Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Umalo tuča, skrajnuti Kašćelan i Martinović * Za „prljavštine” o Milu nudio 20 kg heroina * Aco prodao Šarićeve dugove * Svetove sestre grade zgradu * Pudždemon u vlasti ako pobijedi na izborima * Nastavićemo sa izradom projektila * Iza kulisa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-10-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDRA VUKOVIĆ, POSLANIK DPS-a:
Možemo stvoriti društvo u kome lapsus neće biti vijest dana. A ko u usmenom obraćanju javnosti nije napravio grešku nije živio.

Vic Dana :)

Sa 2 godine, uspjeh je da su ti pelene suve.
Sa 10 godina, uspjeh je da imaš prijatelje svojih godina.
Sa 18 godina, uspjeh je da imaš vozačku dozvolu.
Sa 20 godina, uspjeh je da imaš žensku i dobar seks.
Sa 30 godina, uspjeh je da imaš puno para.
Sa 50 godina, uspjeh je da imaš puno para.
Sa 60 godina, uspjeh je da imaš žensku i dobar seks.
Sa 70 godina, uspjeh je da imaš vozačku dozvolu.
Sa 75 godina, uspjeh je da imaš prijatelje svojih godina.
Sa 80 godina, uspjeh je da su ti pelene suve.

Bili Crnogorac i Bosanac u Njemačkoj. Krenuli njih dvojica na željezničku stanicu, kad vidješe da je voz krenuo, počnu trčati da ga sustignu. Crnogorac, kako je lijen, potrči malo i odustane, a Bosanac se zatrči, stigne voz, uđe u njega, mahne rukom i ode. Crnogorac se počne valjati od smijeha, kad ga jedan Švabo pita: Što se ti smiješ, kad nisi stigao na voz, a prijatelj ti ode? Crnogorac: Kako se neću smijati čovječe, pa ovaj je pošao da me isprati.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-10-27 BIOGRADSKA GORA – PRAŠUMA ILI BIZNIS ZONA (7) Hitno sanirati Biogradsko jezero
Dan - novi portal
-PI­ŠE: Dra­gi­ša Do­žić

Pre­ma ra­ni­jim do­go­vo­ri­ma, sli­je­di­la su da­lja is­tra­ži­va­nja eko­si­ste­ma pla­ni­ne Bje­la­si­ce i NP, ko­ja su se te­me­lji­la na fun­da­men­tal­nim is­tra­ži­va­nji­ma, sa­da po­koj­nog, prof. dr La­ku­ši­ća. On je, to­kom svog du­go­go­di­šnjeg is­tra­ži­va­nja tog pod­ruč­ja, usta­no­vio da na Bje­la­si­ci i NP eg­zi­sti­raju 47 eko­si­ste­ma, 2.000 vr­sta i pod­vr­sta vi­ših bi­lja­ka, me­đu ko­ji­ma 20% en­de­ma bal­kan­skog, di­nar­skog, pro­kle­tij­skog i bje­la­sič­kog pro­sto­ra. Po­seb­nu pa­žnju pri­vla­či­la je ras­pra­va i, tek za­po­če­to, is­tra­ži­va­nje zdrav­stve­nog sta­nja šu­ma pra­šum­skog ti­pa u re­zer­va­tu, s ob­zi­rom na pri­rod­ne pro­ce­se ko­ji se u nje­mu od­vi­ja­ju. U tom pe­ri­o­du, 90-ih go­di­na pro­šlog vi­je­ka, pro­jek­to­van je na­sta­vak is­tra­ži­va­nja flo­ri­stič­kog i ve­ge­ta­cij­skog di­ver­zi­te­ta u NP, s po­seb­nim osvr­tom na šum­ske eko­si­ste­me u pra­šu­mi Bi­o­grad­ska go­ra.
