Mandatar za sastav nove vlade
Zdravko Krivokapić najavio je novu strategiju u borbi protiv virusa korona koja će biti započeta raspuštanjem Nacionalog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT). On je kazao da će kroz istraživanja doći do podataka o novim mjerama.
– Ići ćemo u dva pravca: donosićemo nove mjere i tražićemo njihovo striktno poštovanje. Planiramo da sprovedemo istraživanja među građanima i na osnovu njihovih rezultata prilagodimo dalji plan mjera. NKT će biti ukinuto i formiraće se dva stručna tijela: Savjet i Komisija za kontrolu zarazne bolesti. Savjet će biti formiran pri vladi i vlada će na osnovu preporuka Savjeta donositi plan daljih mjera. Dakle, Savjet će preuzeti funkciju Nacionalog koordinacionog tijela, a predloge mjera će donositi u saradnji s Komisijom, koja će funkcionisati pri Ministarstvu zdravlja – objasnio je Krivokapić.
On kazao da će mjere prvo predlagati Institut za javno zdravlje, a da će premijer, u dogovoru s članovima Vlade, prihvatati ili odbijati predlog mjera Savjeta.
Na pitanje kako će obezbijediti da građani poštuju mjere kada ih sada ignorišu, Krivokapić ponavlja da će i njih uključiti u ocjenjivanje mjera.
– Nakon burnog perioda sukoba, previranja i nepovjerenja, došlo je vrijeme da svi zajedno shvatimo da moramo zajednički da radimo i žrtvujemo neke svoje običaje i navike kako bismo osigurali naše i zdravlje najbližih – poručio je Krivokapić.
Krivokapić se nakon sahrane mitropolita
Amfilohija izvinio jer na tom događaju nije nosio zaštitnu masku i poštovao mjere.
Ministar zdravlja
Kenan Hrapović formirao je NKT 18. februara ove godine, zbog, kako su saopštili, izuzetnih prijetnji po zdravlje i živote građana i potrebe za snažnim odgovorima različitih državnih organa.
– U sastav NKT ušli su predstavnici Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje Crne Gore, Kliničkog centra Crne Gore, sanitarne inspekcije, ministarstava unutrašnjih poslova, odbrane, ekonomije, saobraćaja i pomorstva, zatim zakonodavstva, Glavnog grada, Agencije za nacionalnu bezbjednost i kabineta predsjednika Vlade – naveli su ranije iz NKT-a.
Javnost, građani i dio medicinskih radnika više puta su optuživali rukovodstvo NKT-a da su odgovorni za porast broja zaraženih, jer su dozvolili javna okupljanja koja su išla u korist odlazećem režimu, a protivili se javnim skupovima i litijama, koje je organizovala Crkva. Presudom Ustavnog suda odlučeno je da je NKT nezakonito objavio imena osoba koje su bile u samoizolaciji i da su oboljelima prekršena prava na zaštitu ličnih podataka, dok je ombudsman utvrdio da je to tijelo zajedno sa Institutom za javno zdravlje uvelo karantine i samoizolaciju bez kriterijuma i službenih propisa. Na loše odlučivanje NKT-a ukazivali su i ljekari, smatrajući da je to tijelo tokom septembra dozvolilo održavanje tzv. patriotskih skupova, na kojima su učestvovali i tadašnji njegov predsjednik
Milutin Simović i gradonačelnik Podgorice i član NKT-a
Ivan Vuković.
D.B.
Zbog objavljivanja spiskova 250 građana tužilo državuZbog objavljivanja spiska osoba kojima je bila određena mjera samoizolacije i dijela spiska zaraženih virusom korona, oko 250 oštećenih najavilo je tužbu protiv Vlade i države. Jedan broj oštećenih građana zastupa i advokat
Dalibor Kavarić. On je nedavno u izjavi za „Dan” kazao da je Vlada u prethodom sastavu donošenjem nezakonite odluke o objavljivanju imena i ličnih podataka lica u samoizolaciji nepotrebno prouzrokovala materijalnu štetu budžetu Crne Gore i novčanu obavezu na teret građana.
– Postupajući na ovaj način, prethodna vlada je povrijedila prevashodno načelo proporcionalnosti čija je suština da država pronađe pravičnu srazmjeru između preduzete mjere „koja je neophodna da bi se u otvorenom i demokratskom društvu zadovoljila svrha zbog koje je ograničenje dozvoljeno” i postavljenog opšteg cilja, gdje je u konkretnom slučaju na pojedinca pao i suviše velik teret u odnosu na javni cilj koji je trebalo postići”. Postupajući na opisani način, licima čiji su lični podaci objavljeni povrijeđeno je pravo na privatnost i pravo na zaštitu podataka o ličnosti koje se štiti čl. 40 i 43 Ustava CG i prava na poštovanje privatnog i porodičnog života garantovanog odredbom čl. 8 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda – ukazao je Kavarić.