-Priredio: Miladin VELjKOVIĆ
Veliki doprinos popularizaciji i usvajanju heliocentričnog sistema svijeta, kao i drugim oblastima nauke, dao je znameniti italijanski naučnik Galileo Galilej (1564–1642). Rođen je u Pizi, a školovao se za ljekara, ali studije medicine nikada nije završio, nego se posvetio proučavanju fizike, matematike i tehničkih disciplina. Rano je postao (sa 25 godina) profesor matematike u Pizi, a potom u Padovi (od 1591), da bi 1610. prešao u Firencu, gdje je bio u službi čuvene porodice Mediči. Nadareni muzičar i umjetnik i kultivisani humanista, Galileo je poznavao i volio latinske klasike i italijansku poeziju. Isto tako, bio je i astronom i fizičar koji je pomogao da se uzdrma srednjovjekovna koncepcija kosmosa i uobliči moderni naučni pogled na svijet. Galilej je, inače, mnogo dugovao platonovskoj tradiciji, koja je pokušavala da shvati matematičku harmoniju univerzuma. Posebnu pažnju je posvetio izučavanju Arhimedovih naučnih radova, koga je doživljavao za najvećeg i najznačajnijeg helenističkog matematičara, fizičara i inženjera, koji je tragao za geometrijskim shvatanjem prostora i kretanja.
Galilej je odbacio srednjovjekovnu podjelu univerzuma, koja je poticala još od Aristotela, na više i niže područje, i proklamovao ideju o jednoobraznosti prirode. Kada je saznao da su u Holandiji izumili durbin, o čemu ga je obavijestio jedan njegov raniji učenik, Galilej je sam sebi napravio taj instrument i upotrijebio ga za istraživanje neba. Bio je prvi čovjek koji je to učinio. Tokom života je napravio nekoliko modela, stalno ih usavršavajući, pri čemu je njegov prvi durbin konstruisan u decembru 1609. godine. Postavio ga je u kupoli velike katedrale Svetog Marka u Veneciji, i njime je počeo da posmatra zvjezdano nebo. Bio je to prvi prodor u dubine vasione na osnovu korišćenja optičke tehnike, što je predstavljao prelazak na novu istorijsku fazu u razvoju ove drevne nauke. Njegov durbin je imao za objektiv rasipno (konveksno) sočivo, a za okular sabirno (konkavno) sočivo što je omogućavalo stvaranje uspravnih likova.
Galilej je odmah, pošto je usmjerio novi instrument ka zvjezdanom nebu, zapazio nove prizore koje prije njega niko nije mogao vidjeti niti pretpostaviti da se mogu zapaziti. Brzo je ustanovio da Mjesečeva površina nije ravna ni idealna nebeska oblast, već površina prekrivena mnogobrojnim planinskim lancima, kružnim bregovima i velikim i malim udolinama koje je nazvao morima. Nastojao je da izmjeri visinu tamošnjih planina na osnovu dužine sjenki, koju bacaju kada su obasjane Sunčevom svjetlošću. Utvrdio je da Mjesec uvijek Zemlji pokazuje jednu te istu stranu, iz čega je prozilazilo da on napravi jedan puni obrt za isto vrijeme za koje se okrene i oko svoje ose. Ustanovio je da se ipak, vidi nešto više od polovine Mjesečeve lopte na osnovu tzv. pojave libracije. Posmatrajući Mjesec, Galilej je zaključio: „Došao sam do mišljenja i uvjerenja da površina Mjeseca (a i drugih nebeskih tijela) nije glatka, jednoobrazna i precizno sferična kako vjeruje veliki broj filozofa, već je neravna, gruba i puna udubljenja i uzvišenja, nalikuje površini Zemlje, sa naizmjeničnim lancima planina i dubokih dolina.”
Ovo otkriće Mjesečevih kratera i planina, navelo je Galileja da raskine s aristotelovskim učenjem da su nebeska tijela čista, savršena i nepromjenljiva. To je značilo da je Mjesec, zapravo, jedno nebesko tijelo, sačinjeno od istog materijala kao i Zemlja. Galilejevo otkriće Sunčevih pjega nekoliko godina kasnije, predstavljalo je još jedan dokaz da nebeska materija nije bila nepromjenljiva po prirodi. Za Galileja nije postojala razlika u sastavu između nebeskih i zemaljskih tijela. Priroda nije hijerarhijski stvorena u obliku specifičnog poretka, u kome su fizičke cjeline rangirane prema svom posjedovanju ili nedostatku neke osobine; zapravo, prije bi se moglo reći da je ona homogen sistem, isti u svim svojim segmentima. Pojedinci koji su bili odani konvencionalnom aristotelovskom pogledu, odbacivali su Galilejevo otkriće, poričući da Mjesec, kao kristalna nebeska sfera, može da bude zamrljan (prekriven) kraterima, ili da simbol nebeskog savršenstva, Sunce, može da bude uprljano pjegama. Tvrdili su da Galilejev durbin ne daje objektivne prizore stvarnosti, nego obmanjuje posmatrače.
Sa svojim durbinom Galilej je otkrio četiri satelita koja kruže oko Jupitera, što je bilo dostignuće kojim je prevaziđena glavna zamjerka Kopernikovom sistemu. Galilej je pokazao da jedno nebesko tijelo može, zaista, da se okreće oko centra koji nije Zemlja; da Zemlja, dakle, nije zajednički centar za sva nebeska tijela; i da neko nebesko tijelo (Zemljin mjesec ili Jupiterovi sateliti) može da kruži oko neke planete u isto vrijeme, dok se ta planeta okreće oko nekog drugog tijela (Sunca).
Galilej je krčio puteve u eksperimentalnoj fizici i unaprijedio modernu predstavu – da nauka o kretanju treba da bude izvedena iz neposrednog posmatranja i iz matematike. Baveći se problemom kretanja, Aristotel nije polazio od posmatranja i matematičkih proračuna, već se uglavnom oslanjao a priori na principe i logiku zdravog razuma; nasuprot njemu, Galilej je insistirao na primjeni matematike pri izučavanju tijela u pokretu, i u stvari je izučavao ubrzanje, izvodeći eksperimente, koji su iziskivali brižljiva matematička mjerenja.
(NASTAVIĆE SE)