Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tara duguje radnicima pola miliona, država žmuri * Milo je prepreka za ulazak Crne Gore u EU * Muhović: Bošnjaci su s Crnogorcima komšije * Policajci ne odgovaraju, odštete plaćaju građani * Presuda se ne poštuje, dugovi da se plate * Islamski džihad prijeti da ugrozi,,Eurosong'' * Nećemo nevini u vaše kazamate
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nebojša Medojević, predsjednik PzP-a:
– Bilo kakva osuđujuća presuda Đukanovićevog pravosuđa u montiranom procesu može nepovratno destabilizovati Crnu Goru.

Vic Dana :)

Šta on vidi dobro na toj curi? - Sebe!

U autobusu se gospođa ljutito obraća putniku sa psom. Odmaknite vašeg psa dalje, osjećam kako mi buva puzi po nozi! Džeki skloni se, vidiš da gospođa ima buve.

Došao mali Perica kući i kaže majci: - Mamice naš učitelj ništa ne zna.
- Pa kako to Perice??
- Pa stalno nas nešto pita...

Dolazi Perica iz škole i pita ga otac: - Sine, kako si prošao u školi?
- Produžio sam ugovor s prvim razredom na godinu dana.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2019-04-28 ZIDANJE SKADRA
Šta želi Srbija? Crna Gora je za srpski narod zavela režim sličan aparthejdu. Višestruko obespravljeni, Srbi su žrtve asimilacije, prosvjetnog i kulturnog zatiranja. Našu crkvu progone i ruše joj svetinje. Sunarodnike nam zatvaraju. Sugrađane izbacuju iz državljanstva
Dan - novi portal
-PIŠE: Čedomir Antić

U Beogradu je nedavno održan veliki politički zbor vladajućeg režima. Aleksandar Vučić, neprikosnoveni gospodar Srbije, želio je tom prilikom da pokaže kako narod stoji uz njega i njegovu vlast. Zvanični moto ovog političkog mitinga bilo je nacionalno jedinstvo srpskog naroda. Činilo se tada da je Srbija jedna ozbiljna država u kojoj vlada brine i o zagraničnim djelovima nacije. Budući da je na ovom klasičnom, partijskom i režimskom okupljanju – koje je okupilo građane u radni dan dovezene o državnom trošku u čak 2.000 autobusa – govorio i šef mađarske diplomatije, moglo se pomisliti da je Srbija odavno pošla stopama ove sve manje demokratske, ali prema pravima svoje nacije brižne države. O svemu ovome svjedočio je i govor predsjednika republike, koji je prvi, i bojim se poslednji put u karijeri pokušavao da govori kao državnik. Ako su predsjednici Srbije i Srpske pred stotinak hiljada napabirčenih građana i rekli šta žele, naše države nikada do sada nisu imale smislenu i koncipiranu dugoročnu politiku.

Politika Srbije, sve od njenog uspostavljanja kao narodne repubike, ili nije bila samostalna ili je u svojoj suštini bila reaktivna. Milošević je postupao prema navodima iz čuvene i zastarele „Plave knjige“, spiska žalbi koje komunističke vlasti SR Srbije krajem sedamdesetih godina nisu ni smjele da podnesu Brozovom režimu. Reagovao je zakašnelo i težio je da se država vrati korijenima Ustava iz 1963. godine, da svi uživamo u „povratku u zlatnu prošlost“, u Rankvićistan. Kada to nije uspjelo, državnu politiku usmjeravao je kao reakciju. Ustave je pisao uz inat opoziciji, po diktatu pametnijih Crnogoraca 1992., pod prinudom u Dejtonu. Njegovi razjedinjeni naslednici pod pritiskom Haga, Kosova i opšteg nezadovoljstva, uspijevali su da poboljšaju stvari samo na marginama. Današnja vlada pak upravlja Srbijom u skladu sa slabostima, interesima i hirovima pojedinaca i režima čiji bi poslanici i ministri, da nije istog tog predsjednika, vjerovatno i dalje većinom cijepali karte na autobskoj stanici nekog šumadijskog Dogsitija. Istorija će svakako zapamtiti i mudre Vučićeve riječi izgovorene u Vašingtonu 2012. godine: „Recite šta želite.“

Sve što SAD i EU žele (ali ne samo oni), a nije potpuno opasno za njegov režim, Vučić i izvršava. Kakva ozbiljna nacionalna politika u državi u kojoj su sudstvo i skupština svedeni na nivo poslušnika s kraja četrdesetih godina prošlog vijeka?! O sudstvu je takvu izjavu dao predsjednik Vrhovnog suda Srbije, o Skupštini je dovoljno da kažem kako već dvije godine suštinski ne raspravlja o državnom budžetu. Toga nije bilo ni u vrijeme komunizma. Kakva nacionalna politika, ako je najvažniji interes režima da pomogne politiku SR Njemačke u našoj zemlji i na Balkanu?

Nacionalnu politiku jedne države jasno vidite prema troškovima iz njenog budžeta. Mađarska je samo tokom 2018. krajeve AP Vojvodine naseljene Mađarima investirala 170 miliona eura. Hrvatska svake godine u projekte hrvatskog naroda u BiH investira šest puta više novca nego što Srbija uloži u sve projekte u srpskim zemljama i rasejanju. Đukanovićeva Crna Gora je iskoristila sukob NATO sa Ruskom Federacijom da sve svoje resurse usmjeri u pravcu asimilacije srpskog naroda u ovoj zemlji. Vučićev režim se srpskog naroda sjeti koliko i neki pustahija djece iz prvog braka – o prazniku ili na sastanku u službi socijalnog staranja. Pokaže ih ponekad Putinu ili „iz džepa“ izvadi koji milion prilikom posjete Hercegovini.

U nedavnom intervjuu Milo Đukanović se žali na pisanje tabloidnih režimskih medija o njemu. Kaže ne boli ga to, pisaće oni i drugačije o njemu. U pravu je. To je samo ventil – odjek narodnog jauka. Vučić preko takvog pisanja održava privid da je aktivan i zainteresovan. Opozicija mu, zbog zatvorenih medija i sve manjih sloboda, ne može adekvatno odgovoriti. Neki tamo novinarčić u službi karaskih feudalaca želio bi da srpska javnost ćutke podnosi decenije nasilja. Kaže Đukanović „niđe ne gori“ u odnosima Crne Gore i Srbije. Pa naravno da ne gori, kada je crnogorskom šovinističkom režimu najvažnije otvoreno pitanje isporučivanje Svetozara Marovića i da li je na utakmici „Budućnosti“ bila neka srpska zastava. Za to vrijeme Crna Gora je za srpski narod zavela režim sličan aparthejdu. Višestruko obespravljeni, Srbi su žrtve asimilacije, prosvjetnog i kulturnog zatiranja. Našu crkvu progone i ruše joj svetinje. Sunarodnike nam zatvaraju. Sugrađane izbacuju iz državljanstva. Ono što Đukanovićeve režimlije govore o Srbima, to o ustašama ne misli ni najnasilniji i najbezumniji „Zvazdin“ navijač. Srbija na to ćuti, nema čak ni protestne note kada dukljani (crnogorske ustaše) zabrane ulazak u državu jednom akademiku i trojici profesora univerziteta.

Srbija treba da želi samo ono što je drugima dato i što je, svojim građanima koji nisu Srbi, sama odavno omogućila. Da bi to postigla, ona mora radikalno da promijeni politiku. I ljude.

(Autor je istoričar i docent na Filozofskom fakultetu u Beogradu)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"