Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Umalo tuča, skrajnuti Kašćelan i Martinović * Za „prljavštine” o Milu nudio 20 kg heroina * Aco prodao Šarićeve dugove * Svetove sestre grade zgradu * Pudždemon u vlasti ako pobijedi na izborima * Nastavićemo sa izradom projektila * Iza kulisa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-10-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDRA VUKOVIĆ, POSLANIK DPS-a:
Možemo stvoriti društvo u kome lapsus neće biti vijest dana. A ko u usmenom obraćanju javnosti nije napravio grešku nije živio.

Vic Dana :)

Sa 2 godine, uspjeh je da su ti pelene suve.
Sa 10 godina, uspjeh je da imaš prijatelje svojih godina.
Sa 18 godina, uspjeh je da imaš vozačku dozvolu.
Sa 20 godina, uspjeh je da imaš žensku i dobar seks.
Sa 30 godina, uspjeh je da imaš puno para.
Sa 50 godina, uspjeh je da imaš puno para.
Sa 60 godina, uspjeh je da imaš žensku i dobar seks.
Sa 70 godina, uspjeh je da imaš vozačku dozvolu.
Sa 75 godina, uspjeh je da imaš prijatelje svojih godina.
Sa 80 godina, uspjeh je da su ti pelene suve.

Bili Crnogorac i Bosanac u Njemačkoj. Krenuli njih dvojica na željezničku stanicu, kad vidješe da je voz krenuo, počnu trčati da ga sustignu. Crnogorac, kako je lijen, potrči malo i odustane, a Bosanac se zatrči, stigne voz, uđe u njega, mahne rukom i ode. Crnogorac se počne valjati od smijeha, kad ga jedan Švabo pita: Što se ti smiješ, kad nisi stigao na voz, a prijatelj ti ode? Crnogorac: Kako se neću smijati čovječe, pa ovaj je pošao da me isprati.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-10-26 VOJISLAV BUDO GLEDIĆ: OSNIVAČI MODERNE NAUKE (5) Braheov zvjezdani katalog U feljtonu je dat odlomak iz opširnog rukopisa Gledićeve knjige „Vasiona kroz vjekove”, koja je u pripremi za štampu
Dan - novi portal
-Pri­re­dio: Mi­la­din VELj­KO­VIĆ

U svo­joj stal­noj te­žnji da „od­go­net­ne vje­či­tu taj­nu ži­vo­ta, u či­joj osno­vi se na­la­zi bes­ko­nač­na i ne­do­hvat­na tran­scen­dent­nost i bo­žan­ska mi­lost”, Blez Pa­skal će za­pi­sa­ti:
„Vi­dim te za­stra­šu­ju­će pro­sto­re sve­mi­ra ko­ji me okru­žu­ju i vi­dim se­be ve­za­nog za je­dan ugao ovog ogrom­nog pro­stran­stva, a da pri to­me ne znam zbog če­ga sam sta­vljen na to mje­sto, a ne na ne­ko dru­go, ni­ti zbog če­ga mi je to krat­ko vri­je­me ko­je mi je da­to da pro­ži­vim do­di­je­lje­no u ovom tre­nut­ku, a ne u ne­kom dru­gom od či­ta­ve vječ­no­sti ko­ja je pre­da mnom i ko­ja će osta­ti za mnom. Svu­da vi­dim sa­mo bes­kraj, ko­ji či­ni da se osje­ćam kao atom i kao sjen­ka ko­ja tra­je sa­mo je­dan tren i vi­še se ne vra­ća. Je­di­no znam da usko­ro mo­ram da umrem... Kad raz­mi­slim o krat­kom vi­je­ku mog ži­vo­ta, pro­gu­ta­nog u vječ­no­sti... taj ma­li pro­stor ko­ji za­u­zi­mam, ko­ji čak vi­dim, okru­žen u bes­ko­nač­noj ogrom­no­sti pro­sto­ra o ko­ji­ma ni­šta ne znam, i ko­ji me ne po­zna­ju, upla­šen sam, i ja sam za­pa­njen za­to što sam ov­dje a ne ta­mo; jer ne­ma raz­lo­ga za­što ov­dje a ne ta­mo, zbog če­ga sa­da, a ne on­da. Ko me je ov­dje po­sta­vio? Či­jom su na­red­bom i uput­stvom ovo ma­lo mje­sto i vri­je­me me­ni do­di­je­lje­ni?”
