Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izrešetali bivšeg šefa urbanizma * Izbori ili bojkot do kraja mandata * Vođama klana javljao za hapšenje * Dodijelili posao od 24 miliona, a nemaju ni dozvole * Tramp traži istragu protiv Baraka Obame * Rusi pronašli lijek za rak * Makedonizacija balkanizacije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-03-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Neđeljko Rudović, poslanik Građanskog pokreta URA:
Važno je zanemariti sve žaoke koje su upućivane od nekih opozicionih subjekata ka drugima i usmjeriti se na zajednički cilj.

Vic Dana :)

Žena: Da nismo muž i žena, bi li me opet zaprosio?
Muž: Majke ti, ne započinji svađu!

- Gotovo je, ostavljam te!
- Zašto, bre?
- Ti si zavisnik od pokera!
- Blefiraš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija ZABRINJAVAJUĆI PODACI O STANJU U PRIVREDI I U OVOJ GODINI
Jovanić Za dva mjeseca stečaj uveden u 94 preduzeća Svaki sudija je obavezan da prilikom vršenja sudijske dužnosti, kada naiđe na nešto što ukazuje na sumnju da se vrši krivično djelo, to prijavi nadležnom tužilaštvu, ali mi nije poznato da je sud to ikada uradio, pa ni Privredni sud u ovim postupcima, iako je imao dovoljno razloga za to, kazao je Veselin Radulović
Dan - novi portal
Za dva mje­se­ca od po­čet­ka ove go­di­ne, Pri­vred­ni sud Cr­ne Go­re uveo je ste­čaj u 94 pri­vred­na dru­štva. Od tog bro­ja, na pred­log osni­va­ča ste­čaj­ni po­stu­pak otvo­ren je nad 87 dru­šta­va, ka­za­li su „Da­nu” iz Pri­vred­nog su­da, na čijem je čelu Blažo Jovanić.
– Za­ključ­no sa 28. fe­bru­a­rom 2017. go­di­ne, ste­čaj­ni po­stu­pak je otvo­ren nad 94 dru­štva, dok je u 2016. go­di­ni, za isti pe­ri­od, ste­čaj­ni po­stu­pak otvo­ren nad 132 dru­štva – ka­za­li su iz Pri­vred­nog su­da.
U pro­šloj go­di­ni, ste­čaj je, ka­ko su na­ve­li, otvo­ren u ukup­no 539 dru­šta­va.
Advo­kat Ve­se­lin Ra­du­lo­vić sma­tra da su ta­kvi po­da­ci za­bri­nja­va­ju­ći.
– Ta­kvi po­da­ci upu­ću­ju na sum­nju da se ra­di o zlo­u­po­tre­ba­ma. Ono što je pro­blem, je to da je sva­ki su­di­ja oba­ve­zan da pri­li­kom vr­še­nja su­dij­ske du­žno­sti, ka­da na­i­đe na ne­što što uka­zu­je na sum­nju da se vr­ši kri­vič­no dje­lo, to pri­ja­vi nad­le­žnom tu­ži­la­štvu, ali mi ni­je po­zna­to da je sud to ika­da ura­dio, pa ni Pri­vred­ni sud u ovim po­stup­ci­ma, iako je imao do­volj­no raz­lo­ga za to. Sa dru­ge stra­ne, tu­ži­la­štvo bi mo­ra­lo sa­mo da po­kre­ne rad­nje i pro­vje­ri da li se ra­di o zlo­u­po­tre­ba­ma, ako ni­šta dru­go, iz me­di­ja mo­gu da do­đu do po­da­ta­ka ko­ji im na­me­ću tu oba­ve­zu. Či­ni se, ipak, da nad­le­žni ogra­ni ne­ma­ju ni mi­ni­mum vo­lje da su­zbi­ju ta­kvu vr­stu zlo­u­po­tre­ba i to je raz­log zbog ko­jeg se ta prak­sa, re­kao bih, po­na­vlja, jer su se slič­ni slu­ča­je­vi de­ša­va­li i ra­ni­je – re­kao je on.
Ra­du­lo­vić sma­tra da bi ta­kva prak­sa mo­gla da se spri­je­či ka­da bi nad­le­žni or­ga­ni ra­di­li svoj po­sao, od­no­sno da tu­ži­la­štvo pro­ce­su­i­ra od­go­vor­ne i da ih ka­zni.
– Da su to ra­di­li ra­ni­je, od­no­sno da su sank­ci­o­ni­sa­li one ko­ji su to ra­ni­je ra­di­li, sa­svim sam si­gu­ran da se slič­ne stva­ri sa­da ne bi de­ša­va­le, ali ta prak­sa se po­na­vlja i bo­jim se da će ta­ko bi­ti i u bu­du­ćem pe­ri­o­du, iako je vi­še osno­va za sum­nju da se ra­di o zlo­u­po­tre­ba­ma i da se li­ci­ma ko­ja vr­še te zlo­u­po­tre­be omo­gu­ća­va da na­sta­ve to da ra­de osni­va­njem no­vih fir­mi, ili na ne­ki dru­gi na­čin – re­kao je on.
Eko­nom­ski ana­li­ti­čar Si­ni­ša Le­kić ka­zao je da se ra­di o uobi­ča­je­noj prak­si i na­stav­ku zlo­u­po­tre­ba ko­je omo­gu­ća­va Za­kon o ste­ča­ju.
– Za­ko­ni, po­čev od Za­ko­na o ste­ča­ju, ima­ju mno­go manj­ka­vo­sti, što je po­ka­za­la prak­sa. Po­sto­je ru­pe u za­ko­nu ko­je omo­gu­ća­va­ju da se ra­di to što se ra­di – re­kao je on.
Le­kić je ob­ja­snio da uvo­đe­nje ste­ča­ja od­go­va­ra po­slo­dav­cu pri­vat­ne fir­me, ko­ja je osno­va­na sa or­ga­ni­če­nom od­go­vor­no­šću i po­čet­nim ka­pi­ta­lom od jed­nog eura.
– Fir­ma na­pra­vi du­go­va­nja i ostva­ri gu­bit­ke i ne­ko­me od­go­va­ra da uve­de ste­čaj i osnu­je no­vu fir­mu. Još uvi­jek ne­ma­mo za­kon po kom jed­no li­ce ne mo­že ili ne bi smje­lo da ima vi­še fir­mi, već kod nas jed­no li­ce mo­že da osnu­je 60 pred­u­ze­ća, a od to­ga da 59 fir­mi uve­de u ste­čaj i to jer osnov­ni pro­blem – ka­zao je Le­kić.
Velj­ko Va­si­lje­vić (DF) pod­sje­tio je da je pri­je ne­ko­li­ko go­di­na, na sjed­ni­ci skup­štin­ske Ko­mi­si­je za kon­tro­lu po­stu­pa­ka pri­va­ti­za­ci­je raz­go­va­ra­no o te­mi ste­ča­ja. On je na­gla­sio da ni­je jed­no­stav­no ri­je­ši­ti taj pro­blem na na­čin što bi vla­sni­ci, na­kon uvo­đe­nja ste­ča­ja u pred­u­ze­će, bi­li vre­men­ski ogra­ni­če­ni da ne mo­gu da osnu­ju dru­gu fir­mu, jer bi i to mo­glo da se zlo­u­po­tri­je­bi na na­čin što bi se fir­me osni­va­le na čla­no­ve po­ro­di­ce, ku­mo­ve ili pri­ja­te­lje, kao što je i do sa­da ra­đe­no.
– Tu­ži­la­štvo ne ra­di svoj po­sao. Ste­čaj se uvo­di na­mjer­no, ka­ko bi se iz­bje­glo pla­ća­nje po­re­za, is­pla­ta rad­ni­ka i po­vje­ri­la­ca. Vla­snik, jed­no­stav­no uga­si pred­u­ze­će, uve­de ste­čaj i od osni­vač­nog ulo­ga od jed­nog eura ni­ko ne mo­že da se na­pla­ti – re­kao je on.
Va­si­lje­vić je is­ta­kao da bi ta­kvi po­slo­dav­ci, da ima vo­lje nad­le­žnih, mo­gli kri­vič­no da od­go­va­ra­ju za pre­va­ru, da do­đe do za­ple­ne lič­ne imo­vi­ne ili za­tvor­ska ka­zna, što je, ka­ko je ka­zao, je­di­ni na­čin da se sta­ne na put zlo­u­po­tre­ba­ma te vr­ste.
J.V.


