BIJELO POLjE - Prvog dana tradicionalne kulturne manifestacije, 46. po redu ''Ratkovićevih večeri poezije'', koje se organizuju u spomen na slavnog književnika Rista Ratkovića, jedna od protokolarnih aktivnosti biće i posjeta biblioteci ,,Miodrag Bulatović'' u Banjem selu. Tom prilikom u 14 sati treba da se promoviše knjiga ,,Dijalozi, monolozi i poneka lirska sitnica'' zavičajnog autora Radojice Boškovića, a pored autora govoriće i profesor Radoman Čečović. U susret tom događaju po ko zna koji put je aktuelizovana priča o propadanju kuće u kojoj je odrastao čuveni književnik Miodrag Bulatović, u Okladima, selu iznad Bijelog Polja. Umjesto da ta kuća, koja je inače u fazi propadanja i u njoj odavno niko ne živi, bude pretvorena u spomen-dom koji će biti posvećen Bulatoviću, oni koji bi trebalo o tome da vode računa ne preduzimaju ništa da se to i realizuje.
Nevladina organizacija ,,Bjelopoljski demokratski centar'' još ranije je uputila inicajativu ministru kulture Pavlu Goranoviću za donošenje odluke o pretvaranju kuće u kojoj je odrastao književnik Miodrag Bulatović u ,,Spomen- kuću Miodraga Bulatovića''.
-Sa žaljenjem, ali i čuđenjem dočekujemo još jednu veliku kulturnu manifestaciju koja je posvećena Ristu Ratkoviću, a da se niko ne sjeti da makar pokuša da pokrene priču o kući u kojoj je odrastao Miodrag Bulatović. Opet je dio manifestacije posvećen Bulatoviću, i to u biblioteci škole u Banjem selu, koja je područno odjelenje Osnovne škole ,,Marko Miljanov''. A trebalo je da se to organizuje tamo gdje treba, u selu Okladi, gdje je Bulatović odrastao i gdje na zidu i dalje stoji spomen- ploča njemu posvećena. Ali ta kuća je u fazi propadanja i samo što se nije urušila, kaže Zdravko Janjušević, izvršni direktor ''Bjelopoljskog demokratskog centra''.
On pita nadležne institucije i kulturne poslenike kako mogu da dozvole da kuća Bulatovića bude potpuno zaboravljena i zanemarena.
-Tu biblioteku u Banjem selu, u koju se ulazi jednom godišnje, kada se i održavaju ''Ratkovićeve večeri poezije'', a koju je pokrila paučina treba preseliti tamo gdje joj je i mjesto. I ne samo biblioteku već treba sakupiti svu Bulatovićevu zaostavštinu i tako sačuvati lik i djelo jednog od najvećih velikana evropske književnosti. Zbog toga smatramo da je krajnje vrijeme da Ministarstvo kulture i lokalna uprava konačno riješe ovaj problem, a sadašnji vlasnik je voljan da kuću proda kako bi bila stavljena pod zaštitu i proglašena spomenikom kulture, naglašava Janjušević.
Prema njegovim riječima, postoje mogućnosti da se i preko pogranične saradnje i IPA programa uđe u realizaciju projekta koji će, uz pomoć lokalne uprave i resornog ministarstva, dovesti do rješavanja ovog problema.
U inicijativi ''Bjelopoljskog demokratskog centra'', upućenoj Pavlu Goranoviću, između ostalog se navodi da od ministra kulture očekuju da pomogne da se kuća u kojoj je djetinjstvo proveo Miodrag Bulatović, inače veliki stvaralac sa ovih prostora, čija su djela prevođena na više svjetskih jezika, pretvori u spomen- kuću.
-Ova kuća se nalazi u selu Okladi i prepuštena je na milost i nemilost vremenu. Na kući se nalazi spomen- ploča velikom pjesniku i književniku koja je jedino sjećanje na velikana – navodi se u inicijativi i dodaje da je NVO ''BDC'' još 16. septembra 2013. godine pomenutu inicijativu uputio Skupštini opštine Bijelo Polje i drugim organima lokalne samouprave.
Kako navode, inicijativa je tada doživjela formalni, ali ne i suštinski epilog, jer je na sjednici održanoj 28. decembra 2013 .godine usvojen zaključak o njenom načelnom prihvatanju. Ipak, ništa nije preduzeto po tom pitanju.
-Takođe, Klub književnika ''Miodrag Bulatović'', koji djeluje u okviru Centra za kulturu ''Vojislav Bulatović Strunjo'', treba preseliti u rodnu kuću Miodraga Bulatovića i time oplemeniti kulturne sadržaje buduće spomen -kuće koja bi imala značajnu ulogu u kulturnoj riznici Bijelog Polja i Crne Gore. Smatramo da bi ova inicijativa doprinijela većem kulturnom razvoju naše opštine, kao i pozitivnom odnosu prema stvaraocima moderne književnosti koji nijesu među živima, a potiču s ovog područja. Nadamo se da ćete nam dati odgovor i uvažiti našu inicijativu, a time doprinijeti da se pomenuta kuća nađe na spisku institucija kulturne baštine Crne Gore - piše u inicijativi ''BDC''.
U lokalnoj upravi kažu da će, kada to finansijske mogućnosti budu dozvoljavale, krenuti u priču o pretvaranju ove kuće u kulturnu ustanovu.M.N.
Varagić: Lako ćemo se dogovoriti oko cijene
Kuća je vlasništvo Jakše Varagića, koji sa svojom porodiicom živi dvadesetak metara dalje od trošne kuće slavnog pisca. Kako ističe, svakog jutra pogleda kroz prozor u pravcu Bulatovićeve kuće, strahujući da se urušila.
Kaže da u kuću skoro niko ne ulazi i da su slavnog književnika potpuno zaboravili.
-To se ne smije dozvoliti. Sa mnom se mogu dogovoriti oko cijene. Moja porodica tu kuću čuva kao neku relikviju – ističe Varagić.
On dodaje da je njegov otac Radoman kupio kuću i imanje Bulatovića kad su doselili iz Pavinog Polja. Kuća, koja je površine osamdesetak kvadratnih metara, sagrađena je 1940. godine i neophodna je što hitnija rekonstrukcija.