Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
ANB ispituje tri slučaja finansiranja terorizma * Tajno isplatili 750.000, Radonjić ne reaguje * Bombu zakopao pored kuće * Država za kiriju Bemaksu daje 261.000 eura * ANB ispituje tri slučaja finansiranja terorizma * Crveni fenjer * Kriza identiteta u globalizmu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-08-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Momir Bulatović, bivši predsjednik Crne Gore:
Vlada nije spriječila pljačku svojih građana.

Vic Dana :)

Posle mnogo godina sretnu se Mujo i Haso na ulici, pa će Mujo:
- Bolan, Haso, dođi kod mene na kafu.
Objasni on Hasu gdje stanuje, koja je zgrada, pa posle tri dana riješi Haso da ode do Muja. Nađe Haso zgradu, ali ne zna tačno koja su vrata.
Na prvim vratima piše „mr”. Pomisli Haso u sebi - ma nije to! Ide on dalje, a na sledećim piše „dr”. Haso opet pomisli - nije ni to!
Pođe on dalje i dođe do vrata na kojima piše „fr”. Pomisli Haso - ma to je to i bi u pravu - pozvoni on, a na vratima se pojavi Mujo! Pita ga Haso:
- Bolan, Mujo, znam šta znači mr - magistar, znam i za dr - doktor, al‘ šta ti je fr?!
Na to će Mujo:
- Ih, Haso, kako ne znaš - pa fizički radnik!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2018-08-22 MZ BOGAJE NEKAD NAJRAZVIJENIJA U ROŽAJSKOJ OPŠTINI, DANAS SUOČENA S BROJNIM PROBLEMIMA
Čelnici lokalne uprave u razgovoru s mještanima Čim je nestala zadruga, istopilo se blagostanje Od nekadašnjeg bogatstva ostali su samo prazni objekti Zemljoradničke zadruge koji konstantno propadaju. Ne znam zbog čega i kako je došlo do propadanja Zemljoradničke zadruge, ali od tada je sve krenulo nizbrdo, kaže Željko Magdelinić
Dan - novi portal
ROŽAJE – Mjesna zajednica Bogaje svojevremeno je slovila za najrazvijeniju u rožajskoj opštini. Međutim, od prije dvije decenije Bogaje je postalo jedno od najugroženijih seoskih područja na prostoru Rožaja. Željko Magdelinić, predsjednik ove nedavno formirane Mjesne zajednice, svjedoči da je u Bogajama 1983. godine osnovana Zemljoradnička zadruga u okviru koje su poslovali Dom kulture, vodenica, motel „Bogaje” i otkupna stanica.
– Zemljoradnička zadruga je u to vrijeme zapošljavala oko stotinu radnika, pa u našem selu u to vrijeme nije bilo nezaposlenih. Bogaje je prvo na prostoru Rožaja koje je dobilo asfaltni put, a Zemljoradnička zadruga je bila toliko snažna da je pomagala lokalnoj zajednici u finansiranju projekata. Sredstvima nekadašnje ZZ u cjelini su asfaltirani putevi prema Bašči i Donjoj Lovnici, u dužini od preko 15 kilometara – priča Magdelinić.
Ističe da je situacija u selu danas potpuno drugačija.
– Od nekadašnjeg bogatstva ostali su samo prazni objekti Zemljoradničke zadruge koji konstantno propadaju. Ne znam zbog čega i kako je došlo do propadanja Zemljoradničke zadruge, ali od tada je sve krenulo nizbrdo. Ljudi su se masovno odselili iz našeg sela, pa je ostalo svega desetak porodica. Omladina se ne zadržava zbog nemogućnosti zapošljavanja, dok se stariji žitelji bave poljoprivredom i žive od penzija – naglašava Magdelinić, ističući da se Bogajama povremeno vraćaju pojedini žitelji koji se trude da održe kuće i imanja, iako su odavno otišli za boljim životom.
Od nekadašnje raskoši, u kojoj su uživali brojni žitelji Bogaja i drugih mjesta, ostali su zapušteni objekti koji su svojevremeno odavali sliku bogatstva ovog pitomog rožajskog sela. Zubu vremena nije odolio ni lokalni put koji je praktično neupotrebljiv.
