Predsjednik OO DPS Ulcinj i izgledni nosilac liste DPS-a na lokalnim izborima u tom gradu u februaru Ljoro Nrekić povezivan je sa optuženim kosovskim narko-bosom Naserom Keljmendijem, ali državno tužilaštvo i dalje ćuti povodom sumnji da su njih dvojica imali unosne poslove. Nrekić je bio na spisku lica koja su u tužilaštvu saslušavana zbog poslova Keljmendija u Crnoj Gori, ali protiv njega do danas nije pokrenut nikakav postupak.
Imenovanje Nrekića, sadašnjeg šefa ulcinjske skupštine, za nosica liste DPS-a, trebalo bi da bude ozvaničeno krajem ove godine, kada bude zasjedao glavni odbor te stranke.
Nije samo opozicija tražila da istražni organi ispitaju veze šefa OO DPS Ulcinj i Nasera Keljmendija, već je i dio nezadovoljnih članova ulcinjskog odbora vladajuće stranke još 2015. godine upozoravao na te sumnjive kombinacije. Početkom maja 2015. godine, na sjednici OO DPS dugogodišnji član te stranke Šefkija Keko Ljamović kazao je da ne želi da bude tamo gdje je predsjednik čovjek koji je povezan sa narko-dilerima, Naserom Keljmendijem i ostalima.
Nrekić ne samo što je saslušavan zbog poslovnih veza sa Keljmendijem, nego je i naveden kao njegov sagovornik kada je 2012. godine objavljen listing telefonskih poziva kosovskog narko-bosa u Crnoj Gori. Osim Nrekića, od poznatijih političara u tom listingu bio je i čelnik DUA i aktuelni ministar za ljudska i manjinska prava Mehmet Zenka.
Po podacima državnih organa, Naser Keljmendi u Ulcinju, u naselju Štoj, posjeduje hotel Kaza grande i kompaniju Donata kompani, čiji je direktor bila njegova nevjenčana supruga Jasmina Babić. Osim toga, on u najjužnijoj opštini posjeduje stan, 11 stambenih prostorija ukupne površine 377 metara kvadratnih, kuću, te stambenu zgradu sa pripadajućim dvorištem od 1.600 metara kvadratnih.
Policija na Kosovu i BiH tvrdila je da su u Naserovoj organizaciji njegovi sinovi Elvis, Besnik i Liridon, i njegov polubrat Bećir. U BiH Keljmendijeva organizacija ima članove u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a uticaj ima i u Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji, te Hrvatskoj, Srbiji, Njemačkoj i SAD. Činjenica da se ta organizacija pojavila kao aktivna omogućila je da Naser Keljmendi, njegovi sinovi i pet njihovih firmi dospiju na američku crnu listu.
Nevladina organizacija MANS svojevremeno je dostavila Državnom tužilaštvu dokumentaciju koja dokazuje da je kontroverzni biznismen Naser Keljmendi nelegalno gradio u Ulcinju, zbog čega je Osnovno državno tužilaštvo u tom gradu otvorilo istragu protiv njega i obavezalo ga ranije da lokalnoj školi i vrtiću uplati 10.000 eura, što je on i učinio.
Nakon tog poravnanja, crnogorski tužilac je obustavio krivično gonjenje protiv njega zbog nelegalne gradnje u Ulcinju. Tužilaštvo je ranije saopštilo da je Keljmendi priznao da je u Ulcinju izgradio hotel Kasa grande bez građevinske dozvole, nakon čega je, shodno zakonskim propisima, primijenjen institut odloženog krivičnog gonjenja.
Na osnovu nagodbe sa predstavnicima Državnog tužilaštva, Keljmendi je, kako je saopšteno, uplatio po 5.000 eura dječjem vrtiću „Solidarnost” u Ulcinju i OŠ „Maršal Tito” u tom gradu. Interesantno je da se tužilaštvo ranije nagodilo i sa bivšim predsjednikom opštine Ulcinj Gzimom Hajdinagom, tada koalicionim partnerom DPS-a, da se protiv njega obustavi krivično gonjenje zbog zloupotrebe službene dužnosti i omogućavanja nelegalne gradnje Keljmendiju, u zamjenu za 10.000 eura, koje je uplatio u dobrotvorne svrhe.M.V.
Nrekić: Nema argumenata za tu priču
Nrekić juče nije bio dostupan za komentar, ali je povodom povezivanja s Keljmendijem od dijela nezadovoljnih članova OO DPS u Ulcinju ranije za „Dan” kazao da nije narko-diler niti je na bilo koji način povezan sa takvim licima.
– To zna svako u Ulcinju. Oni koji to govore, nemaju argumenata za to što pričaju – saopštio je Nrekić za „Dan”.