Ka­ko bi od se­be oda­gnao ate­i­zam i vjer­ski skep­ti­ci­zam, Pa­skal je za­stu­pao po­sto­ja­ni­ju pre­da­nost hri­šćan­stvu; to se po­sti­že, re­kao je, in­tu­i­tiv­nim tra­že­njem Bo­ga sr­cem, kroz lju­bav i vje­ru, a ne raz­mi­šlja­njem.
Ubr­zo po­sli­je ob­ja­vlji­va­nja dje­la „O kru­že­nju”, Đo­va­ni Ma­ri­ja To­lo­za­ni (oko 1471–1549), do­mi­ni­kan­ski fra­tar, na­pao je Ko­per­ni­ka za­to što pro­ti­vr­je­či Ari­sto­te­lu, Pto­lo­me­ju i Bi­bli­ji: „Ni­ko­la Ko­per­nik ni­ti je či­tao ni­ti shva­tio ar­gu­men­te Ari­sto­te­la fi­lo­zo­fa i Pto­lo­me­ja astro­no­ma... Pro­či­taj­te „O kru­že­nju” knji­gu 1, Ni­ko­le Ko­per­ni­ka, i iz ono­ga što sam ja ov­dje na­pi­sao ja­sno će­te pre­po­zna­ti o ko­li­ko se mno­go i ko­li­ko ve­li­kih gre­ša­ka sa­pleo, čak su­prot­no Sve­tom pi­smu... Ta­mo gdje je že­lio da po­ka­že oštri­nu svog uma... sop­stve­nim ri­je­či­ma i onim što je na­pi­sao sa­mo je raz­ot­krio sop­stve­no ne­zna­nje.”
Na raz­voj astro­no­mi­je i nje­ne sve zna­čaj­ni­je ulo­ge u dru­štvu ve­li­ki uti­caj je iz­vr­šio dan­ski astro­nom Ti­ho Bra­he (1546–1601), naj­ve­ći po­sma­trač svo­ga vre­me­na. Po­ti­če iz ple­mić­ke po­ro­di­ce, po­di­zao ga je ujak bez dje­ce, ko­ji mu je omo­gu­ćio da stek­ne ve­li­ko obra­zo­va­nje. Mla­di Bra­he se ra­no za­i­ne­re­so­vao za ne­be­ske po­ja­ve, još 1560. ka­da mu je bi­lo 14 go­di­na i ka­da je po­sma­trao dje­li­mič­no po­ma­če­nje Sun­ca ko­je ga je fra­pi­ra­lo. Go­di­ne 1572. Bra­he je po­sma­trao po­ja­vu no­ve zvi­je­zde ko­ja se iz­ne­na­da po­ja­vi­la u sa­zvje­žđu Ka­si­o­pe­ja, i ko­ja je, za­pra­vo, pred­sta­vlja­la pr­vu ta­kvu po­ja­vu na­kon pret­hod­ne ko­je se mo­gla vi­dje­ti 134. go­di­ne pri­je no­ve ere. O toj po­ja­vi je na­pi­sao op­se­žnu ras­pra­vu, o iz­ne­na­da po­ja­vlje­noj sjaj­noj zvi­je­zdi ko­ja se mo­gla i da­nju vi­dje­ti, a si­ja­la je na ne­bu pre­ko go­di­nu da­na. Ka­da se po­ja­vi­la ko­me­ta 1577, na­sto­jao je da joj od­re­di pu­ta­nju, pri če­mu je usta­no­vio da su ova ti­je­la da­lja od Mje­se­ca i da im je rep uvi­jek okre­nut su­prot­no od Ve­ne­re.