Pro­ble­ma­tič­ne fir­me sa euro ka­pi­ta­la

Po Za­ko­nu o ste­ča­ju, na­kon što sud, na za­htjev rad­ni­ka, po­vje­ri­la­ca, dr­ža­ve, ili, u naj­ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va, sa­mih vla­sni­ka, uve­de ste­čaj u fir­mu, is­pla­ta po­tra­ži­va­nja re­gu­li­sa­na je is­plat­nim re­do­vi­ma. U pr­vom is­plat­nom re­du su rad­ni­ci, ko­ji­ma se od pro­da­je imo­vi­ne fir­me is­pla­ću­ju za­o­sta­le za­ra­de, u naj­ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va, u vi­si­ni mi­ni­mal­ne za­ra­de od 193 eura, kao i do­pri­no­si. U dru­gom is­plat­nom re­du je dr­ža­va i po­tra­ži­va­nje za ne­pla­će­ne po­re­ze, a u tre­ćem osta­li po­vje­ri­o­ci. U naj­ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va, ka­ko je po­ka­za­la do­sa­da­šnja prak­sa, od pro­da­je imo­vi­ne fir­me, is­pla­te se po­tra­ži­va­nja rad­ni­ka, dok za dr­ža­vu i po­vje­ri­o­ce iz tre­ćeg is­plat­nog re­da ne osta­ne ni­šta. Naj­ve­ći pro­blem su pred­u­ze­ća či­ji je osni­vač­ki ulog je­dan euro, pa na­kon uvo­đe­nja ste­ča­ja u ta­kvu fir­mu, ni­ko ne mo­že da na­pla­ti svo­ja po­tra­ži­va­nja, jer pred­u­ze­će ne­ma imo­vi­nu ko­ja bi mo­gla da se pro­da.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"