­ži­vot­ni za­tvor – uglav­nom kuć­ni pri­tvor u nje­go­voj vi­li u bli­zi­ni Fi­ren­ce. Di­ja­log je bio za­bra­njen, a sta­rom i go­to­vo sli­je­pom na­uč­ni­ku bi­lo je one­mo­gu­će­no da pi­še o ko­per­ni­ka­ni­zmu. Tek 1835. go­di­ne cr­kva je ski­nu­la za­bra­nu sa ko­per­ni­ka­ni­zma. Ne­po­sred­ni uči­nak to­ga što je in­kvi­zi­ci­ja osu­di­la Ga­li­le­ja bio je da se na­uč­na ak­tiv­nost u ka­to­lič­kim ze­mlja­ma ugu­ši: „Po­sli­je osu­de Ga­li­le­ja, knji­ge ko­je su bi­le u pret­hod­ni­ci no­ve na­u­ke – tj. one ko­je su za­stu­pa­le me­ha­nič­ku fi­lo­zo­fi­ju i he­li­o­cen­trič­nost – mo­ra­le su se štam­pa­ti ta­mo gdje in­kvi­zi­ci­ja ni­je ima­la vlast. U prak­si to je zna­či­lo u pro­te­stant­skoj Evro­pi.”
Ga­li­le­je­ve kon­struk­ci­je sve bo­ljih i kva­li­tet­ni­jih dur­bi­na, pri če­mu i su ne­ki mo­de­li ima­li uve­ća­nje i pre­ko 30 pu­ta, iza­zva­lo je ve­li­ko in­te­re­so­va­nje či­ta­ve kul­tur­ne jav­no­sti u Evro­pi. Ga­li­lej je čak, or­ga­ni­zo­vao i pro­iz­vod­nju svo­jih in­stru­me­na­ta od ko­jih je ne­ke po­kla­njao uva­že­nim su­ve­re­ni­ma, a mno­ge pro­da­vao i ta­ko sti­cao od­re­đe­nu ma­te­ri­jal­nu ko­rist. Mno­gi po­sma­ra­či su uoča­va­li raz­ne po­ja­ve na ne­bu što je bo­ga­ti­lo zna­nje u obla­sti prak­tič­ne astro­no­mi­je. Po­je­din­ci su čak, po­če­li i da ospo­ra­va­ju Ga­li­le­jev pri­mat u ne­kim nje­go­vim ot­kri­ći­ma, kao što su, na pri­mjer, bi­le pje­ge na Sun­cu ili po­sto­ja­nje sa­te­li­ta oko Ju­pi­te­ra. U tom po­gle­du mo­že­mo po­me­nu­ti sa­mo naj­zna­čaj­ni­je is­tra­ži­va­če iz tog vre­me­na. Naj­pri­je Si­mo­na Ma­ri­ju­sa (1570–1624), ko­ji je, ta­ko­đe, me­đu pr­vi­ma po­sma­trao Ju­pi­te­ro­ve mje­se­ce i pom­no bi­lje­žio nji­ho­ve po­lo­ža­je i po­ja­ve ko­je uzro­ku­ju. Pr­vi je za­pa­zio po­sto­ja­nje ču­ve­ne An­dro­me­di­ne ma­gli­ne (sa­da po­zna­te kao Ve­li­ke ga­lak­si­je u sa­zvje­žđu An­dro­me­da), kao i po­ja­vu Mer­ku­ro­vih fa­za (mi­je­na). Za­tim i pa­žlji­ve po­sma­tra­če Kri­sto­fa Šaj­ne­ra (1575–1650) i Jo­ha­na Fa­bri­ci­ju­sa (1587–1615), ko­ji vr­še po­sma­tra­nje pje­ga na Sun­cu u isto vri­je­me ka­da je to ra­dio Ga­li­lej, od­no­sno po­čev­ši od 1611. go­di­ne. I ovi po­sma­tra­či su, slič­no Ga­li­le­ju, na osno­vu po­mje­ra­nja pje­ga to­kom vre­me­na, mo­gli da od­re­đu­ju br­zi­nu okre­ta­nja Sun­ca oko sop­stve­ne ose.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"