-PIŠE: Dragiša Dožić
Poznati arhitekta, profesor Beogradskog univerziteta i bivši gradonačelnik Beograda Bogdan Bogdanović, prije više od pola vijeka, ovako je doživio prvi susret sa Biogradskim jezerom i Biogradskom gorom: ,,To je nešto što odvodi iz našeg vremena i vraća, pomalo, u prošlost i svijet bajki, što podsjeća na daleku prošlost zemlje, a nije ni pejzaž ni emocija, a sve je divlje, nevino, nezgrapno i preveliko, a sve je pretjerano i britko i svjetlost i sjenaka i anarhija mirisa i čini je iznad našeg vremena i naše civilizacije, gdje se čovjek gubi kao ličnost našeg vremena…” Biogradska gora danas ima i svoje drugo naličje. Jedan posjetilac, koji je dobar poznavlac prirodnih rijetkosti Biogradske gore, ovog ljeta je na ovakav način doživio susret sa Biogradskom gorom: ,,Prašumski rezervat. Miri i tišina i za čovjeka i za divljač. Netknuta priroda vjekovima. To je bilo nekada, prije 45 godina, kada sam prvi put kročio u rezervat. Nema toga više u Biogradskoj gori. A sada miris dima i roštilja, buka motora i džipova od Kraljeva kola do Zekove glave. Reli savreminih `ljubitelja prirode`. Gomile auta i miris nafte na parkingu kod jezera. Moćne mašine sa desetinama konja, laduju ispod bukava. Bungalovi, ognjišta, gradilište novog ugostiteljskog objekta. Vikendom, vašarište. Ako pobjegnete iz ovog haosa i krenete stazom oko jezera, da se nadišete čistog vazduha, dočeka vas na drugoj strani jezera, miris impregnisanih talpi na mostovima, objekat ribnjaka, počupani panjevi od posječenih stabala na obali jezera. Pođete li prema Lalevića dolovima, srešće vas strašilo osmatračnica. Biogradsko jezero, srce rezervata, a oko jezera totalna devastacija prostora. Preko 30.000 posjetilaca u toku sezone i divljač bježi iz tog haosa… Gradnja objekata oko jezera je, vjerovatno, pokrivena potrebnom dokumenatacijom i sve je po zakonu. Taman posla da oni koji brinu o životnoj sredini i zaštiti prirode, rade mimo propisa. Sigurno je urađena i strateška procjena uticaja na životnu sredinu, ali propise donosi čovjek i usklađuje ih prema svojim trnutnim potrebama. Danas donose propis, a sjutra izmjenu. A prašuma ne živi od danas do sjutra, ona nema kratkoročni interes. Ona je tu bila vjekovima i sačuvala se. Ni desetine katuna i buljuci stoke na obodu prašume ne naudiše joj. Devastaciji rezervata mora se stati na put, ukoliko ne želimo da ostanemo bez prašume. Devastacija se širi metar po metar, objekat po objekat, apetiti rastu, pa će biti i spratova. Da mi nešto zaradimo, a budućim generacijama ćemo ostaviti priču o nekadašnjoj prašumi.” (D.M.)
O brizi u zaštićenim prostorima i, uopšte, o odnosu o zaštiti živtne sredine dosad su se oglasile mnoge parlamentarne i vanparlamentarne stranke, nevladine organizacije, nezavisni intelektualci, ali to nije davalo željene rezultate. Prošle godine Pozitivna Crna Gora oglasila se povodom nelagalnih objekata o nacionalnim parkovima, zalažući se, amandmanski, da ne budu obuhvaćeni Zakonom o legalizaciji neformalnih objekata. U saopštenju je ta stranka enregično zahtijevala da se nelegalni objekti uklone, ističući značaj tih prostora, koji čine 7,7 odsto teritorije Crne Gore i predstavljaju ekološku i geografsku cjelinu, koja se posebnim zakonom izdvaja i štiti. S obzirom na odnos vlasti prema tom problemu, otvaranje poglavlja 27 o zaštiti životne sredine biće veliki izazov. Postoje primjeri nekih država, koje su ishitreno postale članice EU, a kasnije su plaćale neke penale zbog neispunjavanja ekoloških standarda.
Završavajući apel za spas Biogradske gore, koju su decenijama čuvali naši preci, nadležne državne i naučne institucije, ljudi od struke i nauke, sjetio sam se razgovora Zorana Radisavljevića, novinara ,,Politike”, sa Vitom Markovićem, poznatim pjesnikom , proznim piscem, esejistom, analitičarem, povodom njegove nanovije knjige ,,Govorio je Vito Marković” (Politika, 29.6.2017). Vito je tom prilikom rekao: ,,Ovaj vek je siledžija, nečovek. Nestali su ideali. uništena je moralna snaga. Samo se o bogatstvu i slavi sanja”. Priupitao ga je novinar ,,Hoćete reći, sve je danas u znaku pohlepe i strasti?”
„Tačno tako. Ucviljen je život. Vlasnici krupnog kapitala, prema svojoj volji i potrebama, sliku sveta stvaraju. Razmeću se, u tuđi prostor utrčavaju. Bez griže savesti, slabijeg od sebe, gaze , potčinjavaju. Osećaj sigurnosti, ljudski spokoj ugrožavaju. Ovaj vek nije ljudski vek. On je siledžija, nečovek. Na svakom koraku ljudska osećanja vređa. Ne prihvata čoveka kao čoveka. Okreće mu leđa. Merila vrednosti u njemu nema.” Sledeće pitanje novinara pjesniku Vitu je bilo: ,,Postoji, valjda, nešto što čoveku snagu daje, put u život u budućnost otvara?”. Pjesnik je na to kazao: ,,Postoje, naravno, san i nada…” Citirao sam pjesnika Markovića samo radi toga što sam u njegovim odgovorima prepoznao stavrnost koja nas okružuje i vučje vrijeme, koje sve nosi i ždere, da čovjek samo u snu može da vidi nadu.
Zbog sveukupnog društvenog značaja i šireg regionalnog interesa za očuvanje Biogradske gore i njenog ponovnog kandidovanja za upis na listu Svjetske baštine Uneska, pozivam odgovorne državne organe i institucije, nevladine organizacije i druge subjekte, koji se bave zaštitom životne sredine, da spriječe naum siledžija i moćnih tajkuna da izgrade novi hotel u srcu prašume. Pripremnim radovima za gradnju, bez građevinske dozvole, započeo je proces devastacije prašumskog rezervata od evropskog značaja. Moguće je da su zaključana vrata da Biogradska gora postane dio Svjetske baštine, naročito zbog činjenice da nijesu prihvaćene preporuke eksperata da se postojeći objekti izmjeste na Kraljevo kolo. Neodgovoran odnos prema izvornim prirodnim rezervatima, predstavio bi nas pred licem civilizovane Evrope u XXI vijeku, kao primitivan i neprosvijećen narod, koji ne zna da cijeni vrijednosti, koje nas visoko reprezentuju i čine naš nacionalni ekološki brend.
(KRAJ)