Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovim prijateljima 9 miliona od građana * Brano krije odluke o radnim grupama * Brajović znao kako su plaćeni partijski skupovi * Pristaje na godinu robije i da plati 30.000 * Država da spriječi napade na novinare * Tramp preko Zelenskog htio da se obračuna sa Bajdenom * Programi brojni kao i tačke kulturnog spajanja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DUŠKO MARKOVIĆ, PREMIJER:
Vlada iskazuje poštovanje prema pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i njenim vjernicima.

Vic Dana :)

- Mama, opet sam se svađala sa mužem, ja to ne mogu izdržati! Doći ću živjeti s tobom!
- Ne, draga, on mora platiti za svoje greške! Ja ću doći živjeti s vama!


Pitaju Piroćanca: - Kako ste nagovorili sina da pokosi travnjak? - Lako, rekao sam da sam izgubio dinar u travi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2019-09-25 EKSPERT ZA SPI HELEN DARBISHIRE KRITIKOVALA VLADIN NACRT ZAKONA
Helen Darbishire Crna Gora krši preuzete obaveze
Dan - novi portal
Većina predloženih izmjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama bile bi promjene na gore i udaljile bi Crnu Goru od međunarodnih standarda o transparentnosti, rezultirajući zakonom koji direktno krši obaveze Crne Gore, uključujući ratifikaciju Konvencije Savjeta Evrope o pristupu službenim dokumentima. To je ocijenila potpredsjednica i izvršna direktorica organizacije Access Info Europe Helen Darbishire u pismu koje je uputila crnogorskoj radnoj grupi za Zakon o slobodnom pristupu informacijama. Ona ističe da čak i tamo gdje promjene nijesu regresivne, one ne uspijevaju da unaprijede zakon, kako bi on bio usklađen sa međunarodnim standardima. Ovo, kako ističe, nije napredak u pogledu transparentnosti na koji se Crna Gora obavezala kao članica Partnerstva za otvorenu vladu.

Access Info Europe je međunarodna organizacija specijalizovana za pitanja pristupa informacijama, trenutno sprovodi detaljnu analizu predloženih promjena.

– Predloženi novi član 7a, odnosno odredbe o zahtjevima koji zloupotrebljavaju sistem su neprihvatljive, jer je definicija „nerazumnih” zahtjeva previše nejasna i neodređena. Odredba o jednom podnositelju zahtjeva koji često podnosi zahtjev za identičnim informacijama može biti prihvatljiva, iako bi trebalo biti pojašnjeno da „često” znači mnogo puta, a ne samo ponovno podnošenje zahtjeva koji iz tehničkih razloga nije valjano sproveden prvi put. Takođe bi trebalo biti pojašnjeno da ako su podaci već pruženi, ali su se možda promijenili u međuvremenu (na primjer u slučaju aktivnih baza podataka), to se ne smije smatrati kao ponovljeni zahtjev. Odredba koja zabranjuje zahtjeve za „prevelikim brojem informacija” je izuzetno zabrinjavajuća i neusklađena je s međunarodnim standardima i praksom. Postoje mnogo bolja zakonodavna i praktična rješenja za obimne zahtjeve, koja uključuju rješenja do kojih se dolazi pregovaranjem, pružanje traženih informacija tokom određenog vremenskog perioda, i tome slično. Access Info će predložiti rješenja kako da se to pretoči u konkretne odredbe. Ono što je neprihvatljivo je uvođenje kriterijuma „onemogućavanja redovnog funkcionisanja organa”. Svako javno tijelo s iole pristojnim sistemom upravljanja informacijama trebalo bi biti u stanju da obradi zahtjeve za nešto većim količinama informacija. To je naročito olakšano u digitalnom dobu, u kojem sada živimo – istakla je Darbishire.

Sporna je, kako kaže, i definicija informacija na koje se zakon primjenjuje jer bi bila sužena na vrlo problematičan način kada bi se usvojila.

– Konkretno, nova odredba sadrži klauzulu „(informacija) koja je od javnog značaja”, što otvara vrata za isključenje mnogih podataka iz javnog pristupa na osnovu proizvoljne procjene javnog službenika koji odlučuje da li nešto jeste ili nije od javnog značaja. Dakle, iako je širenje definicije sa ciljem pojašnjavanja da se informacije mogu evidentirati u bilo kom formatu pozitivno, ova odredba ozbiljno narušava cjelokupni sistem pristupa informacijama u Crnoj Gori i direktno je u suprotnosti s međunarodnim standardima (Savjet Evrope, Evropska unija, UN-ov Odbor za ljudska prava, OEBS, itd), koji jasno ukazuju da se pravo pristupa informacijama prvenstveno odnosi na sve informacije koje posjeduju javna tijela, bez obzira na njihovo porijeklo – navela je ona.

Zabrinjavajuće je, kako je pojasnila, da ograničenja sadržana u članu 14 uključuju intelektualno vlasništvo.

– To samo po sebi nije legitiman razlog za nepružanje informacija, iako može postaviti neka ograničenja u načinu na koji se one mogu ponovo koristiti – navodi Darbishire.

M.S.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"