Likovna publika nema često priliku da vidi na jednom mjestu radove jedne, u pravom smislu te riječi, umjetničke porodice. Naime, do sredine juna u Herceg Novom, u galeriji „Jospi Bepo Benković” publika može pogledati slike supružnika Sabahete-Beke i Suada Masličića, i njihovog sina Irvina Masličića. No, iako različiti, njihovi radovi „preklapaju” se, kako kaže likovna kritika, jer „u svom likovnom izrazu Masličići istražuju isprepletenost Mediterana i sjevera, koegzistenciju stvarnog i idealnog, afirmišu očuvanje životne sredine, odnos čovjeka i prirode kao i vodena prostranstva i tajne koje kriju morske dubine”. I, sve se to može vidjeti na njihove 54 slike, rađene tehnikom ulja na platnu.
Izložbu je otvorila istoričarka umjetnosti i kustos galerije Jasmina Žitnik i tim povodom o slikarstvu Sabahete, Suada I Irvina Masličića rekla:
– Porodica Masličić svrstava se u one dragocjene primjere porodičnog čuvanja i njegovanja lijepih umjetnosti, u helenskom duhu spoja Dobrog i Lijepog. Sabaheta, Suad i Irvin Masličić razvili su individualne umjetničke svjetove, te se može reći da su tri umjetnika ujedno i tri priče – rekla je Žitnik.
Kada je u pitanju rad Sabahete Masličić, kustoskinja ističe da se na njenim platnima predjeli sjeverne Crne Gore na čudesan, bajkovit način stapaju sa mediteranskom svjetlošću.
– Sudaraju se veselo brda i palme, lebde na nebu začudni oblici, kućice se zbijaju jedna uz drugu, a od boja preovlađuju ljubičasta, plava i zelena. Ima na ovim slikama nešto od ljupkosti rokokoa ali bez površnosti ovog stila. Svijet je to viđen očima djeteta – kaže Žitnik.
Slike Suada Masličića, kaže Žitnik, podsjećaju na snohvaticu koja zavija u svilu razmišljanja umjetnika o prirodi i čovjeku te mjestu ljudskog bića na planeti.
– Iz izmaglice izranjaju modre ptice, svežnjevi sušenog bilja i čaja, medovina nekog dobrim dijelom izgubljenog svijeta harmonije i brige, izgubljnog Raja, koji nas, ne bez potresne note, podsjeća na današnjicu divlje izgradnje, gubitka interesovanja, zagađenja, pa i izumiranja vrsta, na čijem kraju se vrlo lako može naći i čovjek – rekla je istoričarka umjetnosti.
Na kraju, govorila je o slikama Irvina Masličića, na kojima se, po njoj, očitava kontempliranje o porijeklu živog svijeta na zemlji, a to je voda.
– Tonemo u koloristični svijet podmorja, čudesan i beskrajno raznolik, a čiji su dio i fosili kao očuvana svjedočanstva porijekla, evolucije, pa tako i samog ljudskog bića. Sa sadašnjošću se stapaju eoni prošlosti svjedočeći o čudu života na zemlji; to bi mogla biti umjetnička strana priče koja vodi sve do savremenih istraživanja mikrobiologije i genetike – rekla je Žitnik.
Inače, izložba je otvorena sredinom maja, a na zahtjev publike produžena je do sredine juna.
Izložbu prati katalog u kome su slikari, članovi Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, ukratko objasnili svoj umjetnički kredo.
Ž.J.