Komisija za ispitivanje uslova za opoziv člana Upravnog odbora saslušala je juče Vladimira Pešića u Rektoratu povodom inicijative za njegov opoziv, koji je prilikom izjašnjenja istakao da iza postupka stoje diktatori Vlade u Upravnom odboru. Pešić je za „Dan” kazao da je komisija zasijedala pola sata i nije donijela odluku o inicijatici Instituta za biologiju mora, već će u narednim danima donijeti zapisnik i mišljenje o tom slučaju. Prema saznanjima „Dana”, komisija, na čijem čelu se nalazi Milan Marković, i članovi Nenad Šoškić i Sara Ariana Serhatlić, predsjednica Studentskog parlamenta, proslijediće mišljenje Senatu, čiji će se članovi tajno izjasniti o inicijativi za opoziv Pešića na narednoj sjednici. U inicijativi Instituta za bilogiju mora navodi se da je Pešić povrijedio načela akademskog djelovanja i da se njegovi stavovi kose sa politikom UCG.
– Ostajem pri stavu da iza inicijative za moju smjenu stoji UO, po diktatu predstavnika Vlade u njemu. U obrazloženju predloga Instituta nije naveden nijedan konkretan dokaz, niti je dat bilo koji materijalni dokaz kada i kako sam povrijedio načela akademskog djelovanja, principe predstavljanja UCG ili na neki drugi način nanio štetu ustanovi. Zbog toga obrazloženje predloga smatram bespredmetnim, a sam predlog smišljenjim sa ciljem nanošenja lične i profesionalne štete mom akademskom djelovanju. S obzirom na to da nijesu pruženi nikakvi materijalni dokazi za predlog za opoziv, koji je podržao Senat, inicijativu zasnivaju na premisi da javno iskazivanje mišljenja predstavlja povredu profesionalnog akademskog djelovanja. Kao profesor i naučnik i dalje ću nastaviti da branim pravo i obavezu akademske zajednice da kritički i javno mogu iznositi svoje stavove. Što se tiče onog dijela društva, akademske zajednice i posebno studenata, a koji misle da univerzitetski profesor ne treba javno i pošteno da iznese svoj stav, odgovaram „srećni robovi su najljući protivnici slobode”. Samo Univerzitet slobodnih ljudi može biti od koristi Crnoj Gori – istakao je Pešić pred komisijom.
On je kazao da je u svojim javnim istupima iznosio mišljenje isključivo kao profesor i kao naučnik, nikad u ime Upravnog odbora.
– U UO sam izabran od strane Senata tajnim glasanjem, između više kandidata. Pravo na slobodu akademskog izražavanja mišljenja ili obaveza člana akademske zajednice da javno iznosi kritički stav proizilazi iz odgovornosti koju član akademske zajednice ima prema instituciji i prema društvu, a što jasno stoji zapisano u etičkom kodeksu UCG, u članu pet – poručuje Pešić.
Naveo je da je riječ o pokušaju disciplinovanja akademske zajednice sa ciljem da se uguši kritički glas na UCG, posebno glas onih pojedinaca koji Univerzitet i crnogorsko društvo vide u evropskom sistemu vrijednosti.
Pešić je nedavno podnio ostavku na mjesto predsjednika Naučnog odbora, jer se protivio odluci UO koji je smijenio rektorku Radmilu Vojvodić na predlog predstavnika Vlade u tom tijelu.
Sukob između Vojvodićeve i Vlade započet je u junu, zbog njene odluke da se Visoka medicinska škola premjesti u Podgoricu.
D.B.
U 21. vijeku branim svoje mišljenje
Pešić je kazao da je nevjerovatno da danas u 21. vijeku na tlu Evrope objašnjava pravo na slobodno izražavanje mišljenja, prije svega onog akademskog.
– Moje ubjeđenje da imam pravo na slobodno izražavanje mišljenja (uključujući i kritičko mišljenje!) proizilazi iz mog dubokog ubjeđenja da sam građanin zemlje koja treba da gaji vrijednosti zapadne civilizacije, u šta spada i sloboda izražavanja mišljenja – kaže Pešić.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.