-PIŠE: Dragiša Dožić
Prema ranijim dogovorima, slijedila su dalja istraživanja ekosistema planine Bjelasice i NP, koja su se temeljila na fundamentalnim istraživanjima, sada pokojnog, prof. dr Lakušića. On je, tokom svog dugogodišnjeg istraživanja tog područja, ustanovio da na Bjelasici i NP egzistiraju 47 ekosistema, 2.000 vrsta i podvrsta viših biljaka, među kojima 20% endema balkanskog, dinarskog, prokletijskog i bjelasičkog prostora. Posebnu pažnju privlačila je rasprava i, tek započeto, istraživanje zdravstvenog stanja šuma prašumskog tipa u rezervatu, s obzirom na prirodne procese koji se u njemu odvijaju. U tom periodu, 90-ih godina prošlog vijeka, projektovan je nastavak istraživanja florističkog i vegetacijskog diverziteta u NP, s posebnim osvrtom na šumske ekosisteme u prašumi Biogradska gora.
Prirodne osobenosti NP opredjeljivale su karakter djelatnosti, koje će biti ozakonjene i planskim i prostornim aktima potvrđene, da je zaštitna, kulturno-prosvjetna, edukativna i naučna funkcija dominantna djelatnost u tom parku. Danas imamo situaciju da su utvrđene glavne djelatnosti znatno zanemarene, u nekim segmentima, čak, i eliminisane, kao da je riječ o društvenom preduzeću, turističko-ugostiteljskog karaktera. Čak da je i tako, morala se posjetiocima tog prirodnog znamenja ponuditi makar lična karta u obliku leksikona parka, sa najbitnijim i najnovijim pokazateljima sadržaja biodiverziteta, počev od: površine parka u hektarima, površine zona, posebno za zonu I stepena zaštite, vrstama drveća, drvnim masama po hektarima, visini i starosti stabala, broju biljnih vrsta i zajednica, endemima NP i imenima prvih istraživača, koji su otkrili biljke i biljne zajednice na tim prostorima, vrstama gljiva, insekata, ptica i sisara i parametri koji odslikavaju bogatstvo tog prostora.
Taj park ne treba da se prezentuje Evropi i Unesku gradnjom hotelčića, kojim se razgrađuje prirodno stvaralaštvo, već izvornošću i velikom raznovrsnošću biodiverziteta, na relativno malom prostoru. Pouka je jasna – okrenimo se zaštiti i čuvanju cjelovitosti NP, hitno pristupimo sanaciji Biogradskog jezera, dok nije postalo bara, forsirajmo istraživačku i naučno-edukativnu funkciju, težimo osnivanju ekocentra, propagirajmo naučni i tranzitni turizam, dislocirajmo objekte sa jezera, a ekonomsku funkciju razvijajmo na lokaciji Kraljevo kolo, u zoni II stepena zaštite, izgradnjom turističkih objakata sa informativno-turističkim centrom. Insistirajmo kod nadležnih vladinih organa da se razjasni zastoj u nominovanju NP na listu Svjetske prirodne baštine, a, prema potrebi treba ocijeniti i reaktiviranje tog zahtjeva, kao hitnost.
Umjesto utvrđenih zaključaka i preporuka, osnaženih Zakonom o nacionalnim parkovima i drugim odredbama, zaposleni u nacionalnim parkovima, pritiješnjeni neznatnim finansijskim izdvajanjima iz republičkog budžeta za obavljanje tekuće djelatnosti, dali su se u iznalaženje dodatnih sredstava i obavljanje poslova, koji nijesu adekvatni prirodi i karekteru nacionalnih parkova i, uopšte, zaštićenih prostora. Način za prevazilaženje materijalnih problema u NP potražen je u izgradnji hotela, koji nije dohodovno, a posebno lokacijski, srećno rješenje. Kao što je spomenuto, ubrzavajući proces dobijanja građevinskih dozvola, iz nacionalnih parkova optužili su Agenciju za zaštitu životne sredine i lokalnu samoupravu, i tvrdili, u izjavama za medije, da je to nadgradnja, a ne izgradnja novog objekta. Takođe, tvrdili su i da se hotel gradi u zoni II i III stepena zaštite, a ne u zoni I stepena NP.
Između Prvog i Drugog svjetskog rata izgrađena su dva manje objekta na prostoru parka i put od Tare do Biogradskog jezera, dužine 3,5 km. Prvi objekat je izgrađen kod mosta na Tari i služio je kao putarska kuća, a drugi u blizini Biogradskog jezera, od drveta, izuzetno malih gabarita, koji je služio za potrebe informisanja posjetilaca. Taj objekat će 1954. rekonstruisati SO Kolašin, pa je on ubuduće služio za pružanje tranzitnih usluga posjetiocima. Prizemlje objekta bilo je sagrađeno od tvrdog materijala, a sprat od drveta. Tada je Parkom upravljala SO Kolašin, preko Odjeljenja za privredu. Objekat nije izgorio u požaru, kako sada tvrde odgovorni iz Nacionalnih parkova, već je srušen 1987, prema odluci organa upravljanja OOUR-a ,,Bjelasica”, koji je tada upravljao ugostiteljskim objektom na Biogradskom jezeru. Kako nije bilo dovoljno finansijskih sredstava, prizemni dio objekata nije uklonjen. Taj dio sada služi investitoru kao zaklon i opravdanje da je riječ o nadgradnji, a ne izgradnji novog objekta. Devedesetih godina prošlog vijeka bilo je pokušaja da se na istoj lokaciji gradi hotel, ali je tadašnja uprava nacionalnih parkova energično odbacila raspravu o gradnji ma kakvog objekta, čime su se počeli sticati uslovi o postepenoj dislokaciji i ostalih objekata sa Biogradskog jezera na Kraljevo kolo, što je bio i ostao cilj u cilju sprovođenja mjera zaštite svojstvenih prašumskom rezervatu. Sve je to bilo u skladu i s preporukama Uneskovih eksperata i porukama sa V Kongresa ekologa, održanog u Beogradu 1996. godine.
Gospoda iz nacionalnih parkova imaju veliku odgovornost, i od njih zavisi da li će Biogradska gora opstati kao jedinstvena prašuma u Evropi, biti kapija za ulazak NP u porodicu univerzalnih vrijednosti, evropski poligon za naučna istraživanja ili biznis zona i turističko trkalište.
(NASTAVIĆE SE)