Priredio: dr Vukić Ilinčić
Od oktobra 1972. godine Miomir Dašić je premješten na mjesto rukovodioca Sektora za međunarodnu naučnu i kulturnu saradnju, u Republičkom zavodu za međunarodnu naučnu i kulturnu saradnju. Iste godine Pedagoška akademija u Nikšiću izabrala ga je za profesora na predmetu Istorija naroda Jugoslavije novoga vijeka i Metodika nastave istorije. Bio je honorarni predavač do 1978. godine, kada je na Nastavničkom-Filozofskom fakultetu (koji je prerastao iz Pedagoške akademije) zasnovao i stalni radni odnos. U međuvremenu je odbranio doktorsku disertaciju (1980) na Filozofskom fakultetu u Beogradu pod naslovom: Crna Gora i oslobodilački pokreti u Gornjem Polimlju od početka XIX vijeka do Berlinskog kongresa.
Od 1981. godine, kada je na Filozofskom fakultetu u Nišiću studij istorije prerastao u četvorogodišnji, Dašić je bio među prvim profesorima na Odsjeku za istoriju i geografiju. Izabran je za vanrednog profesora na predmetima: Uvod u istoriju sa osnovama pomoćnih istorijskih nauka i Istorija južnoslovenskih naroda novog vijeka. Dašić je bio i autor prvog programa za sve predmete istorije, koji je prihvatila Matična komisija za osnivanje Odsjeka istorije i geografije na Filozofskom fakultetu. Na ovom fakultetu i odsjeku istorije predavao je više godina i Metodiku nastave istorije, a dugo godina bio je i ispitivač za polaganje državnih ispita. Za redovnog profesora na istom fakultetu izabran je 1985. godine.
Profesor Dašić je 1991. izabran za vanrednog, a 1997. godine i za redovnog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. Od 1993. do 1997. godine Miomir Dašić je bio sekretar Odjeljenja društvenih nauka, a od 1997. do 2001. godine i potpredsjednik CANU. Za inostranog člana Ruske akademije prirodnih i društvenih nauka (Moskva) izabran je 1998. godine, u znak priznanja za njegov naučni opus i uspješnu saradnju sa naučnim ustanovama Rusije.
Akademik Dašić je od 1974. do 1979. godine bio predsjednik Društva istoričara Crne Gore i član predsjedništva Saveza istoričara Jugoslavije (1974–1985). Za predsjednika Saveza istoričara Jugoslavije izabran je 1985. godine i tu odgovornu stručnu funkciju obavljao je do 1989. godine. Kao predsjednik Društva istoričara Crne Gore, po opštem priznanju, ispoljio je vrsne organizatorske sposobnosti. Između ostalog, inicirao je svake godine višednevne stručne seminare (zimske i ljetnje) za nastavnike i profesore istorije, sa ciljem njihovog stručnog usavršavanja. Kao predsjednik Saveza istoričara Jugoslavije, takođe je bio aktivan, organizovao je više jugoslovenskih simpozijuma o nastavi istorije, u osnovnim i srednjim školama. Dašić je učestvovao u radu svih jugoslovenskih simpozijuma. Bio je učesnik i na svim jugoslovenskim kongresima i podnosilac zapaženih referata. Kao predsjednik Saveza istoričara Jugoslavije organizovao je IX kongres u Prištini (1987), na kojem je bio podnosilac uvodnog referata. Ponovo je biran za predsjednika, obnovljenog Saveza istoričara Savezne Republike Jugoslavije (1994 – 1999).
Miomir Dašić je dva puta sa funkcije predsjednika Saveza istoričara Jugoslavije obnavljao izlaženje Jugoslovenskog istorijskog časopisa (treće 1986–1989. i četvrte serije 1996 - 1999). Dašićev doprinos je veliki i u pokretanju drugih naučnih i stručnih publikacija: Nastava istorije, Bibliografije Jugoslovenskog istorijskog časopisa 1935–1997 (Beograd, 1999) i Deseti kongres istoričara Jugoslavije (Beograd, 1998), Jugoslovenska bibliografija itd. Pokretač je i glavni i odgovorni urednik časopisa Tokovi-Ivangrad (1971–1974), više godina bio je član redakcije Istorijskih zapisa, član redakcije časopisa Nastava istorije (1995– 1999), a u bivšoj SFRJ časopisa Nastava istorije, Nastava povijesti, Pouk zgodovine i Nastava na istorijata, koji je izlazio kao organ Saveza istoričara Jugoslavije u Zagrebu (na srpskohrvatskom, slovenačkom i makedonskom jeziku), do razbijanja SFRJ 1991. godine. Bio je urednik i posebnih izdanja, zbornika radova sa naučnih skupova i drugih periodičnih publikacija u izdanju Saveza istoričara Jugoslavije.
Miomir Dašić u CANU je bio predsjednik naučnih odbora, za organizovanje međunarodnih naučnih skupova: Istorijska nauka i nastava istorije (1994), Drugi svjetski rat-pedeset godina kasnije (1997), Kralj Nikola, ličnost , djelo i vrijeme (1998), Dinastija Petrović (2001), kao i urednik naučnih zbornika sa ovih skupova. Akademik Dašić je dao i značajan doprinos kao član naučnih i organizacionih odbora i drugih naučnih skupova CANU, Istorijskog instituta i Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
(Nastaviće se)
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.