Organizovane kriminalne grupe aktivne u Crnoj Gori ulažu ilegalno stečene prihode u sportske klubove koji dalje stiču profit prodajom igrača, čime se stvara prostor za još prevara, upozoreno je iz Evropske komisije (EK). To je navedeno u izvještaju o primjeni uslova za postojanje bezviznog režima za putovanje u EU, koji je objavila Evropska komisija.
Kako se ističe, Crna Gora je u poslednjih nekoliko godina usvojila vlastitu procjenu ugroženosti od teških oblika organizovanog kriminala, na osnovu koje se uspostavljaju prioriteti u oblasti bezbjednosti.
– Crna Gora je središte za trgovinu ilegalnim duvanskim proizvodima koji se distribuiraju u EU. Potrebno je uložiti posebne napore u borbi protiv trgovine drogom i ljudima, s obzirom na to da su grupe organizovanog kriminala koje potiču iz ove zemlje posebno aktivne u vezi sa trgovinom kokainom. Takođe, organizovane kriminalne grupe aktivne u Crnoj Gori ulažu ilegalno stečene prihode u sportske klubove, koji mogu dalje da stiču profit prodajom igrača i mogu olakšati dodatne prevare – navedeno je u izvještaju Evropske komisije.
Kako se ukazuje, potrebni su dodatni napori radi razvijanja bilansa rezultata u slučajevima borbe protiv organizovanog kriminala, takođe u pogledu prevencije trgovine ljudima i pranja novca, gdje su rezultati ograničeni.
– Proaktivne istrage ostaju rijetke i većina istraga u slučajevima organizovanog kriminala i dalje počinje na osnovu primljenih obavještenja. Pranje novca se de fakto ne goni kao samostalni zločin, što otežava uspostavljanje relevantnog bilansa rezultata. Trenutno postoji nekoliko istraga zbog sumnje za pranje novce, ali nijesu predočene optužnice sudovima u poslednjih nekoliko godina. Upotreba finansijskih istraga je i dalje ograničena – navedeno je u izvještaju Evropske komisije.
Iz EK su kazali da crnogorske vlasti treba da nastave efikasnu primjenu sporazuma o readmisiji sa Evropskom unijom. Evropski komesar za unutrašnje poslove i migracije Dimitros Avramopulos, nakon usvojanja prvog izvještaja o funkcionisanju bezviznog režima za osam zemalja zapadnog Balkana i istočne Evrope, kazao je da se mora voditi računa o važnosti borbe protiv kriminala.
U izvještaju se konstatuje da Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora, Srbija, Moldavija, Gruzija i Ukrajina nastavljaju da ispunjavaju uslove neophodne za održanje dobijenog bezviznog režima.
Avramopulos je rekao da je Evropska komisija posvećena očuvanju režima putovanja bez viza za državljane zapadnog Balkana i Istočnog partnerstva.
– Međutim, njegovo ostvarenje sa sobom nosi odgovornosti za građane i nadležna tijela – naveo je Avramopulos.
On je pozdravio napore koje Crna Gora ulaže kako bi osigurala održivost postignutog napretka i konkretne rezultate reformi. Ipak, kako naglašava Avramopulos, više napora neophodno je da se održi napredak, posebno na smanjenju nelegalnih migracija i u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala.
– Crnogorske vlasti treba da nastave efikasnu primjenu sporazuma o readmisiji sa EU, pojačaju informativne kampanje koje se tiču obaveza i uslova za očuvanje režima putovanja bez viza, i nastave da pokazuju rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije – poručio je Avramopulos.
M.V.
Ako bude vanrednih okolnosti, vraćaju vize
Kako je saopštila Delegacija EU u Crnoj Gori, redovni izvještaji dio su novog nadzornog mehanizma za funkcionisanje bezviznog režima usvojenog početkom godine, po kojem više zemalja članica ili EK mogu po ubrzanom postupku zatražiti privremeno vraćanje viza za građane nekih zemalja u slučaju određenih vanrednih okolnosti.
Izvještaj, koji zamjenjuje dokument koji je o primjeni bezviznog režima na zapadnom Balkanu izrađen 2015. godine, Evropska komisija predstaviće Evropskom parlamentu i Savjetu naredne godine. U dokumentu se navodi da su građani Crne Gore, Srbije i Makedonije bezvizni režim dobili u decembru 2009, dok građani Albanije i BiH mogu bez viza da putuju u prostor Šengena od 2010. godine.