Agencija za zaštitu konkurencije (AzK) ocijenila je da Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit pravnih lica ne predstavlja državnu pomoć u skladu sa Zakonom o kontroli državne pomoći. Agencija je rješenje donijela 25. decembra, ali ga na poslednje dvije sjednice Vlada nije usvajala, niti je dostavljan Skupštini do jučerašnjeg datuma.
– Predloženim zakonskim izmjenama će se, prije svega, a sa ciljem sprečavanja izbjegavanja plaćanja poreza, regulisati oporezivanje prihoda od transakcija između povezanih lica u oblasti transfernih cijena. Takođe, ovim izmjenama izvršiće se unapređenje postojećih zakonskih rješenja u pogledu definicije povezanih lica, metoda koje su potrebne za utvrđivanje „cijene van dohvata ruke“, rokova za podnošenje poreske prijave, vođenje i dostavljanje potrebne dokumentacije o transfernim cijenama kako bi se opravdale navedene transakcije, kao i definisanje odredbi koje se tiču sprečavanja umanjenja kapitalizacije, odnosno ograničenja priznavanja rashoda nastalih po osnovu kamata i pripadajućih troškova po osnovu zajma, odnosno kredita od određene visine vrijednosti obveznikovog kapitala. Analizirajući dostavljeni predlog zakona, Agencija je konstatovala da predloženi tekst ne sadrži odredbe koje se odnose na eventualnu dodjelu državne pomoći jer nema elemenata definicije državne pomoći sadržanih u članu 2 Zakona o kontroli državne pomoći – piše u rješenju objavljenom na sajtu Agencije koje potpisuju predsjednik i član Savjeta,
Miodrag Vujović i
Novo Radović.
âZakonom o porezu na dobit pravnih lica, koji je u primjeni od 1. januara 2002. godine, uvedena je obaveza plaćanja poreza na dobit, a poreski obveznici su rezidentna i nerezidentna pravna lica koja obavljaju djelatnost radi sticanja dobiti. Predmet oporezivanja rezidentnog pravnog lica je dobit koju to lice ostvari u Crnoj Gori i izvan Crne Gore, a predmet operezivanja nerezidenta je dobit koju to lice ostvari u Crnoj Gori. Stopa poreza na dobit pravnih lica je jedinstvena i konkurentna u odnosu na region i iznosi devet odsto.
– U cilju usklađivanja nacionalnog poreskog zakonodavstva sa Direktivama Evropske unije, predviđenim izmjenama važeći zakon će se uskladiti sa Direktivom Savjeta 2011/96/EU (poslednji put izmijenjena Direktivom Savjeta 2014/0086/EU i 2015/0121/EU) o zajedničkom sistemu oporezivanja koji se primjenjuje na matična i zavisna društva iz država članica EU i Direktivom Savjeta EU 32003L0049 o zajedničkom sistemu oporezivanja isplata kamata i autorskih naknada između povezanih društava iz država članica EU – piše u obrazloženju rješenja.
Agencija je ocijenila predlog, na zahtjev Ministarstva finansija, koje vodi
Darko Radunović.
D.M.
Mijenjali vlasnike da plate manji porez na dobitPoslednjih godina opozicija je često govorila kako kompanije koje su privatizovale državne firme u Crnoj Gori izvlače dobit iz zemlje. Svjedoci smo da je bilo dosta privatizacija u Crnoj Gori, od KAP-a, Elektroprivrede, Telekoma.
EPCG je italijanskoj A2A plaćala za konsultantske usluge pa je, nakon što se time pozabavilo tužilaštvo, dio novca, nekoliko miliona, vraćeno Elektroprivredi.
Ipak najdrastičniji primjer je Telenor. Prije nekoliko godina Telenor Norveška je prodao stopostotni udio Telenora Crna Gora Telenoru Danska, da bi nakon toga isplatio 214 miliona eura dividende i platio 11 miliona poreza, umjesto 27 miliona. Platili su 16 miliona manji porez, na osnovu sporazuma o poreskim olakšicama između SFRJ i Danske.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.