U Umjetničkom paviljonu, galeriji Udruženja likovnih Crne gore od sinoć domaća likovna publika može pogledati novije radove naše akademske sklikarke Majde Mučić.
Ugledna umjetnica, koja je diplomirala na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, rekla je za „Dan” da je ovom postavkom predstavila svoje novije radove. Kako je naglasila, njeni noviji ciklusi odlikuju se zrelijim motivima, temama i potezima.
Nakon što je umjetnicu predstavio predsjednik ULUCG Igor Rakčević, izložbu je otvorila istoričarka umjetnosti dr Anastazija Miranović. Ona je istakla da Majda Mučić stvara u skladu sa riječima velikog Matisa koji je svojevremeno rekao da „umjetnik mora da posjeduje jednostavnost duha koja će učiniti da vjeruje da je slikao samo ono što je vidio” kazala je Miranović.
– Majda Mučić kao da svojim djelom ponavlja riječi velikog umjetnika `Ne mogu da pravim razliku između osjećanja koje imam o životu i načina na koji to osjećanje izražavam`. Skeleton Majdinih slika sazdan je specifičnom arhitekturom – onom opažajnom, pojavnom i vješto transponovanom kroz likovni izražaj, i onom unutarnjom, menatalnom, arhitekturom duha, u kojoj infantilno-nadrealni svijet postaje ishodište/uporište umjetničkog „Vjerujem” – kazala je Miranović.
Majda Mučić se kreće kroz raznolik i izdiferenciran tematski vokabular – od starogradske arhitekture, pejzaža, mrtve prirode, portreta i aktova do citata djela istorije umjettnosti i čitavog jednog izmaštanog i dalekog svijeta kojim je vode njena stvarna i sanjana putovanja, naglasila je ona.
– Bojom, koja je titraj koliko i muzika, kadra da dosegne najopštije i najneodređenije što postoji u prirodi – njenu unutarnju snagu Majda Mučić gradi mostove i spaja obale, podiže kule, minarete i drevne akvadukte, ali i čitav jedan lični univerzum disperzivnog sažimanja, kroz umjetničko poimanje cikličkog civilizacijskog hoda – od egipatskih vladarki i boginja do renesansnih i romantičarskih prepoznatljivih ikona istorije umjetnosti – istakla je Miranović.
Egzekutivni pristup djelu Mučućeve otvoren je za diferentna i heterogena istraživanja, ocijenila je istoričarka umjertnosti. Govoreći o njenom likovnom izrazu Miranović je kazala da autorka ove izložbe kada kompozicijski fiksira detalj, postavljajući ga dominantno u prvi plan, ili kada daje cjelovitu sliku pejzaža, mrtve prirode i drugih radova, nerijetko, umjetnica koristi raznolike „manevre“ u načinima realizacije – od kratkih, nevidljivih ili pak fovističkih poteza kista, do onih jukstapozicioniranih, ritmovanih, poentilističkih.
Topli zemljani tonovi smjenjuju se sa sivo-zelenom gamom, uz svugdje prisutnu, iskrenu posvećenost detalju/cjelini sveukupnog doživljaja, koji definitivno ne ostavlja ravnodušnim, a upravo, taj očigledni krajnje iskreni odnos prema stvaranju, smatra Miranović, „onaj je kvalitet Majdinog slikarstva koji nas upućuje na čitanja izvan/unutar konteksta“.
– Majda je umjetnica koja hrabro korača stazama života/umjetnosti, njena bojena sazvučja su bojevni usklici životu, ali i nježni šapat duše koja želi da se podijeli, pokloni, daruje zarad onog unutarnjeg, nemuštog govora koji nam se slikom eksplicitno kazuje – kazala je dr Anastazija Miranović
Istaknuta umjetnica, slikarka Majda Mučić, rođena je u Podgorici. Najprije je završila Srednju likovnu školu na Cetinju, a zatim i slikarstvo na cetinjskom Fakultetu likovnih umjetnosti, u klasi prof.Smaila Karaila. Član Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore od 2004. godine.
Imala je Majda Mučić preko 40 samostalnih izložbi od 1997, kada se prvi put predstavila javnosti u Galeriji Doma omladine „Budo Tomović“ u Podgorici. Izlagala je od tada u Kreativnom centru Mediteran, Podgorica; KIC– u „Malesija“ u Tuzima, Ateljeu „Mirso“, galeriji „Iris“ u Skadru, Centru za kulturu Plav, Galeriji SPA – Igalo; PerjaniČkom domu Centra savremene umjetnosti. Majda Mučić predstavila se protekloh godina i u Sidneju, Nikšiću, Kotor, Bijelom Polju, Rožaju, Pljevljima,, Baru, Danilovgradu i Sarajevu. Učesnik je velikog broja kolektivnih izložbi. U katalogu koji prati ou postavku nalaze se osvrti istoričarki umjentosti mr Anastazije Miranović i Kristine Radović, kao i akademskih slikara Olivere Eraković i doc. Abaza Dizdarevića. S.Ć