Go­di­ne 1577, pod po­kro­vi­telj­stvom dan­skog kra­lja Fre­de­ri­ka II, Bra­he je do­bio iz­van­red­no po­god­ne uslo­ve za vr­še­nje astro­nom­skih po­sma­tra­nja i da se ba­vi i astro­lo­škim pro­ri­ca­nji­ma i sa­sta­vlja­njem ho­ro­sko­pa. Kralj Fre­de­rik mu je po­klo­nio ostr­vo Hven, ko­je se na­la­zi u bli­zi­ni Ko­pen­ha­ge­na, na ko­jem je po­di­gao ve­li­ku zvje­zdar­ni­cu Ura­ni­borg, ko­ja je ima­la i dru­ge na­uč­ne sa­dr­ža­je, osim osnov­ne na­mje­ne po­sma­tra­nja ne­be­skih ti­je­la i nji­ho­vih kre­ta­nja. Svo­ju op­ser­va­to­ri­ju Bra­he je opre­mio naj­bo­ljim in­stru­men­ti­ma to­ga do­ba, iako još uvi­jek ni­je bio pro­na­đen dur­bin, pa su sva opa­ža­nja vr­še­na go­lim okom. Uspio je da po­stig­ne ve­li­ku pre­ci­znost od sve­ga ne­ko­li­ko mi­nu­ta, što je pred­sta­vlja­lo ve­li­ki na­pre­dak u obla­sti prak­tič­ne astro­no­mi­je. Pu­nih 20 go­di­na Bra­he je vr­šio po­sma­tra­nja i mje­re­nja po­lo­ža­ja zvi­je­zda, iz če­ga je na­či­nio svoj zvje­zda­ni ka­ta­log, ko­ji je sa­dr­žao 777 obje­ka­ta sa iz­van­red­nom tač­no­šću. Vr­šio je i pre­ci­zno mje­re­nje po­lo­ža­ja i po­mje­ra­nja pla­ne­ta, što je ka­sni­je Ke­ple­ru po­slu­ži­lo kao osno­va za ot­kri­će nje­go­vih ču­ve­nih za­ko­na kre­ta­nja pla­ne­ta oko Sun­ca.
Go­di­ne 1596. Bra­he je bio pri­nu­đen da na­pu­sti svo­ju op­ser­va­to­ri­ju na ostvru Hve­nu, jer ga Fre­de­ri­kov na­sled­nik na pre­sto­lu Kri­sti­jan IV ni­je tr­pio pa ga je pri­mo­rao da emi­gri­ra. Jed­no vri­je­me je lu­tao i na­sto­jao da na­đe ne­kog me­ce­nu ka­ko bi na­sta­vio svoj rad na po­lju astro­no­mi­je i astro­lo­gi­je, da bi ga na­po­kon pri­hva­tio car Ru­dolf II (1552–1612), ko­ji mu je sta­vio na ras­po­la­ga­nje za­mak bli­zu Pra­ga, ko­ji je Bra­he ure­dio kao no­vu ve­o­ma kva­li­tet­nu zvje­zdar­ni­cu. U toj svo­joj op­ser­va­to­ri­ji na­sta­vio je da ra­di još dvi­je go­di­ne ka­da je pre­mi­nuo, ali ga je tu na­sli­je­dio slav­ni ma­te­mi­čar i astro­mom Ke­pler, ko­ji je is­ko­ri­stio bo­ga­ti i dra­go­cje­ni po­sma­trač­ki ma­te­ri­jal, ka­ko bi iz­veo da­le­ko­se­žne te­o­rij­ske za­ključ­ke, ko­ji su ne sa­mo obo­ga­ti­li astro­no­mi­ju, već i po­slu­ži­li kao ve­o­ma so­lid­na osno­va za njen da­lji raz­voj i usa­vr­ša­va­nje. Bra­he je, ina­če, bio sva­dlji­ve i na­pra­si­te pri­ro­de, ta­ko da je još kao mla­dić, u 19 go­di­ni, iz­gu­bio je­dan dio no­sa u ne­kom dvo­bo­ju, zbog če­ga je se­bi na­či­nio vje­štač­ki nos od sre­bra. Tre­ba po­seb­no na­gla­si­ti da je nje­go­va pret­hod­na, ču­ve­na op­ser­va­to­ri­ja na ostr­vu Hve­nu Ura­ni­borg, bi­la uni­šte­na (za­pa­lje­na) to­kom Tri­de­se­to­go­di­šnjeg ra­ta.
Ti­ho Bra­he ni­je pri­hva­tio no­vi Ko­per­ni­kov si­stem svi­je­ta ne sa­mo iz vjer­skih raz­lo­ga, već i zbog či­nje­ni­ce da ni­je mo­gao da usta­no­vi po­sto­ja­nje go­di­šnje pa­ra­lak­se. Sma­trao je da se ona mo­ra­la po­ka­za­ti u ob­li­ku ma­le­nog ugla mjer­lji­vog nje­go­vim pre­ci­znim in­stru­men­ti­ma, jer Ze­mlja ima ne­sum­nji­vo ve­li­ku pu­ta­nju oko Sun­ca. Ni­je u pot­pno­sti pri­hva­tio ni ra­ni­ji Pto­lo­me­jev ge­o­cen­trič­ni si­stem, ne­go je iz­gra­dio svoj sop­stve­ni ko­ji je bio jed­na po­seb­na i neo­bič­na ge­o­me­trij­ska kon­struk­ci­ja.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"