Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sebi uplatio 14.000, nezakonito potrošio 73.000 eura * Prije ću se spaliti nego dozvoliti povlačenje Rječnika * Video-nadzor ugasiti prije otvaranja birališta * Policajci tukli majku i sina * Muzički početak u džez ritmu * Vježbom do zdravlja i osmijeha * Sebi uplatio 14.000, nezakonito potrošio 73.000 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-06-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Kako se pozdravljaju naci hakeri?
Zip fajl!


Dođe Mujo kući i pita Fatu:
- Fato, gdje su djeca?
- Na engleskom.
- Where are the children?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija POSLANICI RASPRAVLJALI O FINANSIJSKOM STANJU U DRŽAVI
Zasijedanje Parlamenta (arhiva) Kamate četiri puta veće nego u EU Kod mikrofinansijskih institucija prosječna kamatna stopa je 25 odsto
Dan - novi portal
Nelikvidnost privrede, visoke kamatne stope, slab izvoz, veliki javni dug i slab kreditni rejting države glavni su problemi u finansijskom sistemu države, ukazali su poslanici opozicije tokom jučerašnje rasprave o izvještaju o radu Centralne banke i Savjeta za finansijsku stabilnost.
Aleksandar Damjanović (SNP) je ukazao da je prosječna efektivna kamatna stopa 8,5 odsto, a da je u zemljama EU šest odsto manje.
– Prosječna kamatna stopa je ovolika u vremenu kada je cijena novca nula. Kod mikrofinansijskih institucija (MFI) prosječna kamatna stopa je 25 odsto. Zašto nemamo manje kamatne stope kada posluje 14 banaka – rekao je Damjanović juče u Skupštini i dodao da raste nelikvidnost privrede, jer je svako peto preduzeće u blokadi.
– Kreditni rejting je propao, dok je kapital CBCG i dalje 40 miliona eura, a zakonom je propisano da bude 50 miliona. Nekvalitetnih kredita je manje za 100 miliona, ali taj novac nije plaćen već je izmješten iz bilansa banaka – naveo je Damjanović i ukazao da zbog prevelikog državnog duga nema sanacionog plana.
– Umjesto sanacionog plana imamo povećanja zarada u javnom sektoru zbog izbora – naveo je Damjanović.
Nebojša Medojević (DF) je naveo da su tvorci neoliberalnog koncepta Milo Đukanović i Veselin Vukotić osiromašili Crnu Goru i napravili model koji sa svakim rastom BDP-a dovodi do većih socijalnih razlika.
– Nelikvidnost je na nivou od 550 miliona. Preduzeća ne mogu da vraćaju kredite. Država je lani potrošila 2,1 milijardu eura, a izvorni prihodi su iznosili samo 1,3 milijarde eura. Pozajmljeno je 800 miliona. Zamislite porodicu koja 40 odsto troškova pokriva iz pozajmica. Ne može se trošiti više nego što se zarađuje – kazao je Medojević.
Prema njegovim riječima, izvoz Crne Gore je devet odsto BDP-a, dok je u Srbiji udio 40 odsto, a Češkoj 90 odsto BDP-a.
– Privreda posluje sa gubitkom od 150 miliona. Vlada pozajmljuje pare za državni aparat, da plati glasače DPS-a – rekao je Medojević i dodao da to sve vodi ka bankrotu.
Guverner CBCG Milojica Dakić naveo je da nema nagovještaja za bankrot, jer rastu strane direktne investicije (SDI), inflacija je niža nego u EU, dok je javni dug tek nedavno premašio kriterijum iz Mastrihta. Medojević je odgovorio da je isto tako pričao i guverner centralne banke Grčke, godinu dana prije bankrota.
Samostalni poslanik Mladen Bojanić naveo je da je neto priliv SDI 20 miliona, zbog odliva para Telenora, dok je Miloš Konatar (URA) kazao da je premijeru neko prepričao šta piše u izvještajima ,pa je rekao da smo kao Monte Karlo. Azra Jasavić (Pozitivna) ukazala je da kontrole banaka moraju biti efikasnije.
Banke su, kako je naveo Dakić, lani imale 3,2 miliona minusa. Kazao je i da je Zakon o CBCG predat Vladi, te da se radi na zakonu o bankama i MFI.
– Nekvalitetni krediti su 12 odsto od ukupnih. Dio potraživanja je naplaćen, dio predat matičnim bankama i faktoring kompanijama. Kamatne stope jesu visoke, ali sa tendencijom pada. CBCG nema instrumenata da utiče na kamatne stope. Niske cijene izvora finansiranja i visoka likvidnost jesu faktori koji će uticati na smanjenje kamatnih stopa – rekao je Dakić i dodao da su depoziti u konstantnom porastu.
– Kapital nema pomaka, jer dok se u budžetu države ostvaruje deficit, taj dobit CBCG se prenosi u budžet – naveo je Dakić.D.M.


Prazno mjesto viceguvernera

Damjanović je pitao zašto nije popunjeno mjesto viceguvernera za kontrolu bankarskog sektora od decembra, koje je obavao Velibor Milošević. Dakić je kazao da bi mandat novom viceguverneru trajao do novembra, te da nije bilo racionalno da neko dolazi na nekoliko mjeseci na tu poziciju. Pitanje je, kako je kazao, da li bi i neko bio zainteresovan.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"