Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kredit sa Abu Dabi fondom ugovarao i Žugić * Kredit sa Abu Dabi fondom ugovarao i Žugić * Pala presuda za „državni udar”, Dikić slobodan * Kazne za građane do 2.000, za firme 20.000 eura * Šćekić neće potpisati da Mladić dobije ulicu * Prosječna plata u Šavniku 95 eura veća nego u Ulcinju * Posao od 550 hiljada eura daju firmi bliskoj DPS-u?
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-02-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Robert Vebe, ambasador Njemačke:
– Napredak u oblasti pravosuđa i borba protiv organizovanog kriminala je centralna oblast za pitanje da li se Crna Gora kreće ka EU ili stagnira.

Vic Dana :)

Zašto plavuša ne smije da ulazi na internet sajtove dok je na dijeti? - Zato što joj tamo nude da prihvati kolačiće.


Dođe informatičar na benzinsku pumpu i zamoli prodavača da mu natoči benzin! Prodavač ga pita: - 95 ili 98?
A informatičar veli:
- Dajte mi XP!


Mimoilaze se dva pijana policajca pa kaže jedan:
- Izvini mogu li proći između vas dvojice?
A drugi će:
- Može ali samo jedan po jedan.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-02-05 IZAZOVI UNUTRAŠNJE POLITIKE U VRIJEME DIKTATURE KRALJA ALEKSANDRA KARAĐORĐEVIĆA 4
Milan Grol Rasprave između centralista i federalista Feljton smo uradili prema uvodnoj studiji dr Srđana Mićića i dr Nataše Milićević iz knjige „Kosta St. Pavlović, Dnevnik 1930-1932“, koju su njih dvoje priredili, a objavili Istorijski arhiv Beograda i Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda 2020. godine
Dan - novi portal
-PRIPREMIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Prema Milanu Grolu, koji se ozbiljno bavio krizom parlamentarizma, jedan uzrok činila je nepotpuna primjena načela o učešću naroda u upravljanju državom, drugi su bili teški zadaci postavljeni pred parlament poslije rata, a treći je bio kvalitet partija i „javnih naravi“. U slučaju prvog uzroka smatrao je neophodnim da dođe do decentralizacije uprave kako bi se lokalni samoupravni organi bavili lokalnim potrebama, a parlament samo onim važnim za cjelinu. Kada je riječ o drugom uzroku, parlament je do donošenja Ustava bio prinuđen da se bavi raznim nacionalnim, vjerskim i pokrajinskim sporovima, a poslije toga stalnim debatama o njegovoj odbrani, zamjeni ili promjeni. Parlament je tako postao predmet partijske borbe i zloupotrebljavan je u političkim i nacionalnim sukobima. Treći uzrok krize parlamentarizma proizlazio je iz stanja političkih partija. One, smatrao je M. Grol, stvorene za drugo vrijeme i s drugim ciljem, nijesu bile sposobne da pruže odgovore na teške zadatke koje je aktuelna stvarnost stavljala pred njih. S druge strane, stranačka razdrobljenost i sukobljavanja, česte promjene vlada, prijevremeni izbori, izborni pritisci i nasilje, bojkotovanje rada parlamenta, onemogućavali su kreiranje dugoročnijih politika i donošenje prijeko potrebnih zakona kojima bi se uredio život građana države. Zakonodavstvo Kraljevine bilo je toliko neusklađeno da je praktično vladala prava pravna i zakonodavna anarhija.

Nacionalne politike su bile u nerazumijevanju i sukobu od samog početka zajedničkog života. Način donošenja Vidovdanskog ustava 1921. godine proizveo je političku i nacionalnu krizu i odredio njen tok. Pojedini politički predstavnici Hrvata i Slovenca tražili su unošenje u Ustav nacionalnih osobenosti i pokrajinskih autonomija. Hrvatska republikanska seljačka stranka (kasnije Hrvatska seljačka stranka) odbila je da učestvuje u raspravi, pa čak i kasnije u radu parlamenta. Uporno je zahtijevala reviziju Ustava i konfederalno/federalnu organizaciju države. S druge strane, zagovornici centralističke koncepcije smatrali su da je federalizam opasan za državno jedinstvo. I ne samo to. Isticalo se da je federalističko uređenje zemlje, zbog nacionalne izmiješanosti, praktično nemoguće sprovesti. Rasprave između centralista i federalista dobile su karakter srpsko-hrvatskog spora. Za većinu srpskih političara centralizam je obezbjeđivao jedinstvenu i čvrstu državu kroz rušenje svih naslijeđenih plemenskih i drugih granica. Zbog toga su žrtvovali sopstvenu državnost, političke tradicije i narodne osobenosti. Tražili su isto i od drugih konstitutivnih naroda.

Prva jugoslovenska država nije se zvala Jugoslavija jer je Nikola Pašić želio ipak da sačuva srpsko narodno/nacionalno ime u zvaničnoj upotrebi. To je značilo i prihvatanje samo nekih, prije svega simboličkih elemenata „plemenskih individualnosti“. Oni se vide u nazivu države (Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca i Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca), službenom jeziku („srpsko-hrvatsko-slovenački“), himni, zastavi i grbu. To je, s druge strane, proizvelo druge probleme, poput nejasnog identiteta i simbola državne zajednice. Nova država jeste iskazivala ova tri naroda, ali kao „tri plemena“ unutar jedne jedinstvene države i jedinstvenog jugoslovenskog naroda/nacije („etnički unitarizam“). Međutim, nijesu uvedeni nazivi „Jugoslavija“ i „jugoslovenski“, što bi u punoj mjeri i simbolički odražavalo „narodno jedinstvo“, na kome se insistiralo u političkom i administrativnom uređenju kroz nepriznavanje istorijskih, plemenskih, vjerskih i pokrajinskih razlika. Zato je prihvatanje samo nekih „plemenskih individualnosti“ u području spoljnih obilježja države nosilo zbunjujuću identitetsku poruku. […]

Izgledalo je da, nakon decenije zajedničkog života, u svim oblastima društva i države vlada nered i napetost. Posebno se to činilo poslije velike i oštre političke, ustavne i državne krize koja je nastupila ubistvom hrvatskih poslanika u Skupštini 1928. godine. Miloš Moskovljević, jedan od prvaka Saveza zemljoradnika, neposredno poslije događaja zabilježio je sledeće: „Žalostan Vidovdan dočekasmo u desetoj godini `Ujedinjenja` i `oslobođenja`! Nekoliko revolverskih metaka pokidalo je i one tanke niti jedinstva i iz temelja poljuljalo državnu cjelinu.“


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"