– Put u dužini od oko tri kilometra do Bogaja je u katastrofalnom stanju i ovdje je život praktično nemoguć, jer se vozilima teško može saobraćati do naših kuća. Put je ključ za opstanak žitelja Bogaja – ističe Magdelinić.
Predstavnici sela su prošle sedmice primili delegaciju lokalne uprave na čelu sa predsjednicima Opštine i SO Ejupom Nurkovićem i Almirom Avdićem, kojima su iznijeli probleme s kojima se suočavaju, posebno ističući problem putne infrastrukture.
– Problem puta je posebno izražen.Mi smo imali inicijativu i prema prethodnom sazivu opštinske vlasti od koje je bilo obećanja da će sanirati put, ali nije došlo do realizacije tog projekta. Sa aktuelnom vlašću imamo korektnu komunikaciju i novoizabrani predsjednik Nurković je napravio pozitivan iskorak samim tim što nas je posjetio. Nurković se prilikom dolaska u Bogaje i sam uvjerio u stanje puta, ali je tražio da mu predstavimo najurgentnije projekte kako bi nam pomogao. Predsjednik Opštine nam je dao čvrsto obećanje da će put prema Bogajama ući u program investicija za narednu godinu, te da će makadamski dio puta u najkraćem roku biti nasut i uređen – ističe Draško Magdelinić, osnivač i suvlasnik nekadašnje Zemljoradničke zadruge.
Žitelji Bogaja smatraju da bi Opština i Vlada trebalo da imaju obavezu prema Bogajama s obzirom na to da je ZZ Bogaje svojevremeno dala ogroman doprinos razvoju Rožaja.
– Ne očekujemo ništa posebno osim odgovornog odnosa prema nekadašnjim investicionim ulaganjima ZZ Bogaje. Kako se ne radi o velikom ulaganju, očekujemo da nam se izađe u susret i da se put koji vodi do centra sela što prije asfaltira – ističe Magdelinić i dodaje da mještani očekuju da se u centru Bogaja uradi rasvjeta, kao i dvije javne česme.
– Zemljoradnička zadruga je svojevremeno realizovala projekat polaganja vodovodnih cijevi za izgradnju dvije česme, tako da ta investicija ne bi trebalo da košta mnogo. U razgovoru sa čelnicima lokalne uprave bilo je riječi i o pokretanju i stavljanju u funkciju motela „Bogaje”, što bi za naše selo i čitavu opštinu bio pozitivan iskorak – naglašava Magdelinić.V.Ra.

MUP nezainteresovan

S obzirom na to da je u centru Bogaja stacionirana jedinica Granične policije, žitelji su posebno začuđeni odnosom Ministarstva unutršanjih poslova prema zaposlenima u GP Bogaje, koji su prinuđeni da se kreću džombastim drumom.
– I mi i pripadnici GP smo u nekoliko navrata upućivali inicijative nadležnom ministarstvu da se put do centra sela sanira, ali ništa nije urađeno. Nakon posjete čelnika lokalne uprave, ubijeđeni smo da ćemo dobiti apsolutnu podršku za rješavanje naših problema – smatraju žitelji Bogaja.

Prepušteni sami sebi

Žitelji Bogaja ističu da su Opština i država dosad ostajale gluve na njihove inicijative.
– Osim investiranja u putnu infrastrukturu, sami smo finansirali i realizovali sve vitalne projekte, od vodosnabdijevanja i elektrifikacije sela do uvođenja fiksne telefonije. Naši sugrađani koji su imali kapaciteta da investiraju u razvoj sela odavno su otišli iz Bogaja. Ovdje su se zadržali samo siromašni slojevi stanovništva i nismo u stanju sami da se izborimo sa svim nedaćama – naglašavaju žitelji Bogaja.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"