Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vesninom sinu 400.000 eura od vladinog fonda * Prihvaćeno 115 tužbi * Vladi i A2A isplaćuju 52 miliona * Za godinu dana 37 bombi i 119 požara * Vesninom sinu 400.000 eura od vladinog fonda * Svijet na ivici rata * Ne „mali Rusi” već djeca Istoka
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Federika Mogerini, visoki predstavnik EU za bezbjedn.:
Zapadni Balkan jeste Evropa i biće dio budućnosti EU, odnosno snažnije, stabilne i ujedinjene Unije.

Vic Dana :)

Perica pita majku:
- Mama, reci mi kada i gdje si me poslednji put prebila?!
- Zašto?
- Ma, učiteljica traži da joj donesemo potvrdu o prebivalištu...

Već mjesec dana sam na dijeti. Rezultati su neviđeni,... niti ih vidim ja, niti iko drugi!

Izveo Bosanac Dalmatinku na večeru. Dalmatinka naručuje:
- Ja ću dagnje...
- Ne kaže se dagnje, nego jagnje, bona - prekide je Bosanac!

Otišao Mujo u Njemačku da se zaposli. Prije nego što će ga primiti na posao, vodi razgovor sa poslodavcem.
– Kako se zoveš?
– Mujo.
– Odakle si?
– Iz Bosne.
– Aaa.. Pa ti onda ne možeš da radiš kod nas, vi Bosanci ste mnogo lijeni.
– A ne, to su Crnogorci. Mi Bosanci smo mnogo glupi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-04-14 UNIJA POSLODAVACA NEZADOVOLJNA NOVIM RJEŠENJIMA U OBLASTI JAVNIH NABAVKI
Poslodavci traže smanjenje klijentalizma Zakon pisan u korist favorizovanih firmi U UPCG navode da je nacrtom propuštena naznaka načela jednakosti ponuđača, zato traže da se akt dopuni odredbom po kojoj bi državne institucije koje raspisuju tendere bile dužne da u svim fazama tendera obezbijede jednak položaj svim preduzećima
Dan - novi portal
Novi zakon o javnim nabavkama ne otvara pristup tržištu novim učesnicima, prije svega malim i srednjim preduzećima, pa se stiče utisak da se akt donosi samo za ograničen broj korisnika, ocijenjeno je u Uniji poslodavaca (UPCG) u primjedbama i sugestijama na predloženo pravno rješenje koje je u sklopu javne rasprave dostavljeno Ministarstvu finansija i Upravi za javne nabavke. Oni navode da je pored uopštenih komentara potrebno, radi boljeg razumijevanja ponuđenog, detaljnije obrazložiti i pojedinosti, što je uglavnom izostalo. Navode da je nacrtom propuštena naznaka načela jednakosti ponuđača, zato traže da se akt dopuni odredbom po kojoj bi državne institucije koje raspisuju tendere bile dužne da u svim fazama tendera obezbijedi jednak položaj svim preduzećima.
– Dobra praksa koju ne treba mijenjati upućuje da predmetno otklanja dileme, nedoumice i slično. Posebno što namjeravani zakon treba da je izazov ne samo sadšnjim učesnicima na tržištu javnih nabavki u Crnoj Gori već i novim – potencijalnim. Stiče se utisak da se odnosni zakon donosi samo za ograničen broj korisnika te usled toga i nije potrebno šire obrazloženje. Iz obrazloženja se ne može saznati da li je u koncipiranju nacrta sagledan i odnos istog sa više drugih zakona kao što su o koncesijama, o privrednim društvima, o komunalnim djelatnostima, o sistemu unutrašnjih finansijskih kontrola u javnom sektoru, o interventnim nabavkama, o upravnoj inspekciji – navodi se sugestijama i primjedbama UPCG koje potpisuju Suzana Radulović i Branislav Begović.
Oni navode da je krucijalni cilj novog zakona kontrola utrošaka budžetskih sredstava države, odnosno da se na najmanju mjeru svede korupcija u javnom sektoru.
– Nesumnjivo da je ovaj problem prisutan i u EU o čemu svjedoče brojni nalazi Evropske komisije. Sve je ovo povod u pravcu dodatne, posebne pažnje – procjene da li ponuđeni nacrt objektivno treba da utiče na smanjenje tzv. „klijentalizma” razmjenom uloga – sistema uzajamnosti. Pojedina ponuđena rješenja, čini se, i dalje teško da će imati djelotvornost na tržitu javnih nabavki u Crnoj Gori, jer iako je odnosno tržište strogo kontrolisano opominju. Privrednu zbilju u Crnoj Gori čini 99,8 odsto preduzetnika, mikromalih i srednjih privrednih društava koja očekuju djelotrvoran, a ne samo normativno naznačen model pristupu, odnosno tržištu. Akt o malom biznisu za Evropu iz 2008.godine upravo upućuje da pristup tržištu javnih nabavki treba prilagoditi preduzetnicima, mikro, malim i srednjim privrednim društvima. Čini se da ponuđeno u nacrtu ne obezbjeđuje prohodnost ka ovom cilju – kažu poslodavci.
Oni imaju i zamjerku što ostaje rješenje da Državnu komisiju na kontrolu postupka javnih nabavki imenuje Vlada, iako oni godinama traže da to radi Skupština.
– Budući da se u žalbenom postupku pred Dražavnom komisijom skoro isključivo pojavljuje ponuđač iz realnog sektora, u sastav državne komisije bi trebalo obezbijediti bar jednog člana iz realnog sektora. Činjenica je da se Komisija sve češće pojavljuje kao jedini tumač odredaba Zakona o javnim nabavkama iako joj to nije povjereno. I pored nesumnjivih rezultata u radu Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki može se uočiti neujednačena praksa odnosne Komisije u odnosu na praksu Upravnog suda – ukazuju poslodavci.
U UPCG kažu da zakon teško da može otkloniti već duže vremena prisutne određene opaske i zahtjeve najvećeg broja poslodavaca u pravcu jasnoća za pristup tržištu javnih nabavki.
– Ne treba izgubiti iz vida i „poruku” Ustavnog suda da se zahtjevi za određenost i preciznost pravne norme moraju smatrati sastavnim dijelom načela vladavine prava na području svih grana prava jer bi njihovo zanemarivanje ugrozilo druga načela pravne sigurnosti kao dijela vladavine prava – kažu u UPCG.M.S.

Problematičan nadzor

U UPCG kažu da pojedina rješenja iz nacrta i dalje imaju obilježja diskrecionog prava.
– U pitanjima nadzora nad sprovođenjem ovog zakona, a posebno ovlašćenja inspektora za javne nabavke i dalje ostaje otvoreno pitanje: zašto poslove nadzora inspektor za javne nabavke ne vrši i kod organa državne uprave, odnosno jedinice lokalne samouprave, već je to pozivom na Zakon o inspekcijskom nadzoru „povjereno” upravnoj inspekciji. Sve ovo uprkos Zakonu o upravnoj inspekciji koji ne daje mogućnost da vrši nadzor i u oblasti javnih nabavki. Takođe, ostaje nejasno da li se i gdje „deponuje” izjava o nepostojanju sukoba interesa, odnosno pisano obavještenje naručioca da je u sukobu interesa. Ovo iz razloga što to može biti od značaja kao dokazno sredstvo u pokrenutim postupcima zaštite kod Upravnog suda - navode u Uniji.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"