Pri­rod­ne oso­be­no­sti NP opre­dje­lji­va­le su ka­rak­ter dje­lat­no­sti, ko­je će bi­ti oza­ko­nje­ne i plan­skim i pro­stor­nim ak­ti­ma po­tvr­đe­ne, da je za­štit­na, kul­tur­no-pro­svjet­na, edu­ka­tiv­na i na­uč­na funk­ci­ja do­mi­nant­na dje­lat­nost u tom par­ku. Da­nas ima­mo si­tu­a­ci­ju da su utvr­đe­ne glav­ne dje­lat­no­sti znat­no za­ne­ma­re­ne, u ne­kim seg­men­ti­ma, čak, i eli­mi­ni­sa­ne, kao da je ri­ječ o dru­štve­nom pred­u­ze­ću, tu­ri­stič­ko-ugo­sti­telj­skog ka­rak­te­ra. Čak da je i ta­ko, mo­ra­la se po­sje­ti­o­ci­ma tog pri­rod­nog zna­me­nja po­nu­di­ti ma­kar lič­na kar­ta u ob­li­ku lek­si­ko­na par­ka, sa naj­bit­ni­jim i naj­no­vi­jim po­ka­za­te­lji­ma sa­dr­ža­ja bi­o­di­ver­zi­te­ta, po­čev od: po­vr­ši­ne par­ka u hek­ta­ri­ma, po­vr­ši­ne zo­na, po­seb­no za zo­nu I ste­pe­na za­šti­te, vr­sta­ma dr­ve­ća, drv­nim ma­sa­ma po hek­ta­ri­ma, vi­si­ni i sta­ro­sti sta­ba­la, bro­ju bilj­nih vr­sta i za­jed­ni­ca, en­de­mi­ma NP i ime­ni­ma pr­vih is­tra­ži­va­ča, ko­ji su ot­kri­li bilj­ke i bilj­ne za­jed­ni­ce na tim pro­sto­ri­ma, vr­sta­ma glji­va, in­se­ka­ta, pti­ca i si­sa­ra i para­me­tri ko­ji od­sli­ka­va­ju bo­gat­stvo tog pro­sto­ra.
Taj park ne tre­ba da se pre­zen­tu­je Evro­pi i Une­sku grad­njom ho­tel­či­ća, ko­jim se raz­gra­đu­je pri­rod­no stva­ra­la­štvo, već iz­vor­no­šću i ve­li­kom ra­zno­vr­sno­šću bi­o­di­ver­zi­te­ta, na re­la­tiv­no ma­lom pro­sto­ru. Po­u­ka je ja­sna – okre­ni­mo se za­šti­ti i ču­va­nju cje­lo­vi­to­sti NP, hit­no pri­stu­pi­mo sa­na­ci­ji Bi­o­grad­skog je­ze­ra, dok ni­je po­sta­lo ba­ra, for­si­raj­mo is­tra­ži­vač­ku i na­uč­no-edu­ka­tiv­nu funk­ci­ju, te­ži­mo osni­va­nju eko­cen­tra, pro­pa­gi­raj­mo na­uč­ni i tran­zit­ni tu­ri­zam, dis­lo­ci­raj­mo objek­te sa je­ze­ra, a eko­nom­sku funk­ci­ju raz­vi­jaj­mo na lo­ka­ci­ji Kra­lje­vo ko­lo, u zo­ni II ste­pe­na za­šti­te, iz­grad­njom tu­ri­stič­kih ob­ja­ka­ta sa in­for­mativ­no-tu­ri­stič­kim cen­trom. In­si­sti­raj­mo kod nad­le­žnih vla­di­nih or­ga­na da se raz­ja­sni za­stoj u no­mi­no­va­nju NP na li­stu Svjet­ske pri­rod­ne ba­šti­ne, a, pre­ma po­tre­bi tre­ba oci­je­ni­ti i re­ak­ti­vi­ra­nje tog za­htje­va, kao hit­nost.
Umje­sto utvr­đe­nih za­klju­ča­ka i pre­po­ru­ka, osna­že­nih Za­ko­nom o na­ci­o­nal­nim par­ko­vi­ma i dru­gim od­red­ba­ma, za­po­sle­ni u na­ci­o­nal­nim par­ko­vi­ma, pri­ti­je­šnje­ni ne­znat­nim fi­nan­sij­skim iz­dva­ja­nji­ma iz re­pu­blič­kog bu­dže­ta za oba­vlja­nje te­ku­će dje­lat­no­sti, da­li su se u iz­na­la­že­nje do­dat­nih sred­sta­va i oba­vlja­nje po­slo­va, ko­ji ni­je­su ade­kvat­ni pri­ro­di i ka­rek­te­ru na­ci­o­nal­nih par­ko­va i, uop­šte, za­šti­će­nih pro­sto­ra. Na­čin za pre­va­zi­la­že­nje ma­te­ri­jal­nih pro­ble­ma u NP po­tra­žen je u iz­grad­nji ho­te­la, ko­ji ni­je do­ho­dov­no, a po­seb­no lo­ka­cij­ski, sreć­no rje­še­nje. Kao što je spo­me­nu­to, ubr­za­va­ju­ći pro­ces do­bi­ja­nja gra­đe­vin­skih do­zvo­la, iz na­ci­o­nal­nih par­ko­va op­tu­ži­li su Agen­ci­ju za za­šti­tu ži­vot­ne sre­di­ne i lo­kal­nu sa­mo­u­pra­vu, i tvr­di­li, u iz­ja­va­ma za me­di­je, da je to nad­grad­nja, a ne iz­grad­nja no­vog objek­ta. Ta­ko­đe, tvr­di­li su i da se ho­tel gra­di u zo­ni II i III ste­pe­na za­šti­te, a ne u zo­ni I ste­pe­na NP.
