Vjetrolektrane (VE) na Krnovu su za dva mjeseca proizvele 38 miliona kilovat-sati (KvH) električne energije, a to je građane koštalo preko dva miliona eura. Odnosno, građani su preko dva miliona platili kao podsticaj za proizvodnju te električne energije u novembru i decembru.
Prema podacima Crnogorskog operatora tržišta električne energije (COTEE), VE Krnovo su u novembru proizvele 14,2 miliona KvH, što je značilo 823 hiljade za podsticaj. Mjesec kasnije proizveli su 23,8 miliona KvH, što je, prema našim proračunima, građane koštalo oko 1,4 miliona eura. Iz COTEE su nam kazali da podatke o isplati podsticaja za decembar ne možemo dobiti prije kraja februara.
VE Krnovo su za dva mjesec proizvele 38 miliona kilovat-sati, dok je 11 mini-hidrolektrana proizvelo za cijelu godinu 46,5 miliona KvH.
Potpredsjednik Demokrata Momo Koprivica je kazao da se u slučaju VE na Krnovu radi o nepravdi i ekonomskoj eksploataciji građana.
– Lako je biti investitor onome kome se iz džepa građana dodjeljuje milion eura na mjesečnom nivou. Ovaj primjer najbolje pokazuje da je izgrađen sistem po mjeri monopolista koji kupuju zakone i propise, a to je samo jedna od manifestacija te pojave. Upravo je energetski sektor u raljama šačice bogataša koji su osim monopolskih pozicija, stekli i pravo na subvencija. Da stvar bude gora, ta plaćanja od strane građana su definisana tako da se ne vodi računa o socio-ekonomskim prilikama njihovih domaćinstava – naveo je Koprivica.
Vlasnik VE na Krnovu je francuski Akuo enerdži, koji je status povlašćenog proizvođača stekao 3. novembra.
Koprivica je kazao da je to dokaz da je Vlada od svih mogućih stimulativnih mjera izabrala upravo onu koja najviše opterećuje građane i koja najmanje mari o njihovom socio-ekonomskom stanju.
– Kad nema dobre volje i znanja obično se uvijek pribjegava istom sredstvu – zavlačenju ruke u džep građana. Smatram i da subvencije iz džepa građana neće voditi generisanju podsticaja da se unaprijedi proizvodna i dinamička efikasnost u energetskom sektoru. Da bi se izbjegle neracionalnosti i monopolizacija od strane privatnika, smatram da u ovom sektoru treba razviti i afirmisati poseban oblik državnog vlasništva, a da država umjesto zaduživanja za beskorisne oblike tekuće potrošnje, treba da se uzme kredit za ulaganja u razvoj energetskog sektora. To donosi novu vrijednost u privredi, nova radna mjesta i ekonomsku stabilnost. Ne vidim razlog zbog kojeg bi Crna Gora dopunjavala profit nekom privatniku sa strane umjesto da razvije svoje javno vlasništvo. Mi smo u apsurdnoj situaciji zahvaljujući politici Vlade, a to je da pomažemo nekoga ko nije zainteresovan za našu privrednu cjelinu niti za eventualne politike koordinacije komplementarnih djelatnosti. Bez velikih sistema, državne svojine i stimulisanja stvaranja tehnološkog znanja u ovoj oblasti, nema dugoročnog razvoja energetskog sektora i povećanja blagostanja potrošača – zaključio je Koprivica.
D.M.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.