U poslednjih nekoliko godina intenzivno se radi na poboljšanju uslova života za osobe s invaliditetom. Ipak, pojedini njihovi problemi nijesu riješeni. Kao najveći problem osobe s invaliditetom ističu posao do kojeg sve teže mogu doći i ako država poslodavcima daje određene povoljnosti ukoliko zaposle OSI. Na evidenciji nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje do sredine godine na posao je čekalo čak 5. 829 OSI, od toga njih 178 je u Nikšiću, u Plužinama jedanaest, a u Šavniku četvoro.
U gradu pod Trebjesom više je nevladinih organizacija koje se bave pitanjima OSI, ali ih one uglavnom i zapošljavaju i to putem projekata koji, u skladu s odobrenim sredstvima, imaju određeni rok. Direktor NVO „Iskra života” Velizar Bato Obradović kaže da nijedna država u okruženju nema Zakon o zapošljavanju kao što ga ima Crna Gora, ali je problem njegovo sprovođenje u praksi u svim opštinama, pa i u Nikšiću.
– Prema informacijama kojima raspolažem, na području Nikšića kao zaposleno vodi se svega nekoliko pripadnika OSI, što je poražavajući podatak. Njihovi poslodavci su upravo NVO, a da mi je poznato nema ih zaposlenih u organima lokalne uprave, biroima rada ili nekim drugim državnim preduzećima i ustanovama, osim u Centru za socijalni rad, gdje je zaposlena jedna osoba s invaliditetom – ističe Obradović.
On naglašava da je NVO „Iskra života” preko svojih projekata povremeno omogućavala posao za nekoliko OSI, ali su svi bili privremeni, odnosno na period koliko je predviđeno da se realizuju projektne aktivnosti. Trenutno je u toj NVO zaposlena jedna osoba s invaliditetom.
– Privatni sektor u Nikšiću posebna je priča, jer tu, koliko znam nijedna osoba s invaliditetom nije zaposlena. Zakon kaže jedno, ali privatnici, bez obzira na povoljnosti koje im se nude, jednostavno ne žele sa zapošljavanjem OSI da, navodno, rizikuju. Objašnjenja su uvijek ista, ne znaju kako će tu osobu prihvatiti njihov klijent, stranka ili mušterija, a ne shvataju da u poslovnom svijetu ljudi ne gledaju da li sarađuju sa OSI ili osobom koja nema tih zdravstvenih problema, već kako će odraditi posao – naglašava Obradović.
Tačan broj zaposlenih OSI u Nikšiću nemaju ni u Udruženju za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju gdje je trenutno zaposleno devet osoba s invaliditetom, dok je kroz obuke, tretmane, sportske, kulturne i obrazovne aktivnosti uključeno njih 50. Pomenuto udruženje inače zapošljava OSI od 2011. godine i već su dva puta birani za poslodavca godine. Direktor udruženja Miluša Žugić istakla je da su proteklih godina deset OSI zaposlili kroz IPA projekat „Osobe s invaliditetom u središtu društvene kohezije”, gdje su oni proizvodili suvenire i novogodišnje čestitke. Od tog broja, kazala je ona, četvoro i dalje zapošljavaju preko projekata, ali i onda kada tih aktivnosti nemaju. Kroz javne radove i grant šeme u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje, udruženje je posao pronalizilo i za OSI koji su frizeri i kozmetičari.
– U našem frizerskom salonu „Status” rade četiri OSI, nadamo se ubrzo i peta, u radionici za proizvodnju suvenira troje i jedno lice radi kod privatnika, a mi mu obezbjeđujemo novčanu naknadu. Mogli bismo ih zaposliti i više, ali nam je problem nedostatak prostora za njihov rad, kao i nepostojanje zakona o socijalnom preduzetništvu, koji bi riješio mnoge probleme u zapošljavanju OSI i drugih marginalizovanih grupa – naglasila je Žugićeva.
Uz NVO sektor, poslodavac za OSI od prije nekoliko mjeseci je i Crkvena opština Nikšić Eparhije budimljansko-nikšićke, koji su kroz projekat akvaponijske proizvodnje zaposlili tri osobe s invaliditetom, a za tu vrstu posla obučili su 20 OSI.
U jednom su ipak svi saglasni, a to je da se drugi problemi OSI u gradu, poput arhitektonskih barijera rješavaju. Nedavno je turska organizacija „Tika” Opštini donirala oko 80 hiljada eura, od čega su na 250 lokacija u Nikšiću izgrađene pristupne rampe na trotoarima. Od prije nekoliko mjeseci za OSI je napokon dostupan i nikšićki Dom zdravlja, gdje su takođe izgrađene pristupne rampe, kao lift i toaleti.
B.B.
Škuletić: Zatajile sve strane
Predsjednik Udruženja paraplegičara Nikšića Branka Škuletić kazala je da trenutno zapošljavaju jednu OSI. Njihov projekat radionica suvenira „Bajun tajni” već drugi put odbila je Komisija za raspodjelu novca NVO sektoru, a svojevremeno, rekla je Škuletićeva, tu je bilo zaposleno četvoro OSI, dok ih je osam bilo na obuci. Mali broj zaposlenih OSI na području Nikšića, smatra ona, treba sagledati sa više aspekata. Dešava se, kazala je Škuletić, da OSI koje su na evidenciji nezaposlenih i ne prihvate neki ponuđeni posao, jer ne žele da se odreknu drugih privilegija, poput socijalnih davanja, tuđe njege i pomoći, te invalidnine.
– Moramo biti realni i priznati da su sve strane negdje zatajile. Privatni sektor baš i nije zainteresovan a ni raspoložen da zaposli OSI, a onda zatajile su i institucije sistema – smatra Škuletićeva.