Iz­me­đu Pr­vog i Dru­gog svjet­skog ra­ta iz­gra­đe­na su dva ma­nje objek­ta na pro­sto­ru par­ka i put od Ta­re do Bi­o­grad­skog je­ze­ra, du­ži­ne 3,5 km. Pr­vi obje­kat je iz­gra­đen kod mo­sta na Ta­ri i slu­žio je kao pu­tar­ska ku­ća, a dru­gi u bli­zi­ni Bi­o­grad­skog je­ze­ra, od dr­ve­ta, iz­u­zet­no ma­lih ga­ba­ri­ta, ko­ji je slu­žio za po­tre­be in­for­mi­sa­nja po­sje­ti­la­ca. Taj obje­kat će 1954. re­kon­stru­i­sa­ti SO Ko­la­šin, pa je on ubu­du­će slu­žio za pru­ža­nje tran­zit­nih uslu­ga po­sje­ti­o­ci­ma. Pri­ze­mlje objek­ta bi­lo je sa­gra­đe­no od tvr­dog ma­te­ri­ja­la, a sprat od dr­ve­ta. Ta­da je Par­kom upra­vlja­la SO Ko­la­šin, pre­ko Odje­lje­nja za pri­vre­du. Obje­kat ni­je iz­go­rio u po­ža­ru, ka­ko sa­da tvr­de od­govor­ni iz Na­ci­o­nal­nih par­ko­va, već je sru­šen 1987, pre­ma od­lu­ci or­ga­na upra­vlja­nja OOUR-a ,,Bje­la­si­ca”, ko­ji je ta­da upra­vljao ugo­sti­telj­skim objek­tom na Bi­o­grad­skom je­ze­ru. Ka­ko ni­je bi­lo do­volj­no fi­nan­sij­skih sred­sta­va, pri­zem­ni dio obje­ka­ta ni­je uklo­njen. Taj dio sa­da slu­ži in­ve­sti­to­ru kao za­klon i oprav­da­nje da je ri­ječ o nad­grad­nji, a ne iz­grad­nji no­vog objek­ta. De­ve­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka bi­lo je po­ku­ša­ja da se na is­toj lo­ka­ci­ji gra­di ho­tel, ali je ta­da­šnja upra­va na­ci­o­nal­nih par­ko­va ener­gič­no od­ba­ci­la ras­pra­vu o grad­nji ma ka­kvog objek­ta, či­me su se po­če­li sti­ca­ti uslo­vi o po­ste­pe­noj dis­lo­ka­ci­ji i osta­lih obje­ka­ta sa Bi­o­grad­skog je­ze­ra na Kra­lje­vo ko­lo, što je bio i ostao cilj u ci­lju spro­vo­đe­nja mje­ra za­šti­te svoj­stve­nih pra­šum­skom re­zer­va­tu. Sve je to bi­lo u skla­du i s pre­po­ru­ka­ma Une­sko­vih eks­pe­ra­ta i po­ru­ka­ma sa V Kon­gre­sa eko­lo­ga, odr­ža­nog u Be­o­gra­du 1996. go­di­ne.
Go­spo­da iz na­ci­o­nal­nih par­ko­va ima­ju ve­li­ku od­go­vor­nost, i od njih za­vi­si da li će Bi­o­grad­ska go­ra op­sta­ti kao je­din­stve­na pra­šu­ma u Evro­pi, bi­ti ka­pi­ja za ula­zak NP u po­ro­di­cu uni­ver­zal­nih vri­jed­no­sti, evrop­ski po­li­gon za na­uč­na is­tra­ži­va­nja ili bi­znis zo­na i tu­ri­stič­ko tr­ka­li­šte.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"