Proslavu dana Gimnazije „Petar Prvi Petrović Njegoš“ u Danilovgradu obilježio je protest više desetina đaka, koji su raširili transparent „ Sveti Petre, kaljaju ti lice, škola tvoja nema ćirilice!“ zahtijevajući da im se odobri nastava na ćiriličnom pismu. Gimnazijalci, koji su bili obučeni u plave majice na kojima je pisalo „Ćirilica naše pismo“, pozvali su ostale đake da im se pridruže kako bi zaustavili progon ćirilice. Oni traže da im se odobri program za izborni predmet „Ćirilica naše pismo”, koji je škola ranije odbila. Njihov postupak pozdravljen je višeminutnim aplauzom publike. Proslavi su prisustvovali i Branislav Đuranović, predsjednik opštine, Miodrag Đurović, predsjednik lokalnog parlamenta, i nekoliko ostalih opštinskih funkcionera.
Razloge đačkog protesta objasnio je i profesor matematike Jugoslav Blagojević.
– Za ovu školsku godinu predložio sam kao obavezni izborni sadržaj predmet „đirilica naše pismo“. Za taj sadržaj prijavio se 121 učenik drugog, trećeg i četvrtog razreda. Direktor škole zajedno sa svojim poslušnicima u komisiji koja je tim povodom određena nije prihvatio taj sadržaj i to je jedini program koji je bio predložen a da nije bio prihvaćen. Preporučeno mi je da se obratim Zavodu za školstvo kako bih od njih dobio odobrenje. I to sam uradio, ali za sada od njih o tom zahtjevu nema odgovora. Današnji protest je reakcija učenika, ali i mene kao dugogodišnjeg profesora gimnazije, na sve što se u proteklom vremenu dešavalo oko našeg zahtjeva – pojasnio je Blagojević.
On je poručio da je skandalozno da u školi koja nosi ime Svetog Petra Cetinjskog nema nijednog ćiriličnog slova. Po njegovim riječima sva obavještenja i dokumenti pišu se isključivo na latinici, pa je dan škole bio prilika da se pokaže da dio zaposlenih i učenika to ne žele da prihvate.
– Naš protest je poruka ministru i svima koji brinu o domaćem obrazovanju da ovako više ne može i da se mora stati na put progonu ćirilice iz naših škola. Nadam se da će se ovakvi protesti đaka i profesora proširiti i u ostalim gradovima – poručio je Blagojević.
Nakon što su postavili transparent na ogradi u holu gimnazije tokom svečanosti povodom dana škole, đaci su izašli u dvorište. Oni su „Danu“ objasnili da je nedopustivo da program za koji je zainteresovano toliko đaka bude odbijen. Oni su pozvali i ostale đake da im se pridruže kako bi uticali na nadležne da odobre ćirilični izborni predmet.
– U školskom pravilniku piše da su oba pisma, ćirilica i latinica, ravnopravna, ali kada u školi na zidu ili stepenicama osvane neki ćirilični natpis odmah se briše i ponovo se ispisuje, ali latinicom – tvrde učenici.
Ombudsman Šućko Baković je u avgustu uputio preporuku nadležnim organima da se moraju starati da svi ostvare pravo na upotrebu ćiriličnog pisma.
Maturanti Gimnazije prošle godine su godišnjicu bombardovanja Srbije i Crne Gore obilježili zvukom sirena za uzbunu. Sa terase u holu bacali su i avione od papira na kojima je bila ispisana poruka „Da se ne zaboravi!“ Sa razglasa se zatim čula pjesma grupe „Riblja čorba“ „Decu ti neću oprostiti“.
Nastavničko vijeće Gimnazije „Petar Prvi Petrović Njegoš“ jednoglasno je odbilo da raspravlja o kažnjavanju učenika. Tadašnja direktorka Slavica Pavićević poslata je u penziju odlukom ministra prosvete, jer nije htjela da kazni đake.
I.M.
Latković: Treba dozvola Zavoda za školstvo
Direktorica gimnazije Nataša Latković kazala je sinoć „Danu” da po zakonu nijesu mogli da prihvate kao obavezni izborni sadržaj predmet „Đirilica naše pismo“, jer nije odobren od strane Zavoda za školstvo i formirao ga je i predložio profesor matematike.
– U našoj školi su ćirilično i latinično pismo ravnopravni, ali se zakon mora poštovati. Poštujem odluku učenika da iskažu svoj stav, ali mislim da oni nijesu upućeni i ne zanju koja je procedura. Nijedan od profesora maternjeg iz naše škole nije pokrenuo ovakav obavezni izborni sadržaj, tako da nije jasno zbog čega su učenici protestovali – ističe Latković.D.B.
Publiku zbunio Njegoš na stranim jezicima
Jučerašnja proslava protekla je u znaku američkih rok i ostalih pjesama. Čak su i Njegoševi stihovi recitovani na stranim jezicima. Naime, grupa učenika tokom proslave na ruskom, italijanskom, engleskom i francuskom jeziku, govorili su stihove vladike Rada. To je zbunilo publiku, jer većina nije znala o čemu se radi.
Nataša Latković, direktor, objasnila je da je bilo predviđeno da se Njegoš recituje na stranim jezicima, a da potom neko iz publike pogađa šta je rečeno.
– Međutim, do toga nije došlo i razgovaraću sa voditeljem i ostalima koji su organizovali proslavu zašto je došlo do greške – pojasnila je ona.